Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Škoda auto

Ústí chce zavést emisní zóny, čeká na přijetí zákona

  • 171
Možná už do dvou let zřejmě nevjedete do některých částí Ústí nad Labem starou škodovkou nebo autem se zastaralým naftovým motorem. Politici totiž uvažují o tom, že by ve městě vytyčili takzvané nízkoemisní zóny, kam by směly zajíždět pouze vozy, které vypouštějí do ovzduší nízké množství škodlivin.

Umožňuje to zákon, který v polovině září připravilo ministerstvo životního prostředí. Zavedením nízkoemisních zón chce snížit koncentrace prachu v ovzduší a zlepšit tak jeho stav. Prach se do ovzduší dostává velkou měrou právě z výfuků aut.

"Pro nás jako pro město je důležité, aby legislativní změna, která městům tuto pravomoc dá, byla schválena, a to zatím není. Jakmile bude zákon schválen, začneme diskutovat o vytipovaných komunikacích. Město musí ale vypracovat také objízdné trasy pro vozidla, která do nízkoemisních zón nebudou smět," sdělila náměstkyně ústeckého primátora Zuzana Kailová.

"Určit objízdné trasy nebude vůbec jednoduché. Pomohlo by, kdyby už byla dostavěná dálnice D8," dodala. O možnosti upravit vjezd některých aut do centra už se na magistrátu jednalo. Oficiální výstup ale zatím není žádný, protože na schůzku nepřišel primátor.

Auta dostanou červené, žluté a zelené plakety

Do nízkoemisních zón by směla jezdit jen auta označená speciální plaketou - červenou, žlutou, nebo zelenou, podle výše emisí automobilu. Nejvýhodnější přitom je mít plaketu zelenou - s ní se řidiči dostanou i do centra města. "Z dieselových vozů sem spadají modely vyhovující normě Euro 4 (modely vyrobené zhruba po roce 2003 - pozn. red.) a výš nebo normě Euro 3, ty však musí mít zároveň filtr pevných částic," informoval Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Auta, která dosáhnou jen na žlutou či červenou plaketu, budou mít vjezd do určitých částí města zakázán, a když to budou ignorovat, hrozí jim pokuta. Její výše však zatím ještě není stanovena. Vůbec žádnou plaketu nedostanou auta bez řízeného katalyzátoru - třeba Škody 120 nebo auta se starými dieselovými motory z 80. let.
Než ale začne zákon platit, má před sebou ještě dlouhou cestu - nyní je ve fázi připomínkování, někdy počátkem příštího roku by se jeho schvalováním mohla začít zabývat vláda a po ní parlament. "Předpokládáme, že by mohl začít platit v roce 2011," uvedl Kašpar.

Řídíte starý vůz? Tak sem nesmíte

"Zatím není jasné, které části městského centra do těchto zón zařadíme - jestli to budou komplexní části města, nebo jen některé ulice. Nyní máme stejně jako ostatní obce možnost zákon připomínkovat," uvedla Kailová s tím, že problematikou zón se Ústí nad Labem začne intenzivněji zabývat příští rok. Nyní je vše teprve ve stádiu diskuzí mezi politiky.

Pozor v Drážďanech

Při přípravě zákona se ministerstvo životního prostředí inspirovalo obdobným systémem v sousedním Německu, kde už tyto zóny fungují v několika desítkách měst a další se je chystají brzy zavést. Za jízdu v nízkoemisní zóně bez příslušné plakety se tu platí pokuta 40 eur a řidiči za to také dostávají trestné body. Po roce 2010 se bez plakety nedostanete třeba do nedalekých Drážďan či Lipska.

"Chceme, aby náš systém byl kompatibilní se systémem v Německu - aby se s českou plaketou mohlo jezdit v Německu a naopak," vysvětlil Kašpar s tím, že města si budou moci vyhláškou sama vymezit, kde tyto zóny budou a která auta sem budou moci zajíždět.

Budou i výjimky

Jak v Německu, tak v České republice bude v systému zón platit řada výjimek. Až do centra města tak budou smět například vozy policie, hasičů či rychlé záchranné služby. "Po zvážení může město udělit výjimku například také rezidentům, tedy těm, kteří v dotčené lokalitě bydlí, nebo třeba taxíkům," popsal Kašpar.