Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Testovali jsme, co umí nový benzin

  9:23aktualizováno  9:23
Má smysl tankovat aditivovaný benzin a mohou přísady v palivu skutečně zlepšit stav motoru, který má ujeto třeba již desítky tisíc kilometrů? Na tyto otázky jsme se pokusili odpovědět v praktickém testu, pro který jsme si vybrali nyní v reklamě hodně prezentované palivo Shell V-Power.
K testu posloužila Škoda Octavia z půjčovny. Pod kapotou měla osvědčený motor z produkce koncernu Volkswagen - benzinový agregát s objemem 1600 kubických centimetrů o výkonu 55 kW. Auto mělo před začátkem testu najeto přes čtyřicet tisíc kilometrů. Firma Shell tvrdí, že palivo V-Power vyčistí motor a zlepší jeho chod a výkon již po ujetí zhruba patnácti stovek až dvou tisíc kilometrů na tento benzin. "Mělo by se to projevit jak při jízdě, tak i uvnitř motoru," tvrdil Pavel Los, marketingový manažer této firmy. Před začátkem testu auto jezdilo na běžný bezolovnatý benzin s oktanovým číslem 95. Hned druhý den po převzetí auta v půjčovně jsme s autem zamířili do kolínského autoservisu firmy Auto-Bohemia, který je specializován na vozy Škoda. Zde bylo nutné demontovat hlavu motoru, vyjmout ventily, vše pod dohledem odborníků zdokumentovat. Demontáži přihlíželi nejen redaktoři přílohy Auto moto, ale i odborníci z motorových zkušeben Ústavu paliv a maziv.

Motor před testem a názor odborníků

Názory odborníků na to, zda toto palivo skutečně dokáže vyčistit motor, zlepšit chod a výkon motoru, jak se tvrdí v reklamě, se před začátkem testu lišily. "Já mám za to, že Shell je natolik renomovaná firma, že by si nedovolila vypustit na veřejnost to, co nemohou prokázat," říkal Vladimír Havlíček, vedoucí odboru zkušeben Ústavu paliv a maziv. Naproti tomu šéf kolínského servisu Josef Remeš byl poněkud skeptický. "Podle mne to tak průkazné výsledky nemůže přinést," soudil. Testovaný motor se po rozebrání ukázal v dobrém stavu. "Na všech ventilech a v kanálech, zvláště v sacím kanálu třetího válce, jsou patrné usazeniny, ne však příliš masivní. Na motoru, který má za sebou podobnou porci kilometrů jako tento, by jich mohlo být i výrazně více," uvedl po podrobné prohlídce Havlíček. "Vidíváme i vrstvy usazenin, které jsou silné několik milimetrů, tady jde o vrstvu silnou maximálně půl milimetru," dodal.

Náš zkušební vůz postupně zrychloval

Na palivo Shell V-Power testovaný vůz během osmi dnů po silnicích v běžném provozu ujel přes sedmnáct set kilometrů. Spálil při tom něco přes sto devadesát litrů. Na vyšší spotřebě se podepsal extrémně hustý provoz v hlavním městě - jezdili jsme totiž v době, kdy vrcholily povodně. Zpočátku se vůz redakční testovací posádce jevil jako extrémně líný. Prakticky nebylo možno motor vytočit přes hranici čtyř tisíc otáček. Při laickém několikerém měření zrychlení z nuly na sto pomocí stopek a tachometru oproti údajům udávaným výrobcem pro tento motor dosáhli testovací řidiči většinou o čtyři až pět sekund horší časy. Při srovnávací jízdě další octavií vybavenou stejným motorem a s přibližně stejným počtem najetých kilometrů byl testovaný vůz opakovaně pomalejší o dvě až tři sekundy. Po zhruba tisíci kilometrech ujetých na tento benzin se však motor začal chovat živěji, ke konci testu již byla velmi citelná ochota motoru "jít do otáček". Při měření zrychlení na konci testu se již hodnoty dostaly na úroveň druhého srovnávacího vozu.

Konečný verdikt je spíše příznivý

Na závěr testu opět octavia absolvovala obdobnou proceduru jako na začátku, tedy cestu do Kolína, demontáž hlavy motoru a ventilů. "Kanály sice ještě nejsou zcela čisté, nicméně oproti stavu, jaký byl před osmi dny, lze i prostým okem vidět, že usazenin znatelně ubylo," ohodnotil stav motoru Vladimír Havlíček. Stejný výrok vzápětí vyřkli jak redaktoři, tak i pracovníci servisu.
Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

KVÍZ PRO ŘIDIČE: Zvládli byste závěrečný test v autoškole? Otestujte se

Ilustrační snímek

Vyzkoušejte si, zda byste obstáli při závěrečném testu v autoškole. V novém seriálu iDNES.cz postupně najdete dvanáct...VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Další z rubriky

Unikátní Mini se na iDNES.cz vydražilo za 850 tisíc korun

Mini pomalované Lucou Stradivarim

Aukce o unikátní Mini Cooper upravený designérem Lucou Stradivarim na iDNES.cz skončila velmi úspěšně. Vyvolávací...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...

VIDEO: Stradivariho štětec udělal z Mini unikát, vydraží se na iDNES.cz

Unikátní Mini Cooper polepený podle návrhu architekta a designéra Lucy...

Luca Stradivari pomaloval Mini Cooper, pětidveřové provedení ikonického vozu mu posloužilo jako plátno. Jedinečný...

Najdete na iDNES.cz