Toyota Yaris

Toyota Yaris | foto: Toyota

Emisní normy znovu škrtí motory, důkazem je nová Toyota Yaris

  • 95
Každá nová přísnější ekonorma přináší určité přiškrcení elánu nových motorů, které ji musí respektovat. V současnosti přichází čas nové revize normy Euro 6 označené 6c a na trh se dostávají první vozy vybavené motory, které ji plní. Toyota se rozhodla novou normu dodržet s novým atmosférickým čtyřválcem 1,5 litru. Dostal ho nový Yaris.

O velkých změnách motorů v souvislosti s nejnovější revizí norem už se šušká delší dobu. Věští se konec masivnímu downsizingu a byť návrat k velkoobjemovým motorům asi nehrozí, další zmenšování objemů a silnější přeplňování už nemusí být tou pravou cestou. K tomu přichází nástup filtrů pevných částic i u benzinových motorů a zdá se, že agregáty opět budou složitější. Technicky budou moderní motory, které musí plnit i například novou normu Euro 6c, opět o něco vyspělejší, ale také budou komplikovanější, což může ovlivnit spolehlivost.

Vlastní cestou

Japonská automobilka Toyota se ale rozhodla vypořádat s novým úkolem po svém. Faceliftovaný yaris vybavila motorem, který jde zdánlivě proti aktuálním trendům a možná ani neodpovídá tomu, co bychom očekávali od agregátů, které plní Euro 6c. Nový motor nahrazuje předchozí čtyřválec s objemem 1,33 litru o výkonu 73 kW a točivém momentu 125 Nm. Novinka s označením Dual VVT-iE z původního čtyřválce vychází.

Nový 1,5litrový motor vyráběný v Polsku má být oproti předchůdci tišší a o deset procent silnější, má 111 koní (82 kW) .

Točivý moment pak vrcholí hodnotou 135 Nm při 4 400 otáčkách a 118 Nm je k dispozici už ve dvou tisících otáčkách za minutu. To vše bez přeplňování a bez nutnosti instalovat filtr pevných částic.

Motor má nově kapalinou chlazené svody výfuku (EGR) a hlavně novou hlavu válců vybavenou variabilním časováním ventilů VVT-ie. To používá nové řešení, kde sací vačku přestavuje elektromotor (výfukovou stále ovládá hydraulika). Při nízkém zatížení motor pracuje v Atkinsonově cyklu, čímž spoří benzin.

Oproti původnímu menšímu motoru s tepelnou účinností 36 procent se podařilo motorářům zvýšit efektivitu na 38,5 procenta.

Toyota už má podobně výkonný čtyřválec s turbem objemu 1,2 litru, který dostává větší model Auris. Pro malý model ale raději postavila atmosférický motor, který má být co do uživatelského komfortu (reakcemi) i spotřeby pro městský, tedy typicky yarisovský provoz lepší.

Zní to výborně, Toyota se nové době přizpůsobila po svém a připravila motor, jehož velkou devizou by měla být relativní jednoduchost a tudíž i dlouhověkost. Jistě, u zbrusu nového agregátu nové řady nemůžeme životnost nijak hodnotit, ale u Toyoty lze předpokládat, že životnost byla jednou z priorit a pokud konstruktérům neunikla nějaká zásadní skrytá vada, bude tohle „držák“. Ostatně, jako celý yaris, už před faceliftem.

Tahle taktika navíc bude podle posledních informací platit pro Toyotu obecně. Přeplňování se sice firma nebrání a zvládá ho, ukazuje to třeba stále relativně mladý agregát 1.2 Turbo, ale i motory bez přeplňování mají být nadále stěžejní součástí nabídky výrobce.

Firma před nedávnem představila nový čtyřválec 2,5 litru pro americký trh, i ten se obejde bez přeplňování a přitom díky moderní technice nabídne velmi solidních až 154 kW výkonu při kombinované tabulkové spotřebě 6,9 litru na 100 kilometrů. Předchůdce měl 131 kW a průměrnou spotřebu 8,7 litru – obojí platí v americkém cyklu dle metodiky EPA, ale rozdíl ve spotřebě je opravdu mohutný.

Zatímco nový motor pro yaris patří do řady ESTEC (Economy with Superior Thermal Efficient Combustion), americký agregát patří do rodiny Dynamic Force, která bude v budoucnu obsahovat i šesti a osmiválcové jednotky. Jak ESTEC, tak Dynamic Force jsou řady, které se budou nadále rozšiřovat a které si najdou cestu na více trhů než v současné situaci.

Navíc pokračování éry atmosférických motorů u Toyoty vlastně nahrává i nedávno uzavřené partnerství s japonskou Mazdou. Firmy sice v rámci něj mají spolupracovat především na elektromobilitě, konektivitě a bezpečnostních technologiích, nicméně vzhledem k tomu, že i Mazda je příznivcem atmosférických agregátů, mohla by se v budoucnu týkat i této oblasti.

Nové koště jinak mete

Ale zpět k novému yarisu a jeho agregátu 1.5 Dual VVT-iE. Zbrusu nový motor, který má oproti předchůdci výrazně navýšený výkon i točivý moment, a to především díky nárůstu zdvihového objemu, vypadá opravdu lákavě. Předchůdce navíc rozhodně nebyl žádný sprinter. Jenže to nový agregát také rozhodně není. Do otáček se mu příliš nechce, byť ho v tomto krotí i zpřevodování šestistupňové manuální převodovky.

Důležitější je ale průběh výkonu motoru. Ten je vcelku vlastně hodně plynulý a potěší hlavně v městském provozu: nejsou tu žádné dramatické nástupy, motor funguje nezáludně. Kolem dvou tisíc otáček je znát solidní přísun síly, ale žádný mohutný nástup jako u přeplňovaných agregátů nečekejme. Druhá vlna přichází někde za hranicí čtyř tisíc otáček, tam motor opět naznačuje trochu elánu, jenže ten brzy končí a zhruba v pěti tisících motor vadne a jeho zvuk se mění v nepříjemný rykot, když doposud zněl vlastně docela ambiciózně, s mírným sportovním nádechem.

Samotný agregát tak jednoduše působí plynule, ale trochu letargičtěji, než by se podle papírového výkonu zdálo. Ano, vliv na to má i zpřevodování, přišlo nám, že mezi čtvrtým a pátým převodovým stupněm je zbytečně velký skok a šestka je pětce zase docela blízká. Ostatně, na šestku se převod nejeví ani zbytečně dlouhý, motor na dálnici při 130 km/h točí asi 3 300 otáček za minutu – to není v dané kategorii ani moc, ani málo. Jenže kombinace převodů a nového motoru znamená, že v dálničních rychlostech prostě faceliftovaná Toyota Yaris nepůsobí zrovna dynamicky, pružné zrychlení není nic moc.

Troufáme si tvrdit, že svůj podíl na tom má i právě nutnost plnit Euro 6c, tedy normu, která opět o něco přiškrtila motory. Ostatně, ukázaly to i naše nedávné první dojmy s faceliftovaným Peugeotem 308 a jeho novými nafťáky (čtěte zde).

Snaží se šetřit

Potíž je vlastně v tom, že i když si řidič zvykne intenzivně řadit, z motoru 1.5 prostě na žádný převodový stupeň nevydobude žádné extrémní výkony. Hodnota zrychlení z nuly na 100 kilometrů za hodinu 11 sekund to ostatně ukazuje, o dost slabší třináctistovka totéž zvládla jen o 7 desetin sekundy pomaleji.

Nový agregát alespoň slibuje, že bude úsporný. Díky přepínání mezi Ottovým a Atkinsonovým cyklem má mít vysokou účinnost a papírovou kombinovanou spotřebu paliva 5 litrů na 100 kilometrů. To je sice teorie, ale praxi ne až tak vzdálená, jak se může zdát. Pří jízdě ve městě a po dálnici jsme na trase zhruba 450 kilometrů zaznamenali průměr 6,6 litru na 100 kilometrů, jízda po okresních silnicích a městě na celkem 130kilometrové trase přinesla průměr 4,7 litru na 100 kilometrů. To jsou solidní hodnoty.

Malé velké auto

Kromě nového motoru je faceliftovaná Toyota Yaris samozřejmě vylepšena i v řadě dalších ohledů. Auto dostalo mírně pozměněný design, důležitější jsou ale změny v interiéru: vyšší výbava se chlubí příjemnými materiály včetně koženky nebo kůže a yaris díky tomu hodně dospěl. Uvnitř možná není tak veliký a suverénní, jako nový Seat Ibiza, ale mezi malými auty je tohle určitě jeden z nejdospělejších kousků.

Je až s podivem, co jeden facelift dovede, model Yaris se posunul výrazně výše. Velikost vnitřního prostoru se samozřejmě nijak nezměnila, nedostatek místa tu není, ale za některými novými konkurenty začne podruhé faceliftovaný yaris trochu zaostávat. Ale to vadit nemusí, nový Ford Fiesta by o tom mohl vyprávět.

Za volantem by se možná mohla ideální pozice hledat lépe, ale třeba řazení a řízení patří v dané třídě k tomu nejlepšímu. Chod řadicí páky je přesný a dráhy krátké, parádní je v tomto ohledu i spojka: má krátký chod a jistý záběr a byť je třeba se s ní trochu sžít, ovládání auta je s ní příjemné.

I jízdní vlastnosti jsou povedené, ačkoli se yaris stále rád v zatáčce nakloní, je velmi jistý a krásně ovladatelný. Toyota navíc odpružení vozu poladila tak, že dává řidiči více odezvy a informací o dění. Posádku to přitom podle nás nemusí moc rušit, byť je pravda, že tím yaris možná přišel o trochu svého nenuceného komfortu.

Změna vítána

Facelift Toyoty Yaris, už druhý v jejím životním cyklu, přinesl velmi zajímavé změny. Auto dospělo a nový agergát 1.5 VVT-iE dává určitou naději do budoucna: bohužel kvůli přísným ekonormám to není ten pravý atmosférický motor s elánem, na druhou stranu na zbrusu nové konstrukci mohou inženýři Toyoty stavět a třeba z něj časem ještě něco zajímavého vydolují. Slibuje ale spolehlivý a nenáročný provoz, což je něco, na co budou zákazníci určitě slyšet.

Yaris je tak sice důkazem toho, že norma Euro 6c opravdu spalovací motory o něco přiškrtí, ale celkově je to příjemné malé auto. Pohled do standardního ceníku může navodit dojem, že není příliš dostupné, ale stačí se podívat na akční nabídky a rázem je yaris hodně zajímavou volbou.

Opět se přitom ukazuje, že malá auta zdražila a výhodnější jsou s lepší motorizací a výbavou. Zatímco třídvéřový základ s motorem 1.0 vyjde na 277 900 korun, v akční nabídce vyjde plně vybavená patnáctistovka v pětidvéřové variantě (s manuálem) na 356 900 korun. Nebo v limitované edici Selction Gold Smart na 365 900 korun. Podobně vybavený nový Seat Ibiza, který se stal v současnosti určitým etalonem v této třídě, bude určitě dražší. A VW Polo nebo Ford Fiesta, které na trh přicházejí, vyjdou na ještě víc peněz, s Fabií s motorem 1.0 TSI podle ceníku také moc ušetřit nepůjde.