Tresty se nemění

Řidič přistižený při jízdě pod vlivem alkoholu sice nově od 1. ledna 2001 nepřijde okamžitě o řidičský průkaz, nicméně tresty za zmíněný delikt se nijak nemění.
Řidič přistižený při jízdě pod vlivem alkoholu sice nově od 1. ledna 2001 nepřijde okamžitě o řidičský průkaz, nicméně tresty za zmíněný delikt se nijak nemění. V nejzávažnějších případech hrozí až patnáctitisícová pokuta a zákaz řízení motorových vozidel na dva roky. Při nehodě se škodou nebo zraněním lidí čeká soudní proces. Šéf dopravní policie Zdeněk Bambas připomíná, že v tuzemsku není - na rozdíl od některých jiných evropských zemí - v krvi řidiče povolena ani stopa alkoholu, nicméně nevyvrací, že v zemi platí praxe, v jejímž duchu jsou motoristé za jízdu pod vlivem alkoholu postihováni až od stavu, kdy mají v krvi 0,3 promile alkoholu. Je to dáno tím, že soudní lékaři, kteří jako jediní v Česku dělají pro policii a soudy oficiální rozbory krve se zaměřením na alkohol, považují ze svého hlediska za pozitivní nález alkoholu v krvi řidiče hladinu až od 0,21 promile. "Rezerva do 0,2 promile alkoholu v krvi se v praxi dodržuje proto, aby ani náhodou nebyl potrestán nevinný člověk," vysvětluje přednostka plzeňského Ústavu soudního lékařství a soudní znalkyně Helena Kvapilová. "V lidském organismu se totiž může vytvářet malé množství alkoholu, v úvahu se bere také - sice velmi málo pravděpodobné, ale ne nemožné - riziko laboratorní chyby. Vyšetření krve na alkohol se v Česku pravidelně dělá současně dvěma na sobě nezávislými metodami. Jednou z nich je vždy plynová chromatografie, která specificky prokazuje právě etylalkohol." Pro řidiče z toho plyne doporučení, že při nepatrně zbarvené detekční trubičce je lepší trvat na odběru krve ke zkoušce na alkohol než rezignovat a automaticky podepsat policejní dokument o tom, že jeli pod vlivem alkoholu. "Výsledky rozboru krve jsou vždy rozhodující," doplňuje Helena Kvapilová. Mimo diskusi ovšem jsou trubičky pod alkoholickým dechem zelené jako brčál - nebo naopak červené, to podle druhu - stejně jako výsledky z velice přesných elektronických analyzátorů dechu, které policie využívá stále častěji.

Postihy za alkohol při řízení

od 0,21 promile: ze soudně lékařského hlediska pozitivní nález alkoholu v krvi řidiče

od 0,3 promile: policie postihuje řidiče za jízdu pod vlivem alkoholu

do 1 promile: přestupek s pokutou až 10 000 Kč a zákazem řízení až na rok

nad 1 promile: přestupek s pokutou až 15 000 Kč a zákazem řízení až na dva roky

odmítnutí odběru krve nebo dechové zkoušky: přestupek s pokutou až 15 000 Kč a zákazem řízení až na dva roky

nehoda či škoda pod vlivem alkoholu, opakovaná jízda pod vlivem alkoholu: trestný čin s trestem podle závažnosti případu

Pramen: MF DNES