Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Továrna na auta a sebevědomí

  15:30aktualizováno  15:30
Mladí lidé v čistých bílých montérkách, ticho, všude spousta slunečního světla a podlahy ze světlého dříví. To není nemocnice, galerie funkcionalistického kumštu ani stáčírna značkových jogurtů, to je továrna na auta v Drážďanech.

Každý zákazník, který si objednal, zaplatil, vyčkal vyrobení a přijel převzít svého phaetona přímo do továrny, bude zírat na světelnou show, za které se jeho nový luxusní vůz k němu bude blížit výtahem. Hudba hřmí, auto sjíždí, hosteska nese šampaňské, květiny a klíčky. A pak už se jen otevírají dvě ohromné tabule z mléčného skla...

Dvě miliardy eur investovala značka VW do svého rozhodnutí vklínit se mezi Audi, Mercedes, BMW a Porsche. Část peněz spolykal vývoj a zbytek byl investován do výrobní linky v Drážďanech. Jenomže výhled automobilky do budoucna se neomezil jen na auto, do futuristické troufalosti zahrnul i samu produkci. Takže ne daleko od centra města - s dodnes patrnými následky amerického kobercového bombardování - vyrostla stavba ze skla a kovu. Dá se prohlédnout skrz naskrz. Dostala název "skleněná manufaktura". Překlad z angličtiny ale zdůrazňuje továrnu spíš jako průhlednou.

Ihned po vstupu se návštěvník ocitne ve středovém atriu. Ze tří stran jej obklopuje třípatrová pásová výrobní linka, za zády má vysoký prosklený zásobník na 280 hotových aut s karuselovým výtahem.

V továrně je ticho a čisto. "Je to kanadská jedle," říká s kývnutím k podlaze se sebevědomým úsměvem dvaadvacetiletý Uwe, který je k VW najat na doprovázení návštěv. Zdá se - bez nadsázky - že je jedním z nejzaměstnanějších mužů v továrně. Oproti jeho shonu a neustálému sledování předtištěného časového harmonogramu je ležérní pohyb dělníků v bílých montérkách do očí bijící.

Stejná světlá leštěná podlaha jako na chodbách je položena i přímo na jedoucím montážním pásu. Podíl manuální práce na každém phaetonu je tak vysoký, že jde v naprostém protisměru proti světovému trendu. Je to německé pojetí cesty k nejvyšší kvalitě. Robotizované stroje jsou tu jen na osazování kol a na spojení šasi a podvozku k tomu se z podlahy vynoří samočinná šroubovačka, a když skončí, zmizí zase pod parketami. Tiše.

Němci se rozhodli, že z továrny na phaetony nebudou chrlit jenom auta, ale také hrdou sounáležitost se značkou. Čiší to z jejich nového auta i z nich samých. I z Uweho: "Když si objednáte u nás vůz, tak vás můžeme pozvat sem. Vy přijedete a my vás vezmeme mezi dělníky. Ukážeme vám: Tohle je váš vůz. Jestli chcete, běžte s ním výrobou a dívejte se..."

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...

Nový systém pozná, že hrozí akvaplaning. Data předá ostatním motoristům

Continental vyvíjí systém varování před  akvaplaningem

Pozor na akvaplaning! Continental vyvíjí systémy, které řidiče varují před hrozícím smykem. Data ze senzorů a využití...

Čína zruší povinnou účast domácích značek na výrobě cizích aut

Výroba octavií v čínském Ningbo nedaleko Šanghaje. Zbrusu nová továrna otevřela...

Čína do roku 2022 zruší limity pro podíl zahraničních investorů ve firmách v automobilovém sektoru a umožní jim tak...

Najdete na iDNES.cz