Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady nejsou připraveny na bodový systém

  16:04aktualizováno  16:04
Už příští týden začne platit bodový systém trestání neukázněných řidičů a další opatření, která mají zlepšit situaci na silnicích. Jejich zavedení ale zřejmě narazí v některých regionech na problémy.
Zavedení bodového systému budou asi mnohde provázet problémy

Zavedení bodového systému budou asi mnohde provázet problémy

Radnice kvůli změnám přijaly nové úředníky, ale některé dosud nedostaly potřebnou počítačovou techniku ani peníze. I tam, kde jsou připraveni, se ale obávají potíží, které přinese praxe.

Ministerstvo dopravy si od změn slibuje snížení počtu mrtvých v letošním roce pod 1000.  Loni na českých silnicích zahynulo 1127 lidí, což je nejméně za posledních 15 let. Od letošního ledna do konce května na silnicích zahynulo 343 lidí. Letos se poprvé dostal počet mrtvých za toto období pod hranici 350 lidí.

Od zavedení bodů si ministerstvo také slibuje snížení celkového počtu nehod. Loni jich bylo přes 199.300 nehod, což proti roku 2004 znamená nárůst o 2800 případů.

Problémy s přípravou na novinky mají úřady na Vysočině, v jižních Čechách, na Karlovarsku a ve středních Čechách. Třeba na Vysočině dosud nemá 15 pověřených měst počítače ani software k vyřizování agendy bodového systému.

Podle harmonogramu se také neuskutečnily žádné zkoušky, naostro tak systém najede v pondělí.

Kraj už ale na účty obcí distribuoval na zvýšené náklady zhruba šest milionů korun, ministerstvo proškolilo úředníky.

Také radnice v Karlovarském kraji nedostaly počítačové vybavení od ministerstva dopravy. Karlovarský magistrát dostal dopis, že by měl počítače dostat dnes. "I tak je to ale na poslední chvíli," řekl mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek.

Podobné je to ve středních Čechách - ani tam nemají některé odbory dopravy potřebné technické vybavení.

Někde dosud nedostali počítače, jinde chybí program nebo do něj kvůli technické chybě zatím pracovníci nemají přístup. Všichni ale doufají, že se jim 1. července podaří novou agendu spustit.

Další místa hlásí, že jsou připravena, ale mnohde ani tam nejsou bez problémů. Například odbor dopravně-správních agend na pražském magistrátu si zatím bude muset vystačit se současným počtem úředníků.

Počítače má půjčeny od magistrátu, techniku od ministerstva teprve dostane. Odbor má místnosti i techniku, systém ale není jako celek odzkoušen.

Podobné zkušenosti mají na Plzeňsku. Tamější městské úřady se v rámci svých možností připravily, přijaly a nechaly proškolit nové zaměstnance, vyčlenily a nábytkem vybavily potřebné prostory, ale zatím čekají na počítače a programy.

Připraveni zvládnout nové úkoly jsou města v Ústeckém kraji, ale na adresu státu, který už obcím zaslal peníze na pokrytí zvýšených nákladů, jejich představitelé nešetří kritikou.

Připraveny jsou i radnice na jižní Moravě, ale jejich zástupci si kladou otázky, zda bude stačit počet nově přijatých úředníků a zda peníze od státu pokryjí všechny náklady spojené s touto změnou.

Přípravy na uplatňování nových silničních pravidel a jejich důsledky finišují na Olomoucku. Na některých radnicích tam v těchto dnech vrcholí výběrová řízení na nová místa a instalují se nové počítače.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Najdete na iDNES.cz