Trable na dovolené? Návod, co dělat při bouračce nebo nehodě

Tisíce Čechů vyrážejí v létě autem na dovolenou. Přinášíme pár užitečných rad, jak se zachovat, když dovolenou překazí krádež auta, zavazadel a cenností či dopravní nehoda.
Při nehodě se obraťte na asistenční službu, mnohé vyřídí za vás. Ilustrační foto

Při nehodě se obraťte na asistenční službu, mnohé vyřídí za vás. Ilustrační foto | foto: Markéta ŠubrtováiDNES.cz

Ne vždy se dovolená vyvede podle představ. Úplně zrušit cestu do Chorvatska musel Jindřich, který v Rakousku před lety srazil srnu. Celkem typickou situaci řešil nakonec hodně netypicky. „Srnku jsme srazili někdy ve tři hodiny ráno za první vesnicí v Rakousku, na úzké okresce pár kilometrů od českých hranic. Všude totální tma, nikde nikdo, srna zmizela někde v poli,“ popisuje nehodu tenkrát ne příliš zkušený řidič. Na cestu dal výstražný trojúhelník, číslo na svou asistenční službu měl v peněžence, nebyl si však úplně jistý, co dál.

„Na asistenční službu jsme se nemohli nejprve dovolat, to se povedlo až napodruhé. Nehodu jsme vyfotili. Tedy to, co se v té tmě dalo. Odneslo to přední světlo a kapotáž kolem něj. Ale dál jsme byli bezradní, srnu jsme hledali a nenašli, volat policii jsme úplně nechtěli. Nakonec jsme se otočili a odjeli do Čech,“ popisuje. V nejbližším servisu auto ráno zkontrolovali a když měl jistotu, že s ním může jet i delší trasu, vydal se domů.

Jindřich přiznává, že nulová zkušenost s takovou situací a denní doba sehrály svou roli. I když nešlo o nic vážného, zazmatkoval a byl hodně ve stresu. Pojistnou událost však uznali a peníze za poničené auto dostal.

Jak tedy nepříjemnosti na cestách řešit co nejelegantněji?

1 Zaviníte nehodu

Dojde-li v cizině k nehodě, je ze všeho nejdůležitější všechny pasažéry dostat co nejrychleji z vozu mimo silnici. V případě potřeby jim poskytnout první pomoc, zavolat záchranku a místo nehody v dostatečné vzdálenosti označit výstražným trojúhelníkem. Všichni zúčastnění by měli mít reflexní vesty. Pokud nevíte, co dál, je čas vytočit číslo asistenční služby vaší pojišťovny. Telefonní číslo je dobré mít uloženo v mobilu nebo si jej už před odjezdem napište alespoň na papír a ten vložte mezi ostatní doklady.

„Asistenční služba vám dokáže poradit, ale je schopná se i aktivně zapojit do celého procesu vyřízení nehody s místními institucemi,“ uvedla mluvčí Uniqa pojišťovny Eva Svobodová.

Pokud jste nehodu zavinili, máte povinnost poškozené protistraně sdělit všechny důležité údaje i sobě i o autě: jméno a adresu vlastníka auta, pojišťovnu, u které máte povinné ručení, registrační značku auta i číslo zelené karty. Společně pak musíte vyplnit formulář Evropský záznam o dopravní nehodě, který musíte mít v autě. Bude třeba též přidat plánek místa a místo nehody včetně poničených aut podrobně nafotit.

„Místní policii přivolejte podle lokálních pravidel, s těmi vám právě pomůže asistenční služba. Jinak jen neshodnete-li se s protistranou na interpretaci průběhu události nebo nespolupracuje-li. Policejní protokol podepište jen v případě, souhlasíte-li s údaji v něm uvedenými, případně připojte svoji verzi události,“ doplnila Eva Svobodová.

I vám se budou hodit jména a adresy ostatních účastníků nehody, nezapomeňte si je tedy vyžádat. Je třeba znát i pojištění k jejich autu, dobré je posbírat případné kontakty na svědky nehody. „Po návratu do Česka předložte spolu s hlášením škody všechny dokumenty a fotografie své pojišťovně. Ta kontaktuje poškozeného a celou škodu s ním vypořádá,“ vzkázala Svobodová.

2 Nehodu zavinil někdo jiný

V případě, že nehodu zavinil někdo jiný a vy jste poškozenou stranou, jsou pravidla podobná. Vlastník auta, který nehodu zavinil, musí událost ohlásit své pojišťovně ve své zemi, ta by pak měla škodu podle dokumentace s vámi vyřídit.

Jako poškozený máte právo se s nárokem obrátit přímo na pojišťovnu viníka v jeho zemi. Pokud k nehodě došlo na území Evropského hospodářského prostoru (EU, Island, Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko), komunikujte s Českou kanceláří pojistitelů. Ta už vám poradí, kdo je zástupcem dané pojišťovny v České republice.

„Pokud uplatníte svůj nárok na více místech, vždy informujte, kde jinde jste ho už vznesli. Z povinného ručení máte nárok vždy jen na jedno odškodnění. Vícenásobná výplata za jednu událost je protiprávní,“ upozornila mluvčí Uniqa pojišťovny.

3 Ukradli vám auto

Pokud vám během dovolené auto ukradnou, ze všeho nejdříve je nutné krádež nahlásit místní policii. Jestli máte auto vybaveno satelitním sledováním, jste na tom rozhodně lépe - ihned po krádeži kontaktujte asistenční službu k pojištění auta. Ta může auto lokalizovat a spolu s tamní policií dohledat a vrátit.

Krádež auta musíte nahlásit také pojišťovně v Česku, u které jste uzavřeli havarijní pojištění s krytím pro tyto případy. Máte na to 14 dnů od zjištění krádeže. Pokud je pátrání po autě neúspěšné, vystaví tamní policie dokument Usnesení o ukončení pátrání. Ten spolu s doklady a klíčky k autu předáte pojišťovně. Náhradu vám pojišťovna vyplatí do 15 dnů od shromáždění veškerých potřebných dokumentů a ukončení šetření pojistné události.

4 Vykradli vám auto

Pokud vám během dovolené auto vykradou, opět se nejprve obraťte na místní policii a vyžádejte si protokol. Postup, jak dostat odškodné a nepříjemnou situaci tak alespoň částečně kompenzovat, bude podobný s tím výše.

„Pojištění věcí v autě se liší pojišťovnu od pojišťovny. Máte-li připojištěna zavazadla, vztahuje se například v Uniqa krytí na věci ve střešním boxu, nosiči a v zavazadlovém prostoru, dojde-li ke krádeži v době od 5 do 22 hodin. Přes noc nemohou věci zůstat ani skryté v zamčeném prostoru, pokud nemá klient speciální připojištění od Uniqa i na noc,“ upřesnila mluvčí Svobodová. Více o krádeži cestovních zavazadel a přenosných střešních boxů čtete zde.

Zavazadla a vybavení jednoduše nemůžete nechávat viditelně položené v kabině vozu. Na takovou krádež se krytí z pojištění běžně nevztahuje, a to ani na hlídaných parkovištích. Dojde-li ke krádeži částí vozidla (například xenonové reflektory, zabudovaná navigace apod.), je třeba přivolat policii a sepsat protokol o události. Náhradu za tyto součásti vozu lze čerpat po návratu do Česka z havarijního pojištění, eventuálně speciálních připojištění.

Autor:
  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šedesátiny slavné škodovky. Embéčko bylo krásné a moderní, na dlouho poslední

21. března 2024

Dnešní Škoda se dá co do objemu výroby i množství modelů jen těžko srovnávat s předchozí...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Za nula i skoro sedm procent. Úrok na dotovaný elektromobil se hodně liší

28. března 2024

V půlce března byly v Česku spuštěny dotace na elektromobily. Řada lidí je vítá, ale systém podpory...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...