Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dušičkový víkend je tady. Pozor na zácpy a sváteční jezdce

aktualizováno 
Na českých silnicích bude řidičům ztěžovat život téměř šest set uzavírek. Jako vždy se na Dušičky čeká zvýšený provoz. Na silnicích, které kloužou třeba i kvůli spadanému listí, se navíc pohybuje zvěř a sváteční řidiči.

Na řidiče čeká o víkendu postávání v kolonách. | foto: AP

"Na Dušičky jsou silnice rizikovější," varuje tiskový mluvčí české pobočky Allianz pojišťovny Václav Bálek.

O svátku Památky zesnulých Češi častěji cestují napříč celou republikou.

"Allianz pojišťovna eviduje z dušičkových cest uplynulých let stovky pojistných událostí. Jejich nejčastější příčinou bylo nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, rychlost a také mikrospánek," popisuje Bálek.

"Řízení za tmy, ve vyhřátém vozidle a po celodenní pracovní zátěži může velmi rychle skončit a také podle našich informací z hlášení nehod v těchto dnech často končí mikrospánkem," dodává Libor Beran, metodik likvidace škod z autopojištění Allianz.

Dopravní zpravodajství

Všechny informace o aktuální dopravní situaci a podrobný přehled hustoty dopravy na hlavních tazích najdete v dopravním servisu na iDNES.cz zde.

Doprava.iDNES.cz zobrazuje aktuální hustotu dopravy, uzavírky, nehody i webkamery sledující exponovaná místa. To vše vidíte přehledně v jedné mapě. Značky vás upozorní na události na komunikaci s přesným určením místa.

Nová zjednodušená verze map s hustotou provozu
Pro omezené připojení použijte zjednodušenou verzi map Prahy, Brna, Ostravy a Plzně - ZDE

Jednotlivé barvy ukazují aktuální hustotu dopravy v obou směrech v ucpané Praze. Unikátní systém sběru dat zaručuje, že je mapa hustoty dopravy stále aktuální. Značky upozorní na události na komunikaci s přesným určením místa. Cestu si tak můžete plánovat podle aktuální situace na silnici ve svém smartphonu.

K tomu se přidávají mokré, namrzlé a někde dokonce zasněžené vozovky, na které řidiči nejsou připraveni. Nejsou zvyklí po letní sezoně jezdit na povrchu, který víc klouže. Navíc jsou silnice pokryté na mnoha místech spadaným listím, které klouže jako led.

"Řidiči by neměli podceňovat únavu a raději se vyvarovat nočního cestování po náročném dni v zaměstnání," doporučuje Bálek. Mnozí se ještě "nesrovnali" s posunem času, který proběhl o minulém víkendu.

"Vůbec větší opatrnost je na aktuálně mokrých, kluzkých a místy i namrzlých silnicích nutností," opakuje Bálek. Řidiči ještě musí počítat se zvýšeným pohybem zvěře v okolí silnic.

"Allianz pojišťovna evidovala loni den před Dušičkami 146 pojistných událostí z povinného ručení a havarijního pojištění, přičemž škody dosáhly částky téměř pět milionů korun. Den po Dušičkách se počet nehod ještě zvýšil a překročil dvě stovky, takže celková finanční bilance za tyto dva dny přesáhla 12 milionů korun," popisuje Václav Bálek.

Bálek ještě dodává, že kromě tradičních účastníků silničního provozu se navíc na cesty vydávají i sváteční řidiči, kteří tak společně se zhuštěným provozem a zasněženými a namrzlými vozovkami představují větší riziko vzniku dopravních nehod.

Uzavírky zdrží

Stres a únava za volantem můžou ještě vygradovat s uzavírkami, kterých je podle dodavatele dopravního zpravodajství iDNES.cz autoklubu ÚAMK v Česku na Dušičky naplánováno několik set. "Dle Infolinky ÚAMK je celkově v ČR 580 uzavírek a nových na víkend 10," vypočítává Michaela Škardová z autoklubu.

Vybraná dopravní omezení

 • Rychlostní silnice R4 je uzavřena ve směru na Příbram, a to mezi sjezdy Jíloviště a Řitka v úseku km 11,7 až 15,9. Zároveň je uzavřen i sjezd z rychlostní silnice na exitu Řitka. Provoz je zde až do 30. listopadu převeden do protisměru.
 • Uzavřena je rychlostní silnice R46 ve směru na Vyškov, a to mezi Prostějovem a Drysicemi v úseku km 18,7 až 10,7. Zároveň jsou uzavřeny také sjezdy Vranovice na 16. km a Brodek na 12. km. Doprava je až do 18. listopadu převedena do protisměru.
 • Dálnice D2 je uzavřena ve směru na Lanžhot mezi Hustopečemi a Podivínem v úseku km 53.–55,5. z důvodu opravy mostu. Provoz je převeden do protisměru. Omezení potrvá do 2. prosince.
 • Dálnice D2 je také uzavřena ve směru na Lanžhot mezi Hustopečemi a Podivínem i v úseku km 32. až 35., i zde z důvodu opravy mostu. Provoz je převeden do protisměru, a to až do 4. listopadu.
 • Z důvodu opravy mostu je uzavřen Pražský okruh na 59,5. km ve směru z Počernic na Černý Most. Doprava je do 16. listopadu převedena do protisměru.
 • Oprava propustku omezuje provoz na silnici I/2 u křižovatky Strašín. Doprava je vedena kyvadlově jedním jízdním pruhem a řízena pomocí světelné signalizace, a to až do 20. prosince.
 • Na silnici I/4 je omezen provoz mezi obcemi Spůle a Čkyně, a to z důvodu opravy povrchu vozovky. Doprava je vedena kyvadlově jedním jízdním pruhem a řízena světelnou signalizací. Omezení končí 2. listopadu ve večerních hodinách.
 • Na úrovni obce Bystřice probíhá oprava mostu ev. č. 11-180 na silnici I/11. Provoz je veden jedním jízdním pruhem kyvadlově a řízen pomocí světelné signalizace. Omezení potrvá až do 31. května příštího roku.
 • Z důvodu výstavby zastávky Moržol je omezen provoz na silnici I/11 u obce Rybořovice. Doprava je vedena kyvadlově jedním jízdním pruhem a řízena světelnou signalizací. Omezení potrvá do 19. listopadu.
 • Z důvodu výstavby světelné signalizace je omezen provoz na Praze 10 na křižovatce ulic K Měcholupům a Kutnohorská. Omezení potrvá do 30. listopadu.
 • Provoz je omezen v Plzni na ulici Gerská, a to mezi ulicemi Královická a U Jam. Probíhá oprava výtluků u tramvajové tratě a je zde uzavřen levý jízdní pruh v obou směrech až do 7. listopadu.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Najdete na iDNES.cz