Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Amsterdamu mizí světla porschí. Jsou ideální na pěstování marihuany

  16:10aktualizováno  16:10
Během jediného týdne zmizely v hlavním nizozemském městě dvaceti majitelům vozů Porsche přední světlomety. Policie předpokládá, že nejde o gang, který se zaměřuje na náhradní díly, ale o pěstitele marihuany.

Zloději aut v Amsterdamu se zaměřili na přední xenonová světla ve vozech Porsche. | foto: mizozo.com

Zloději se při krádežích zaměřili na dva modely vozidel: Porsche Panamera a Cayenne. Během jediného říjnového týdne nacházeli majitelé porsche napříč celým Amsterdamem své miláčky bez světel, zatím se počet "osleplých" vozidel zastavil na dvaceti.

Policie nejdřív předpokládala, že je to práce gangu, který se zaměřuje na trh s náhradními díly (náhradní světlomet z druhovýroby v Česku seženete za zhruba deset tisíc korun). Nakonec však dospěla k závěru, že přední xenonové světlomety kradou pěstitelé marihuany, kteří je používají jako zdroj světla.

"Moc se mi to nezdá," říká jeden z odborníků na pěstování rostlin pod umělým osvětlením. "Xenonové světlomety nejsou právě nejvhodnějším zdrojem, který mohli zloději najít."

Rostliny potřebují pro svůj růst teplo, to lze samozřejmě zajistit z jiného zdroje, xenon je totiž spíše "studený". Na internetových fórech ale pěstitelé diskutují také o tom, že výbojkové světlo může mít jiné spektrum, které je pro růst rostlin marihuany k ničemu.

Server mizozo.com ovšem píše, že holandští pěstitelé marihuany zjistili, že "xenony" na porsche dávají ideální poměr světla, tepla a jsou extrémně úsporné. A pro pěstování jsou optimální. 

Krádež bez nářadí

Nejvíc je zarážející způsob krádeže sám o sobě. Zloději totiž vůbec nemusí otevírat kapotu vozidla, světlometem jednoduše zapáčí a pak ho postupně vytrhnou.

S podobně jednoduchou demontáží světel se už dlouho potýkají majitelé Škod Octavií. Designéři a konstruktéři totiž navrhli tak složitý tvar, že by bylo téměř nemožné vyměnit žárovku ve světlometu tradičním způsobem z motorového prostoru. Proto vymysleli jednoduchý způsob vysunutí světla ven. Vyměnit žárovku je pak jednoduché. Ale stejně lehké je pak i světla ukrást. Octavie bez předních světel (nový originální pár "xenonů" stojí kolem 35 tisíc) jsou dnes běžným úkazem českých silnic.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Kombík lady vypadá k světu. Atmosferická 1,8 zaujme, ale odradí cenou

Lada Vesta SW Cross

Ruská automobilka Avtovaz pod křídly aliance Renault-Nissan-Mitsubishi vzkvétá a chrlí jeden model za druhým....

Další z rubriky

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Najdete na iDNES.cz