Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trabantisté platí smradné fernetem

  18:41aktualizováno  18:41
Trabant pomalovaný krtečkem a dalšími pohádkovými postavičkami vévodil spanilé jízdě "bakelitů" Českým rájem. Na víkendovém srazu majitelů trabantů v kempu v Sedmihorkách triumfoval v soutěžní kategorii kuriozita a vysloužil si i cenu diváků.

Trabanty se sjíždějí na sraz v Sedmihorkách | foto: iDNES.cz

Úspěch sklidil také majitel speciálně upraveného "tuningového" trabantu se zlatou metalízou a ručně vyráběnými spojlery.

"Dorazil mezi nás i trabant ve vojenské verzi džíp, používaný v minulosti východoněmeckou armádou a vyvedený v khaki barvě. Nechyběl ani trabant kabriolet nebo trabant v typických barvách zaniklé Veřejné bezpečnosti (VB) s majákem na střeše," řekl jeden z pořadatelů akce Jan Kosejk.

Organizátoři na trabantím mítinku očekávali kolem 80 vozů, nakonec jich Český ráj křižovalo více než 100. Ukrýval se mezi nimi také vzácný veterán z 60. let. Na srazu bohužel scházel jeden z nejoriginálnějších tuzemských trabantů, šestimetrová limuzína, svařená z několika aut.

Kolona se zastavila na zámku Sychrov, v Turnově a v Jičíně. Ve Vlastibořicích ji stopli místní hasiči a místo mýtného vybrali takzvané smradné. Za uvolnění cesty dostali láhev fernetu.

Na parkovišti u autobusového nádraží v Turnově se 40 řidičů popasovalo s jednou z nejzákeřnějších světových jízd zručnosti. Vydali se na ni totiž v trabantu, v němž pořadatelé prohodili spojkový a plynový pedál. "Viděli jsme hodně zajímavé věci. Překvapilo nás ale, jak bravurně si se záměnou poradily soutěžící ženy," podotkl Kosejk.

Kosejka potěšilo, že ostatní řidiči dávali dlouhé koloně trabantistů na silnicích přednost a nikdo ji nepředjížděl a neroztrhával. Plastovým vozítkům, jež se v historii automobilismu stala bezpochyby nejčastějším terčem vtipů, motoristé i chodci uznale mávali a tleskali.

"Trabanty se staly pro řadu majitelů celoživotním koníčkem. Do chromování kol, do laku, do úprav karoserie či interiéru dávají někteří statisíce korun," upozornil Kosejk. Sám vlastní čtyři trabanty a všechny se objevily na spanilé jízdě Českým rájem. Jeden řídil Kosejk sám, druhý manželka, třetí jeho dvorní lakýrník a za volantem čtvrtého byl Kosejkův známý.

Kromě českých trabantistů se do Sedmihorek vydali dva Poláci a jeden Slovák přicestoval až z 530 kilometrů vzdáleného Martina. "Šlo o první letošní sraz majitelů trabantů v republice. O našich akcích se dozvídáme z internetu, stránek o trabantech tam lze najít hodně," shrnul Kosejk.

Autor:


Témata: Mýto, Trabant, Vtip

Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Autofotka týdne: Mini se s kupé nechytá. Spálilo se už po druhé

Broadspeed Mini GT 2+2

Mnoho věcí bylo vymyšlených dříve, než by se mohlo zdát. Platí to i pro mini s karoserií kupé, které poprvé vyjelo už v...

OBRAZEM: Závody traktorů jsou nečekaný adrenalin

16. ročník závodu traktorů do vrchu v Žebnici na Plzeňsku

Závody zemědělské techniky jsou vždy parádní podívaná. Na tradiční traktoriádě v Žebnici, vsi na západ od Křivoklátu a...

Najdete na iDNES.cz