Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Toyota ráda elektřinu

  18:43aktualizováno  18:43
Toyota Prius si svůj světový debut odbyla na autosalonu v Detroitu. Na své uvedení v Evropě si však musela počkat až do dnešních dnů - do Frankfurtu. Prius není zajímavý pouze prostorným interiérem a nekonvenčním designem. To nejdůležitější, proč stojí za to se na stánku Toyoty u této novinky zastavit, je ukryto pod kapotou.

Díky systému Hybrid Synergy Drive zrychluje tento automobil z 0 na 100 km/h za méně než 11 sekund a v kombinovaném provozu vystačí se 4,3 l paliva na 100 kilometrů jízdy.

Na zajímavé spotřebě se mimo hybridního motoru podílí i propracované řešení aerodynamiky. Ostatně součinitel čelního odporu vzduchu cx=0,26 mluví za vše. Prius navíc s obrovskou rezervou splňuje emisní limity EURO IV - dosahované hodnoty NOx a HC jsou o 88,8 % pod úrovní EURO IV a o celých 93 % pod limitem EURO IV platným pro vozy se vznětovým motorem.

Hodnoty spotřeby paliva nové Toyoty Prius jsou tyto: v kombinovaném provozu si vůz "řekne" o 4,3 l/100 km, v mimoměstském  provozu vystačí novinka japonské firmy se 4,2/100 km a ve městě s 5 l/100 km.

Velmi zajímavá je i sebevědomá záruka výrobce, která se vztahuje na celý životní cyklus vozu.

Nejen pohon stojí za pozornost

Toyota Prius je prvním vozem na světě, který dostal do vínku elektronické prvky aktivní bezpečnosti, včetně elektronického brzdového systému by-wire. Veškeré elektronické bezpečnostní systémy řídí centrální počítač - reakční časy jsou tak mnohonásobně rychlejší, což se odráží ve vyšší prevenci případné kolize vozu.

Jednou z mnoha technických fines je i prozatím ojedinělý systém elektrické klimatizace se senzorem vlhkosti. Toyota Prius je rovněž vybavena navigačním systémem DVD s dotykovým displejem a zařízením RDS-TMC (Radio Data System - Traffic Message Channel) pro optimální a rychlou navigaci dle okamžité dopravní situace. Dotykový displej slouží i pro vytáčení telefonních čísel mobilního telefonu opatřeného technologií Bluetooth. Hands-free komunikaci přitom usnadňuje ovládání telefonu na volantu.

Jak a na co to vlastně jezdí?

Prius je vybaven hybridním systémem pohonu vycházejícím z konceptu Hybrid Synergy Drive. Oproti dosavadním hybridním vozům, u nichž hlavním zdrojem pohonu byl benzinový motor a elektromotor hrál jen roli pomocného agregátu, využívá systém Hybrid Synergy Drive daleko více právě elektromotor.

To se pochopitelně odráží v mimořádně tichém provozu automobilu-zvláště pak v jízdním režimu EV (Electric Vehicle). Vůz má v rozmezí 50 až 80 km/h obdivuhodné zrychlení a zároveň i velmi nízkou hladinu hluku a vibrací. 

 

Prius není zajímavý pouze prostorným interiérem a nekonvenčním designem. To nejdůležitější, proč stojí za to se na stánku Toyoty u této novinky zastavit, je ukryto pod kapotou.

Toyota Prius je prvním vozem na světě, který dostal do vínku elektronické prvky aktivní bezpečnosti, včetně elektronického brzdového systému by-wire.

Toyota Prius si svůj světový debut odbyla na autosalonu v Detroitu. Na své uvedení v Evropě si však musela počkat až do Frankfurtu.

Autoři:Nejčtenější

Začátek konce autosalonu Ženeva? Místo aut fikusy a kafe

Restaurace a bary na výstavišti Palexpo na ženevském autosalonu

Pravidelný návštěvník ženevského autosalonu si té novinky všimne hned. Jsou to nevídaná „hluchá místa“, která mezi...

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Corbellati chce jet 500 km/h, ale nejsilnější auto Ženevy budí rozpaky

Corbellati

Nejsilnější automobil letošního ženevského autosalonu nenajdete na perfektně nasvíceném stánku Bugatti, Ferrari,...

Nová tvář Škody Fabia odhalena. Pod kapotou má jen tříválcové benziny

Faceliftovaná příď Škody Fabie

Přepracovaná Fabia zažije premiéru na ženevském autosalonu začátkem března. Malá škodovka dostane nové přední...

VIDEO: BMW chystá čtyřdveřový supersport M8

BMW M8

Až do zahájení ženevského autosalonu BMW drželo v tajnosti koncept, který láká na chystanou řadu 8. Studie je...

Najdete na iDNES.cz