Oblek simulující těhotenství | foto: Ford

Testeři oblékají falešná prsa, Ford totiž myslí na těhotné

  • 19
Je běžné auto pohodlné pro těhotné řidičky? Poradí si v něm s některými běžnými úkony? Takové otázky si položili inženýři Fordu a oblékli si speciální oblek, který z nich těhotné udělal. Výsledkem testů je nový Ford Focus, který by měl těhotným řidičkám vyhovovat.

Aby se konstruktéři aut u Forda dokázali vžít do pozice těhotných řidiček, museli si obléct speciální těhotenský oblek. Už na první pohled simuluje anatomii těhotné ženy. Ale je mnohem sofistikovanější, než by se mohlo zdát. Uvnitř jsou dvě dvoukilová závaží, která "hrají" plod, močový měchýř napodobuje sáček se dvěma litry tekutiny a podložky simulují dětskou hlavičku či znepříjemňující dýchání.

Testy mělo na starosti Technické centrum Fordu v německém městě Markenish a snažilo se vylepšit nový Ford Focus tak, aby s jeho ovládáním neměly těhotné ženy problémy. Hlavním zaměřením testů bylo odladění bezpečnostních pásů, aby co nejlépe plnily svou funkci a jejich použití bylo co nejpohodlnější.

Oblek simulující těhotenství

Podle testů tak Ford uveřejnil návod, jak mají těhotné ženy bezpečnostní pás používat. Opěradlo sedadla má být ve svislé poloze, případně jí co nejblíž. Spodní část pásu jde nízko přes boky a má být pohodlně upnuta. Horní část pásu prochází přes střed ramene a střed hrudníku. Ford navíc od roku 2010 přidal do manuálu aut prodávaných v Evropě návod včetně obrázků, jak se mají těhotné ženy v autě poutat.

Testy se speciálním oblekem ale přispěly i k dalším dvaceti vylepšením. Testoval se například vstup do vozidla, z kterého vyplynula vyšší horní poloha sedadla řidiče. Testoval se i přístup do schránky v palubní desce, ladilo se nastavení posuvu volantu i ergonomie sedačky řidiče.

Ford Focus

Jak jezdí výpočetní středisko na kolech čtěte ZDE

Speciální oblek Ford nepoužil poprvé. V USA testují vozy s tímto oblekem u Fordu už od roku 2003. Ještě o čtyři roky dřív vyvinul Ford takzvaný seniorský oblek simulující fyziognomii starších lidí. Omezoval pohyblivost kolen, loktů, zad a dalších částí těla. Důvod vývoje takového obleku byl zcela prostý, jen v USA se počet obyvatel ve věku od 55 do 74 let zdvojnásobí na 74 milionů obyvatel, kteří si budou chtít pořídit vhodný automobil.

Podobné obleky simulující určité skupiny obyvatel používají při testech i další automobilky. Ford se ale jako jeden z mála s podobnými testy pochlubil.