Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisícimílový návrat do budoucnosti: BMW Mille Miglia

aktualizováno 
Studie bavorské automobilky s názvem BMW Concept Coupé Mille Miglia 2006 dává vzpomenout na časy, kdy se slavný italský sportovní podnik těšil největší slávě a kdy BMW s modelem 328 patřívala k nejlepším účastníkům tohoto závodu.

BMW Mille Miglia Concept | foto: BMW

Závody Mille Miglia se jezdily v letech 1927 až 1957. Dnes se na tomto závodě na tisíc mil, jenž vede po běžných silnicích, utkávají právě vozy ze zašlých časů.

Nejmodernější sportovní vozy se mezitím přestěhovaly na uzavřené speciální okruhy a o pohár Mille Miglia se tak utkávají jen historické vozy.

mille miglia = tisíc mil (italsky)

14.května skončený veteránský závod původní BMW 328 dokonce i opět vyhrálo. Mezi Brescií a Římem se přitom v tomto roce utkalo 375 posádek.

BMW těsně před letošním květnovým začátkem závodu představilo svou nejnovější studii. Pod netradiční karoserií, inspirovanou speciálem 328 Mille Migla Coupé, který vyhrál ročník tisícimílového závodu v roce 1940, je ukryta technika z modelu Z4 M Coupé.

Nejnovější studie od BMW sice vychází pevně z tvarů své slavné předlohy, ale její technika je ta nejmodernější, design se plně hlásí k "banglestylu".

Oproti obyčejné "Zet-čtyřce" je Mille Miglia o 23 centimetrů delší a 14 centimetrů širší. Střecha je pak o čtyři centimetry níže.

V roce 1940 vyhráli Fritz Huschke von Hanstein a Walter Bäumer v BMW 328 Mille Miglia Coupé závod s dodnes nepřekonanou průměrnou rychlostí 166,7 km/h. Druhá posádka v pořadí dojela se čtvrthodinovým zpožděním.

Studii nechybí typické znaky sportovního vozu minulosti ani coupé současnosti. Dlouhá protáhlá příď přechází v nízkou kabinu s okny malými jako průzory.

Přední sklo je po vzoru svého 70 let starého předchůdce rozděleno na dva kusy, za pozornost stojí trojúhelníkový výfuk, vyvedený před pravým zadním kolem.

Nejlepším příkladem designérských hrátek nejmilovanějšího a nejnenáviděnějšího designéra současnosti je asymetrické zadní okénko a především netradiční nastupování do vozu.

Správný koncept se nezabývá zbytečnými praktičnostmi, v tom pravém rozletu bránily výtvarníkům Mille Miglia 2006 dokonce i dveře.

Aby se posádka nasoukala do dvoumístného interiéru, je třeba zvednout celou střechu dozadu. Podle automobilky se tak ušetří hmotnost a zvýší tuhost karosérie.

Zadní blatníky překrývají velká 20palcová kola do té míry, že nejsou skoro vidět. Zato přední kola patří k dominantám celého vozu.
 
Nezvykle působící přední světla neskrývají žárovky ani výbojky, ale LEDky. Kdo bude hledat zadní světla, objeví je na zádi složené z diod do úzkého diagonálního pruhu.

Aerodynamikou se konstruktéři zabývali už v roce 1940. S obtékáním vzduchu těla Mille Miglia si inženýři v aerodynamickém tunelu mnichovské automobilky pohráli i protentokrát. Pět výřezů na bocích za předními koly není jen tak samoúčelných. Vzduch, který naberou ledvinky na přídi a který chladí motor, mají za úkol odvézt z podběhů předních kol a snižovat tak nežádané turbulence.


Z LEDek jsou složeny i přední oči světel, několik se jich schovalo také do mezery pod kapotou. Technika je však plně současná. Šestiválec ukrytý za stylovými úzkými a vysokými ledvinkami chladiče dává 343 Mkových koní.

Pod stříbřitým pláštěm z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny se schovává hliníkový rám. Původní BMW 328 oblékla do hliníkové karoserie Touring Coupé v roce 1940 karosárna Carrozzeria Touring Superleggera.

Vnitřku vládne minimalismus, využití našly pouze tři materiály: ocel, kůže a lycra. Puristické pojetí zdůrazňují popisky vyryté přímo do příslušného dílu. Ocelové, milimetr tlusté plechy nakrájeli technici laserem, což umožnilo jejich dokonalé slícování.

Kožené prvky jsou vytvořené z dílů kůže slisovaných k sobě a nejsou nijak opracované; s postupem času tak dostanou tu správnou patinu.

Koncept se narodil hlavně proto, aby designérské oddělení automobilky nezahálelo. Mnichovský výrobce s Mille Miglia Conceptem žádné další plány nemá, chce jím hlavně vzdát hold konstruktérům, kteří bez podpory počítačů a kosmických technologií vytvářeli krásná a vítězná auta.

Autoři:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Další z rubriky

V Praze spustili sdílení mikroautíček. Zaparkujete je i zadkem k chodníku

Sdílená autíčka Revolt. Povšimněte si maličkého otevíracího "subokénka"...

Dvě sedačky, malinkatý zavazadlový prostor a okénko jak na poště. Společnost Revolt v Praze zahájila „carsharing“...

Autofotka týdne: Nejkrásnější a nejrychlejší Aston Martin

Aston Martin DBS Superleggera

Aston Martin představuje speciální provedení svého modelu DBS. Superleggera je další novinkou, kterou ikonická britská...

Hummer H1 se vrací, je pekelně drahý a výkonný

Hummer H1 Mil-Spec Automotive

Hummery se už dávno neprodávají, ekonomická krize je poslala do automobilového důchodu. Přesto můžete mít takřka...

Najdete na iDNES.cz