Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úřady nejsou připraveny na bodový systém

  16:04aktualizováno  16:04
Už příští týden začne platit bodový systém trestání neukázněných řidičů a další opatření, která mají zlepšit situaci na silnicích. Jejich zavedení ale zřejmě narazí v některých regionech na problémy.
Zavedení bodového systému budou asi mnohde provázet problémy

Zavedení bodového systému budou asi mnohde provázet problémy

Radnice kvůli změnám přijaly nové úředníky, ale některé dosud nedostaly potřebnou počítačovou techniku ani peníze. I tam, kde jsou připraveni, se ale obávají potíží, které přinese praxe.

Ministerstvo dopravy si od změn slibuje snížení počtu mrtvých v letošním roce pod 1000.  Loni na českých silnicích zahynulo 1127 lidí, což je nejméně za posledních 15 let. Od letošního ledna do konce května na silnicích zahynulo 343 lidí. Letos se poprvé dostal počet mrtvých za toto období pod hranici 350 lidí.

Od zavedení bodů si ministerstvo také slibuje snížení celkového počtu nehod. Loni jich bylo přes 199.300 nehod, což proti roku 2004 znamená nárůst o 2800 případů.

Problémy s přípravou na novinky mají úřady na Vysočině, v jižních Čechách, na Karlovarsku a ve středních Čechách. Třeba na Vysočině dosud nemá 15 pověřených měst počítače ani software k vyřizování agendy bodového systému.

Podle harmonogramu se také neuskutečnily žádné zkoušky, naostro tak systém najede v pondělí.

Kraj už ale na účty obcí distribuoval na zvýšené náklady zhruba šest milionů korun, ministerstvo proškolilo úředníky.

Také radnice v Karlovarském kraji nedostaly počítačové vybavení od ministerstva dopravy. Karlovarský magistrát dostal dopis, že by měl počítače dostat dnes. "I tak je to ale na poslední chvíli," řekl mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek.

Podobné je to ve středních Čechách - ani tam nemají některé odbory dopravy potřebné technické vybavení.

Někde dosud nedostali počítače, jinde chybí program nebo do něj kvůli technické chybě zatím pracovníci nemají přístup. Všichni ale doufají, že se jim 1. července podaří novou agendu spustit.

Další místa hlásí, že jsou připravena, ale mnohde ani tam nejsou bez problémů. Například odbor dopravně-správních agend na pražském magistrátu si zatím bude muset vystačit se současným počtem úředníků.

Počítače má půjčeny od magistrátu, techniku od ministerstva teprve dostane. Odbor má místnosti i techniku, systém ale není jako celek odzkoušen.

Podobné zkušenosti mají na Plzeňsku. Tamější městské úřady se v rámci svých možností připravily, přijaly a nechaly proškolit nové zaměstnance, vyčlenily a nábytkem vybavily potřebné prostory, ale zatím čekají na počítače a programy.

Připraveni zvládnout nové úkoly jsou města v Ústeckém kraji, ale na adresu státu, který už obcím zaslal peníze na pokrytí zvýšených nákladů, jejich představitelé nešetří kritikou.

Připraveny jsou i radnice na jižní Moravě, ale jejich zástupci si kladou otázky, zda bude stačit počet nově přijatých úředníků a zda peníze od státu pokryjí všechny náklady spojené s touto změnou.

Přípravy na uplatňování nových silničních pravidel a jejich důsledky finišují na Olomoucku. Na některých radnicích tam v těchto dnech vrcholí výběrová řízení na nová místa a instalují se nové počítače.

Autor:


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Němci vyvíjejí auto se slunečním pohonem, objednává se zatím bez baterek

Německá automobilka Sono Motors vyvíjí elektromobil Sion se solárními články na...

Německá společnost Sono Motor pracuje na plně elektrickém automobilu Sion, který má v karoserii zabudované solární...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Vědci varují: vibrace auta vás mohou za volantem uspat

Řidič za volantem usnul a havaroval. Neprobudil ho ani sedmiletý syn.

Výzkum melbournské univerzity RMIT ukazuje, že přirozené vibrace vozu mohou řidiče uspat již za 15 minut.

Najdete na iDNES.cz