Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taky máte doma "šunku"?

  15:17aktualizováno  15:17
Chudí američtí majitelé automobilů značky Dodge se ode dneška mohou oprávněně vyvyšovat nad zazobané finančníky, kteří se vozí v drahých mercedesech. Německá auta se totiž ukázala být proti levným americkým vozům co do kvality a spolehlivosti učiněnými "šunkami".

Poslední výzkum kvality automobilů v USA by nadmul pýchou nemajetného prodavače bot Ala Bundu, vlastníka stěží pojízdného dodge z populárního televizního seriálu Ženatý se závazky.

Naopak bankéřka ze sousedství Marcy zřejmě nevěří svým očím, když ráno v novinách zjistí, že "ten ubožák a parazit Bunda" má nakonec lepší auto, než je její mercedes.

Šok Marcy a satisfakci Alovi mohl přinést každoroční průzkum kvality osobních automobilů koupených v USA. Anketa u více než 50.000 vlastníků vozů jako obvykle zjistila, že nejkvalitnější jsou japonská auta, vcelku dobře je na tom General Motors a nejhorší jsou Korejci, ale i německý Volkswagen. 

Přímo šokující však bylo umístění německé značky Mercedes-Benz až v poslední třetině žebříčku spolu s takovými vozy, jako je Kia, Daewoo nebo Volkswagen. Mercedes přitom předstihly sesterské americké značky Chrysler, Plymouth a těsně i samotný Dodge.

Neuvěřitelný obrat je do značné míry důsledkem zlepšení vozů Chrysler po fúzi s německou společností Daimler-Benz v roce 1998 do skupiny DaimlerChrysler. Daimler tehdy vyhlašoval, že naučí americkou firmu vyrábět kvalitní vozy.

Němcům se však stalo, že sami u sebe na kvalitu zřejmě nějak zapomněli. Poslední verze modelů sportovní třídy M i luxusních sedanů třídy E totiž trpí nebývale velkým množstvím problémů.

"Tempo zhoršování u třídy E je větší než u všech ostatních vozů v celém odvětví osobních automobilů," uvedl Joe Ivers z výzkumné firmy J.D. Power and Associates.

Mercedes-Benz E270 CDI

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

VIDEO: Podívejte se, jak trénuje rallyový speciál na rozbité české cesty

Škoda Fabia R5

U Valašského Meziříčí startuje 37. Kowax Valašská rally ValMez. Je úvodní soutěží letošního mistrovství republiky v...

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz