Světlý interiér vypadá dobře, udržovat ho v čistém stavu je ale náročné

Světlý interiér vypadá dobře, udržovat ho v čistém stavu je ale náročné | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Umýt lze nechat i interiér

  • 10
Zatímco myčku u benzinové pumpy občas nebo pravidelně využije skoro každý motorista, vyčištění interiéru většinou každý zvládá sám. Nebo s pomocí vysavače u čerpací stanice. Kolik ale stojí vyčištění interiéru u specializovaných firem?

Jestliže za očistu karoserie se u myček platí v průměru stokorunu a nejkompletnější mycí programy se cenově blíží dvojnásobku, za vyčištění vnitřku auta lze zaplatit i tisíce. Důvod je patrný.

Jestliže u mytí karoserie zastane práci stroj, na čištění interiéru žádný automat neexistuje. Hodinovou nebo i delší práci tak při péči o interiér tak zastává lidská síla.

Proto za základní balíček čištění, který obsahuje "suché“ mytí interiéru s luxováním, ochrannou plastů a vyčištění oken si firmy napočítají zhruba pětisetkorunu.

Pokud nastoupí na sedadla a koberce tak zvaná "mokrá cesta“, účet za proceduru bude už přes tisíc korun.

Cena bývá závislá na velikosti vozu, mezi účtem za takové vymytí interiéru fabie a superbu může být rozdíl několik set korun.

Očistnou kúru lze naordinovat i dalším částem vozu. Asi stovku si připravte na vyčištění litých kol, dvojnásobek bude stát vyčištění ušpiněného stropu nebo očista kožených sedadel. 

Nechat auto kompletně zvenčí i uvnitř vyčistit se vyplatí nejen těm, kdo mají rádi pořádek, ale i tomu, kdo chce své auto zrovna odvézt do bazaru. Když tam čerstvě vymyté auto udělá dobrý dojem, jeho cena může být o několik tisíc vyšší, než u deset let pořádně neumytého a zašlého vozu.

***

Jak na fleky v autě? Přinášíme několik tipů. Máte další rady? Pište do diskuze pod článkem.

*voda - skvrna po vodě: posypat zásypem, přikrýt suchým hadrem a vysušit fénem

*žvýkačka - zmrazit ledem a seškrábnout tupou stranou nože

*čokoláda - oškrábat nožem, pak čistidlo a voda

*zmrzlina - vysušit vlhkým hadrem a pak použít odstraňovač skvrn na obleky

*tuk, olej - buď odstraňovač skvrn nebo posypat zásypem, nechat působit alespoň 10 minut, otřít hadrem namočeným v mýdlové vodě a vysušit

*inkoust - rozpustit mokrou houbou a usušit, když to nepomůže, použit vatu namočenou v alkoholu

*mléko - houba namočená ve vlažné vodě, nechat uschnout a pak umýt borovou vodou

*parfém, rtěnka - alkohol a pak vlažná voda

*krev - houba nejdřív namočená ve studené slané vodě, pak biologický čistič a opláchnout. Když je zaschlá použijeme nejdřív glycerín (krev změkne), pak čistidlo.

*čaj, káva - perlivá voda s kapkou bělidla, když je skvrna suchá, použijeme čistidlo

*víno - vlažná voda, nechat uschnout, zásyp a po deseti minutách otřít

,