Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tankovat už nebudeme sami, zařídí to robot

aktualizováno 
Zašpiněné ruce, potřísněné oblečení a další podobné nepříjemnosti, které mohou být spojeny s čerpáním pohonných hmot, budou možná brzy minulostí. Celou proceduru by za řidiče měl obstarat tankovací robot.

Automatický tankovací robot Tankpistop | foto: Reuters

Tankování usnadní nový holandský vynález – tankovací robot. Tým investorů, kteří si neradi špiní ruce benzinem či naftou, ho už uvedl do reality a pochlubil se s ním světu.

Automatický tankovací robot Tankpistop

Dle představ tvůrců by se v budoucnu měl robot o doplňování pohonných hmot starat místo řidiče. Ten tak bude mít klid a čas si na pumpě v klidu nakoupit třeba občerstvení a zaplatit palivo.

Robot je jakýmsi automatickým pumpařem. Sám si otevře krytku, odšroubuje víčko, vezme pistoli a do nádrže natankuje požadované množství pohonných hmot. Zní to trochu neuvěřitelně, ale robot byl již s úspěchem předveden v praxi.

Robot Tankpitstop ovšem nefunguje s každým automobilem. Pro automatické tankování musí vůz splňovat několik podmínek. Tou hlavní je, že musí být automobil (respektive jeho typ) zanesen do databáze – to aby robot poznal, o jaký vůz jde, a nehrozilo tak třeba jeho poškrábání. Zároveň pomocí databáze robot rozlišuje, jaké palivo se bude do vozu tankovat. Další nutnou podmínkou je, aby šlo víčko nádrže otevřít bez použití klíče.

Pokud automobil tyto podmínky splňuje, může řidič zajet k tankovacímu zařízení, zastavit a případně ze svého místa otevřít dálkově ovládanou krytku víčka. O vše ostatní se už postará robot sám. Nezapomene ani na odkapání posledních pár kapek paliva, aby zbytečně nedošlo k potřísnění laku vozu.

Automatický tankovací robot Tankpistop

Nico van Staveren, vývojář robota, doufá, že se jeho výtvor začne v brzké době prodávat a podaří se mu jej umístit do řady holandských čerpacích stanic. Prakticky tomu nic nebrání. Robot funguje a ani cena není vzhledem k vysokým obratům benzinových pump nikterak vysoká – činí 75 000 eur, tedy necelé dva miliony korun.

Hlavním problémem při zavádění do praxe tak bude spíše nedůvěra řidičů. Rovněž je otázkou, jak řidič pozná, že může zrovna se svým vozem jeho služeb využít. V neposlední řadě může hrát roli také čas – tankovací robot je totiž přeci jen o něco pomalejší než člověk.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Čím méně dveří, tím absurdnější cena. To je kupé Range Roveru

Range Rover SV Coupé

Range Rover se vrací ke kořenům. Několika stovkám zákazníků dodá třídveřový model. Právě první generace Range Roveru...

Autofotka týdne: Krásné unikátní kombi Bentley je křížené s mercedesem

Bentley S2 Wendler

Zlatá šedesátá, řeknete si, když si prohlédnete výjimečné kombi Bentley, které na zakázku vytvořila německá karosárna...

Hummer H1 se vrací, je pekelně drahý a výkonný

Hummer H1 Mil-Spec Automotive

Hummery se už dávno neprodávají, ekonomická krize je poslala do automobilového důchodu. Přesto můžete mít takřka...

Najdete na iDNES.cz