Audi TT

Audi TT | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Audi TT se řítí do Česka. Je dokonale chladné a chladně dokonalé

  • 32
Třetí generace Audi TT je skvěle namíchaným koktejlem pro jízdu všední i sváteční. Jedno z nejstylovějších kupé sází na známé tvary, ale je v každém ohledu lepší než předchůdce. Vyniká univerzálností, prospělo by mu však méně chladné dokonalosti a více emocí. Nové TT právě vstupuje na český trh.

Nové Audi TT je jakýmsi souborem automobilových ctností. Je moderní, stylové, rychlé, luxusní, přiměřeně komfortní a za všech okolností výtečně ovladatelné. Z každého centimetru jeho karoserie je cítit snaha konstruktérů o dokonalost. Typicky německá preciznost v něm bohužel zkrotila i přirozeně mechanický projev. TT dokáže zprostředkovat nevšední jízdní zážitek i méně zkušeným řidičům, ale puristům bude připadat dokonale chladné a odtažité.

Audi TT

Tři generace

Audi TT se v podobě konceptu poprvé představilo na frankfurtském autosalonu v roce 1995. Velmi pozitivní reakce publika dala projektu zelenou a sériový produkt navržený v kalifornském designovém centru Volkswagenu slavil výstavní premiéru na pařížské autoshow v září 1998. Vzhled druhé generace naznačil nejprve koncept Audi Shooting Brake odhalený na tokijském autosalonu v roce 2005, produkční verze debutovala v dubnu následujícího roku. Třetí Audi TT představilo vedení ingolstadtské automobilky letos v Ženevě.

Ostře řezaná klasika

Nové Audi TT vzdává hold svým předchůdcům, jeho design je tak spíš logickou evolucí než revolucí. Hlavně nezaměnitelná boční silueta a oblá záď zachovávají překvapivou věrnost minulé generaci. Zcela zásadně se naopak změnila příď, která se evidentně inspirovala frankfurtským konceptem Quattro.

Třetí generace dostala větší šestiúhelníkovou masku, úzké, ostře řezané světlomety a nárazník s mohutnějšími sacími otvory. Ve srovnání s poměrně uhlazenou tváří předchůdce bude novinka budit respekt hlavně ve zpětném zrcátku.

Na bocích jsou k vidění charakteristické prvky v podobě výrazných lemů blatníků a vysokého pontonu karoserie, stejně jako ostřejší hrany a výraznější prolisy, které ještě více podtrhují dynamický charakter modelu.

Podobně decentní úpravy proběhly i na zádi. Nechybí tu ani výsuvný spoiler, zvyšující od 120 km/h přítlak na zadní nápravě. Dosud nejvýkonnější verze TTS dostala čtyři kruhové koncovky výfuku, civilnější verze mají dvě.

Ačkoliv nová generace Audi TT působí celkově trochu hranatějším dojmem, jasný rukopis Petera Schreyera (dnes působí u Kie), který stál u zrodu první generace, nese i nadále.

V souladu se současným trendem ztratilo stylové kupé mezigeneračně trochu na hmotnosti, ač minimálně, a pracovalo se i s rozměry. Při délce 4 177 mm, šířce 1 832 a výšce 1 353 mm je nové TT o milimetr kratší, o deset milimetrů užší a o milimetr vyšší než předchůdce. Provedení TTS je oproti standardu o 14 milimetrů delší a 10 nižší. Rozvor přitom v obou případech narostl o výrazných 37 mm, na 2 505 mm.

Minimalisticky moderní luxus

Interiér je kombinací čistých nadčasových tvarů, propracovaných detailů, kvalitních materiálů a špičkového zpracování. Hlavně s koženým čalouněním je doslova pastvou pro oči. Na pohled zaujme i nečekaně subtilní a jednoduchá přístrojová deska.

Navzdory solidní funkční výbavě neruší stylistickou čistotu jeho interiéru velký počet ovladačů, právě naopak. Konstruktéři si dali záležet, aby to v interiéru nevypadalo jako v kokpitu letadla a přišli s řadou geniálně jednoduchých a přitom chytrých řešení.

Asi největší novinkou je virtuální přístrojový štít tvořený barevným displejem s úhlopříčkou 12,3 palce a rozlišením 1 440 x 550 pixelů. Na něm se kromě obligátních informací provozního charakteru a dat z palubního počítače zobrazují i funkce, které jsou obvykle dostupné na displeji na středovém panelu, ale ten v novém TT chybí. Sjednocení všech funkcí takzvaně „pod jednu střechu“ má podle slov výrobce přinést snadnější ovládání a zajistit více soustředění na řízení.

Audi TT
Audi TT

Ale z prvního dne jsme si odnesli víceméně opačné dojmy. Pohled na navigaci, která v případě on-line připojení nabízí fotografické podklady z aplikace Google Earth, je totiž zážitkem, který má schopnost spíš pozornost rozptylovat. Po uvadnutí počátečního nadšení a zorientování se v moderní grafice považujeme toto řešení z hlediska ergonomie za přínosné, navíc je asi jen otázkou času, kdy se s podobným konceptem budeme setkávat běžně. Sdružený displej modelu TT momentálně nabízí tří typy zobrazení, TTS má navíc jednu speciální vizualizaci s velkým otáčkoměrem uprostřed.

Z hlediska ovládání nelze "tétéčku" nic zásadního vytknout. Většina funkcí je nyní sdružena do palubního systému MMI, který se ovládá tradičním kolečkem a několika tlačítky na středovém tunelu. Neběžnější volby jsou dostupné přes tlačítka na volantu, případně páčkami pod ním. Na minimalistickém středovém panelu zbylo jen pár tlačítek. Vyjma výstražných směrových světel, start-stop a stabilizačního systému a ovladače pro volbu jízdních režimů tu jsou jen tlačítka pro rychlé odmlžení oken.

Velmi efektním způsobem se v Ingolstadtu popasovali s ovládáním ventilace a klimatizace. Tlačítko i s malým kruhovým displejem totiž vetkli přímo do každého z pěti výdechů.

TT je koncipováno jako kupé 2+2, čemuž odpovídají i prostorové poměry v interiéru. Vepředu je místa dost i pro urostlejší postavy, řidič i spolujezdec sedí ve výtečných anatomických sedačkách, jak se patří nízko, a jsou zde příjemně obestavěni, nikoliv utlačováni. Vzadu se bez omezení usadí výhradně menší děti, dospělí jen nouzově. Nečekaně hodně místa nabízí naopak kufr. Solidních 305 litrů objemu navíc nabízí i v provedení s pohonem všech kol.

Audi TT

Konvenční technika v luxusnějším balení

Třetí generace atraktivního kupé spočívá na modulární platformě MQB, která je určena pro modely s motorem uloženým vepředu napříč a pohonem předních, případně všech kol. Stejně solidní základ dnes sdílí řada koncernových sourozenců, Škodu Octavii nevyjímaje. Hybridní karoserie z oceli, vysokopevnostní oceli tvářené za tepla a lehkých hliníkových prvků vyniká nejen mimořádnou tuhostí, ale zajišťuje "tétéčku" i nižší hmotnost. Základní verze s pohonem předních kol váží 1 230 kg, což podle slov výrobce představuje úsporu 50 kg. O rovných 10 milimetrů se mezigeneračně snížilo těžiště.

To se příznivě projevilo hlavně na jízdních vlastnostech a cestovním komfortu. Ačkoliv třetí generace učinila významný pokrok směrem ke sportovnímu vyžití i na devatenáctipalcových kolech (standardem je sedmnáctipalcové obutí), nevytřese z posádky duši. Je sice tuhá, přesto však dostatečně poddajná i na větších nerovnostech. Ještě působivější komfort nabízí "tétéčko" s příplatkovými magnetoreologickými tlumiči, které umožňují nastavení tuhosti.

Audi TT startuje na české silnice ve třech provedeních. Základní verze spoléhá na zážehový dvoulitr TSI, pohon předních kol a manuální převodovku, na opačném konci cenové nabídky stojí shodný agregát spojený s dvouspojkovou transmisí S-tronic a pohonem Quattro. Stejně jako v případě předchůdce nechybí pod kapotou vznětová motorizace. S jednotkou 2,0 TDI je TT k dispozici výhradně jako předokolka s manuálem. Sportovnější provedení označené TTS spoléhá na pohon všech kol vždy, s S-tronikem i s manuálem.

Audi TT

Skvěle sladěný základ

Dvoulitr TSI s výkonem 230 koní představuje pro TT velmi slibný základ. Aby také ne, vždyť na chlup stejnou techniku používá i příbuzný VW Golf ve verzi GTi Performance. TT, které je o více než metrák lehčí, nabízí ještě šťavnatější dynamické parametry. S pohonem všech kol a automatem je na stovce dokonce o sekundu rychleji a jeho maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h. Ani testovaný základ nás dynamikou rozhodně nezklamal. Motor má dostatek výkonu v širokém spektru otáček, nechá se dobře vytáčet, chybí mu však výraznější špička. Spolu s manuální převodovkou ovšem tvoří velmi precizně sladěný mix.

Audi TT a TTS v číslech

  • délka / šířka / výška / rozvor (mm): 4177 (4191 TTS) / 1832 / 1353 (1343 TTS) / 2505
  • objem kufru (l): 305
  • objem nádrže (l): 50 (55 TTS)
  • pneumatiky: 225/50 R17 (245/40 R18 TTS)
  • pohotovostní hmotnost (kg): 1265 - 1385
  • užitečná hmotnost (kg): 400
  • základní cena (Kč): 1 059 900

Motory

  • 2,0 TDI: přeplňovaný vznětový čtyřválec 1968 ccm, 135 kW/184 k, 380 Nm, 0-100 km/h za 7,1 s, maximální rychlost 241 km/h, průměrná spotřeba 4,2 l/100 km
  • 2,0 TSI: přeplňovaný zážehový čtyřválec 1984 ccm, 169 kW/ 230 k, 370 Nm, 0-100 km/h za 5,3 s, maximální rychlost 250 km/h, průměrná spotřeba 5,9 l/100 km
  • TTS: přeplňovaný zážehový čtyřválec 1984 ccm, 228 kW/ 310 k, 380 Nm, 0-100 km/h za 4,6 s, maximální rychlost 250 km/h, průměrná spotřeba 6,8 l/100 km

Pochvalu zaslouží také precizní nastavení podvozku a vyvážené jízdní vlastnosti, které jako by popíraly vrozenou nedotáčivost plynoucí z pohonu předních kol. Nejlevnější TT je nadprůměrně obratné, dobře se cítí hlavně v rychlých plynulých obloucích, ale proti srsti mu nejsou ani točité vlásenky. Z nejlevnější verze je cítit jistá mechanická součinnost, pocitově přímočařejší jsou i reakce a na řidičovy pokyny. Trochu paradoxně dokáže zprostředkovat asi největší porci upřímných řidičských zážitků.

Komu nafta nesmrdí, ten hlavně ušetří

Vznětová verze TT s výkonem 184 koní je tak trochu do počtu. Ani výrobce se totiž nijak netají tím, že její podíl bude na většině trhů spíš minoritní. Opodstatnění má především v zemích s přísnou emisní politikou nebo u zákazníků, kteří preferují stylový zevnějšek a nízké provozní náklady před emotivním jízdním zážitkem. Ale vyloženě špatnou volbou rozhodně není. Z hlediska výkonu představuje dvoulitrový agregát TDI solidní základ, dynamikou je spíše nadprůměrný. Díky kvalitnímu odhlučnění se navíc podařilo potlačit jeho typicky klapavý projev.

Vznětové "tétéčko" nemá výraznější sportovní ambice, kvůli těžšímu motoru na přídi nabízí z dané trojice i nejslabší jízdní vlastnosti. Jeho hlavní devizou je nízká spotřeba, která ani při dynamické jízdě v průměru nevystoupala nad sedm litrů.

Sportovec bez emocí

TTS se špičkově vyladěným "téesičkem" je neuvěřitelně rychlé nejen papírově. Jeho 310 koní a 380 Nm uděluje necelých 14 metráků těžkému vozu vynikající dynamiku. Jak rychle jedeme, jsme často s šokem zjistili až při pohledu na rychloměr. Ve sprintu z klidu na stovku má toto auto tolik potenciálu že pokoří i kdejakou sportovní ikonu.

Stovkou za 4,6 sekundy to rozhodně nekončí. Přeplňovaný agregát je zdrojem nepřetržitého přívalu kilowatů a newtonmetrů v jakékoliv jízdní situaci, ale v jeho projevu chybí jistá výbušnost a nespoutanost. Trochu za očekáváním je i zvuková kulisa. S automatický ústrojím S-tronic je sice každá změna převodů doprovázena efektním meziplynem a občasným prásknutím od výfuku, ale projev motoru je ve většině případů dost nevýrazný. Nijak podmanivý zvukový doprovod bohužel nečeká posádku ani při jízdě ve vyšších otáčkách.

Limity ve spojení s nejsilnější motorizací ukázala také automatická dvouspojková převodovka, hlavně na okruhu, kde jsme absolvovali pár ostrých kol. Pro závodní aplikaci je automatický režim logicky téměř nepoužitelný, ani v nejsportovnějším módu Dynamic totiž neřadí tak logicky, jak bychom si přáli. Zbytečně otálí hlavně při podřazování, na výjezdech ze zatáček tak často chybí potřebný výkon. V manuálním režimu převodovka odvádí o poznání lepší práci, ačkoliv na dnešní poměry jsou její reakce spíše vlažnější. Manuální šestistupňové ústrojí nás při ostré jízdě nadchlo podstatně více, v konfrontaci s automatem je sice pomalejší, ale jeho reakce jsou bezprostřední.

Díky standardně montovanému pohonu všech kol Quattro má TTS vynikající trakci, takřka lepivou přilnavost a téměř neutrální chování. K tomu přispívá i hmotnost rozložená v poměru 58:42 mezi přední a zadní nápravu a řada podpůrných elektronických systémů. Ale nirvána za volantem na řidiče nejsilnější verze nečeká. Vlastní ovládání je totiž nečekaně odtažité. Čím jedete rychleji, tím více máte pocit, že jste tak nějak mimo dění a zdaleka nejde jen o řízení.

TTS ani ve vysokých rychlostech neklade nijak velké nároky na schopnosti řidiče, vše mezi vámi a silnicí se děje jakoby mimoděk. Skoro jako byste hráli na elektronickém závodním trenažéru.

Baťovská cena

Třetí generace TT stojí v základním provedení jen o 900 korun více než předchůdce, ale za baťovských 999 900 korun zákazník dostane trochu více muziky. Kromě třiceti koní navíc i lepší výbavu. Standardní verze obsahuje třeba čelní a boční airbagy, hlavové airbagy vepředu a vzadu, všechny obvyklé brzdové, trakční a stabilizační systémy, asistent pro kontrolu jízdy v pruzích, systém kontroly tlaku v pneumatikách, xenonové světlomety, parkovací asistent, multifunkční volant, automatickou klimatizaci, automatické stěrače a světlomety, multimediální systém MMI s rádiem a přehrávačem MP3, elektromechanickou parkovací brzdu, elektricky ovládaná okna a vnější zpětná zrcátka, kovaná kola z lehkých slitin a další prvky.

Na letošním pařížském autosalonu se Audi TT představilo i jako pětidvéřový koncept:

8. října 2014