Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Toyota Yaris ohromí i zklame svou délkou

aktualizováno 
Toyota Yaris je o pár desítek centimetrů kratší než ostatní vozy malé třídy. Parkování s ní tak je především ve městě jednodušší než s jinými konkurenty, zato nejmenší toyota nemůže splnit nároky na malý rodinný vůz, který by nabídl zároveň prostorný interiér i objemný kufr.

Prostor pro posádku není přitom v Toyotě Yaris špatný. Šířka kabiny je dobrým průměrem ve třídě, místa dost je i pro kolena cestujících vzadu. Plyne to z měření ve zkušebně pražského Ústavu silniční a městské dopravy (ÚSMD), jehož pracovníci vozu naměřili na zadních sedadlech stejně prostoru pro kolena jako Škodě Fabia.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Toyota Yaris 
můžete koupit na www.automodul.cz

 Malý je však kufr toyoty - má základní objem 205 litrů, což je oproti fabii o 55 litrů méně. Yaris ale dostal praktické zadní sedadlo, které se pohybuje po kolejničkách dopředu a dozadu.

Posádka tedy může vybírat: buď posune sedadlo dozadu a cestující vzadu budou mít pohodlí srovnatelné s fabií, nebo zvětší prostor pro zavazadla tím, že zadní lavici dá dopředu a kufr pohltí až o 100 litrů víc.

Existují však zavazadla, která yaris nepobere. Třeba pár lyží se při sklopených zadních sedadlech do jeho kabiny nevejde. Ostatní malá auta lyže většinou poberou. Oproti fabii je yaris o 35 centimetrů kratší. To se ocení při hledání místa k zaparkování zvláště v městských centrech.

Snadnému ovládání krátkého auta přispívá i citlivý posilovač řízení a malý poloměr otáčení. Komfort posádky zlepšují početné odkládací kapsy pod volantem, vedle něj i před spolujezdcem. Plasty v interiéru yarise jsou šedivé a tvrdé, takže škrábance jsou dost vidět.

Zájem obvykle vyvolají ukazatele uprostřed přístrojové desky, které jsou optickým klamem utopeny kamsi hluboko dolů do středu palubní desky. U řidiče většinou nejdřív vzbudí pozornost, po rozsvícení kontrolek a ukazatelů snad i prvotní nelibost.

Ta ale po ujetí pár kilometrů mizí. K většímu pohodlí by přispěla sedadla s větším bočním vedením. Zato nastupování do malé toyoty je díky výš umístěným sedadlům komfortní. Testovaný vůz se honosil řadou spoilerů, černou barvou a motorem 1.3 s výkonem 63 kilowattů.

Toyota Yaris Stinger atakuje cenu půl milionu korun, a jak ukazuje nabídka konkurence, řada automobilek tuší, že by o malé výkonné vozy se sportovním šarmem mohl být zájem. Zákazníci však budou pravděpodobně pocházet ze zemí na západ od české hranice.

Podle měření v ÚSMD jsou dynamické vlastnosti Toyoty Yaris 1.3 plně srovnatelné například se Škodou Fabia 1.4 (74 kilowattů). Spotřeba japonského vozu se během testu pohybovala okolo sedmi litrů při jízdě po dálnici, na okresních silnicích si motor Yarise 1.3 vystačil i s pěti litry na sto kilometrů. Dobrý dojem v testu zanechal podvozek malé toyoty.

Vozu dává dobré jízdní vlastnosti a slušný komfort při přejezdu nerovností. O něco přesnější by mohlo být řízení, naopak řazení rychlostních stupňů je přesné a chod páky krátký.

Martin Kovář, který v testech MF DNES sleduje vozy očima handicapovaného řidiče, konstatuje: "Toyota Yaris může vyhovět postiženému, který je částečně pohyblivý. Ovšem pro méně skladnou pomůcku, jako je vozík, v modelu není místo. V cenové kategorii okolo 300 tisíc korun je podle mého názoru lepší sáhnout po prostornější Škodě Fabia kombi."

Hodnocení MF DNES

Motor a převodovka

Pružnost motoru 8
Převodovka 9
Spotřeba v testu 8

Karoserie a interier
Prostor na př. sedadlech 7
Prostor na zad. sedadlech 9
Využití kufru 5
Výhled z vozu 9

Podvozek
Jízdní vlastnosti 8
Řízení a ovladatelnost 7
Tlumení nerovností 8
Brzdy 9
Poznámka: min. 1, max. 10 bodů

Měření MF DNES
Zrychlení 0-100 km/h (s) 12,9
Zrychlení 0-400 m (s) 18,6
Zrychlení (IV.) 50-90 km/h (s) 14,1
Zrychlení (V.) 80-130 km/h (s) 34,0
Brzdná dráha z 80 km/h (m) 30,4
Pramen: ÚSMD


Očima designéra

Toyota Yaris je - na karoserii i v interiéru - významným designérským počinem. A šalamounským řešením, neboť výškou kabiny se pohybuje někde mezi Mercedesem A, který je pro mnoho lidí příliš revoluční, a nižšími konkurenty. Samy tvary však kompromisem nejsou. Designéři rozhodně neopisovali a vozu vtiskli nejen atraktivní křivky, ale také charakter. Auto je krásné jako celek, a tak nemá smysl z jeho harmonie vytrhávat detaily. V interiéru lze najít drobné pihy na kráse - třeba jen symbolické loketní opěry v čalounění dveří a konzole s ovladači elektrického stahování oken, která ubírá prostor zrovna v místě kolen. To se však netýká provedení s manuálním ovládáním skel.
Jan Prokop, spolupracovník redakce

Prognóza odhadce
Yaris se stará o vzrušení v jinak dost stojatých vodách prodeje malých vozů. Vždyť kdo by před rokem či dvěma tušil, že v počtu prodaných kusů porazí i takové stálice, jako jsou Opel Corsa nebo Renault Clio? Jistěže provedení, jakým je Yaris Stinger, budou stát na okraji zájmu zákazníků. To se bude vztahovat i na ojetiny - hlavně v prvním roce, kdy ztratí z hodnoty nejvíc. Později se jejich ceny budou pozvolna nedobrovolně přibližovat cenám levnějších sourozeneckých modifikací, což je obvyklé u všech značek, a především pro kategorie nejmenších a největších automobilů. Tomu odpovídá i prognóza: po pěti letech provozu bude Toyota Yaris Stinger stát asi 180 tisíc korun.
Peter Kolník, spolupracovník redakce

Toyota Yaris - zavazadlový prostor

Toyota Yaris - pohled z boku

Toyota Yaris

Autor:


Nejčtenější

Ministerstvo chce otestovat odbočování na červenou a na dálnici 140 km/h

Odbočení na červenou umožňuje řidičům v Německu plechová tabulka se zelenou...

Kdo se podíval do Ameriky, vzpomíná na to jako na skvělou věc: odbočit doprava se může na křižovatce, i když svítí...

VIDEO: Podívejte se na běžné ráno před školou, je to džungle

Ilustrační snímek

Každoročně přibývá rodičů, kteří své děti vozí do školy autem. A ve velkých městech či u velkých škol se širokou...Na počkání za litr. Test MF DNES potvrdil, že stočit tachometr není problém

Ilustrační foto

Až čtyřicet procent tachometrů ojetých vozů v Česku je stočených. Reportéři MF DNES si ověřili, jak je to snadné. Za...

Autofotka týdne: Kalendář na třináct měsíců ozdobí dílnu

Kalendář Liqui Moly na rok 2019

Krásky z plakátů byly neodmyslitelnou ozdobou dílen a plechových šatnových skříněk. Dnes jich je o poznání méně. Nový...

Dieselgate odstartoval hloupý nápad namluvit Americe, že nafta je eko

Turbodiesel V6 TDI koncernu Volkswagen

Německý koncern Volkswagen chtěl znovu dobýt Ameriku, hlavní zbraní mu měly být diesely, u kterých vyzdvihoval jejich...

Další z rubriky

Na koncert za volant. Hraje líp auto, nebo hi-fi za 1,5 milionu?

Během testu audiosystému ve voze Volvo V90 Cross Country se hudební skladatel...

Audiosystémy aut udělaly od dob, kdy se na zadních oknech nadšenců začaly objevovat ohromné nálepky Bose a Pioneer,...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

Requiem za Pajero. Loučí se nebojácný off-road, končí bez náhrady

Mitsubishi Pajero

Na evropském trhu už o pravověrný off-road skoro nezavadíte. Doba hraje do not SUV a jejich odvozeninám. Výjimky tvoří...

Najdete na iDNES.cz