Policisté si na prvního ledna naplánovali akce zaměřené na alkohol za volantem

Policisté si na prvního ledna naplánovali akce zaměřené na alkohol za volantem | foto: Michal Sváček, MAFRA

Už můžete za volant? Řidičák vám zachrání alkulačka iDNES.cz

  • 5
Spočítejte si, jestli můžete za volant, policejní hlídky se dnes zaměří hlavně na kontrolu alkoholu. Pomůže vám alkoholová kalkulačka. Třeba po osmi pivech a dvou panácích nemůžete za volant víc než 24 hodin.

Vzpomeňte si, co všechno jste při novoroční oslavě vypili (nebo si dělejte "čárky"), a spočítejte si, jak vaše tělo odbourává alkohol.

Dýchat bude každý

"Na toto období máme naplánováno několik desítek dopravně-bezpečnostních akcí," potvrdila iDNES.cz Veronika Hodačová z policejního prezidia. Policisté se na Silvestra a Nový rok zaměří hlavně na alkohol a návykové látky.

Podle Hodačové policisté už nejméně dva roky po sobě o prvním dnu nového roku registrují velký nárůst nehod, které zavinili řidiči pod vlivem.

jak na kocovinu

Najezte se, hlídejte vitamíny a pijte vodu. Další recepty ZDE

Odborník na toxikologii Jaroslav Zikmund varuje, že policejní alkotestery neměří přesně. "Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 g/kg považovány za neprokazující požití alkoholu," uvádí soudní znalec. V případě, že policie na výsledku trvá a řidič si je jistý, že alkohol nepil, odborník doporučuje zaplatil si i odvoz a analýzu. "Je to lepší než přijít o řidičák a zaplatit pokutu," říká.

Kdy za volant

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

U starších lidí je ještě problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.

Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat více než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.

Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.