Ikonka ostřikovačů, kterou zná každý řidič.

Ikonka ostřikovačů, kterou zná každý řidič.

Test kapalin do ostřikovačů: mrznou v hadičkách a tryskách

  • 125
Zamrzla mi celá nádržka s ostřikovací kapalinou, stěžovalo si v letošních tuhých mrazech docela dost motoristů. Měli přitom pocit, že teploměr rozhodně nespadl na minus dvacet, jež obal modré kapaliny uváděl jako garantovanou "netuhnoucí" teplotu. Otestovali jsme proto pět často prodávaných ostřikovacích směsí. Až na jednu, výrobek firmy Carlson Oil z Prahy-Uhříněvsi, v mrazáku obstály.

Ale pozor, většina vydržela jen přesně takovou teplotu, jaká byla napsána na obalu. Ukázalo se tak, že nemrznoucí složkou, tedy zjednodušeně řečeno lihem, výrobci až na výjimky opravdu šetří ve snaze co nejvíce snížit cenu. Za 70 korun tak sice koupíte dva litry kapaliny, ale s garantovanou odolností pouze do minus 19 stupňů Celsia – stačí o jediný stupeň navíc a zamrzne.

"Minus 19 stupňů vydržely všechny kapaliny, při minus 20 °C už zamrzly tři z pěti. Když jsme pak pokusně snížili teplotu na minus 26 stupňů, vydržela jediná," říká Jan Rosmus ze Státního veterinárního ústavu v Praze-Suchdole, v jehož mrazicím boxu s certifikovaným teploměrem byl test proveden. Tou jedinou "přeživší" kapalinou do ostřikovačů byla tekutina se značkou Shell.

Kapaliny Tesco Winter a Topdrive na obalu "slíbily" pouze minus 19 °C, a skutečně, nevydržely ani jediný stupeň navíc. Mnozí řidiči přitom spoléhají na to, že "minus dvacítka" by měla zvládnout i blízké teploty, třeba 21 či 22 stupňů.

Bohužel, v opravdu tuhých mrazech vám takové výrobky nepomohou. Když přijdou, je jedinou pomocí kupovat směsi s mnohem nižším bodem ztuhnutí. MF DNES před několika lety testovala kapaliny s výdrží do minus 40 °C a v testu obstály všechny.

Proč zamrzá kapalina v tryskách?

Nemrznoucí složkou v kapalinách bývá buď samotný alkohol (ethanol), ty levnější si vystačí pouze s ním; dražší kapaliny obsahují navíc dražší etylenglykol. Alkohol je totiž těkavý, zatímco etylenglykol netěká, a tak směs stabilizuje - vydrží prostě déle nemrznoucí.

To má význam třeba pro zamrzání kapaliny v přívodních hadičkách ostřikovacích trysek nebo přímo v nich. "Z konce trysek se alkohol může odpařit a vydestiluje se voda, která zamrzne, když auto déle stojí. V hadičkách zase směs rychleji promrzne a mohou se v nich vytvořit krystalky, které je ucpou," vysvětluje Petr Zámostný z Ústavu organické technologie VŠCHT v Praze.

Odpařování alkoholu stojí i za dalším častým problémem: z trysek kapalina stříká, ale zamrzne na skle. To je při silných mrazech úplně promrzlé, k tomu se přidává ještě efekt ochlazování ledovým vzduchem za jízdy. Takže stačí trocha odpařeného alkoholu a místo čistého skla máte namrzlé šmouhy.

Jedinou radou je tedy nakupovat v době silných mrazů kvalitnější značkové výrobky s garantovaným bodem ztuhnutí minus 40 °C nebo nižší (existují i "šedesátky" či "osmdesátky"). Přitom si ale na etiketě ověřte, že obsahují podíl etylenglykolu.

vzorekcenadeklarovaná teplota tuhnutíobstál při deklarované teplotě
Tesco Value69,90 Kč/2 l- 19 °Cano
Top Drive69,90 Kč/2 l- 19 °Cano
Agip47 Kč/1 l- 20 °Cano
Carlson29,90 Kč/1 l- 20 °CNE
Shell139 Kč/2 l- 20 °Cano