V autě potřebujete tři doklady

  • 12
Řidiči mají mít při řízení vozidla u sebe potřebné doklady. Ale o jaké doklady vlastně jde? Občas se o tom vedou spory a jasné to někdy není ani těm, u nichž lze takovou znalost považovat za samozřejmou. Přitom stačí, když si vezmeme k ruce zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a jednu z jeho novel uveřejněnou ve Sbírce zákonů pod č. 478/2001 Sb. Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe tři doklady; určité skupiny řidičů navíc ještě další, čtvrtý doklad.
1. řidičský průkaz

Pozor však, přesvědčme se, kdy byl průkaz vydán. Zjistíme-li, že se tak stalo před 1. červencem 1964, bude takový doklad od 1. ledna 2003 neplatný a řídit s ním nebude možné. Podle zákona č. 361 se takový průkaz musí vyměnit do konce roku 2002. Pak postačí zajít na okresní úřad (magistrát) podle trvalého pobytu, předložit občanský průkaz, řidičský průkaz a fotografii rozměrů 3,5 x 4,5 cm, a řidiči bude zdarma vystaven nový řidičský průkaz.

2. osvědčení o registraci vozidla

U vozidel zaevidovaných do 30. června 2001 se tímto dokladem rozumí osvědčení o technickém průkazu (v řidičské hantýrce "malý techničák"), u vozidel registrovaných po tomto datu je to obdobný doklad, jen jeho název se změnil.

3. doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla

Mnozí řidiči se domnívají, že tímto dokladem je ústřižek složenky, kterým bylo pojistné zaplaceno; jsou tak zvyklí, protože takovýto doklad po řadu let s sebou
Řidič, který nemá u sebe například doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, riskuje pokutu až pět set korun.
vozívali. Dnes je tomu však jinak. Nový zákon o pojištění motorových vozidel z roku 1999 zavedl tzv. doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Vlastník vozidla jej dostane od pojišťovny při uzavírání pojistné smlouvy. Nepředložíli řidič tento doklad na výzvu policisty kontrolujícího provoz, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta pět set korun.

4. Osvědčení o profesní způsobilosti řidiče

Vystavuje se řidičům, kteří jsou povinni účastnit se zdokonalování odborné způsobilosti podle zákona č. 247/2000 Sb. (stručně se mu říká autoškolácký zákon) v rozsahu 16 hodin ročně. Jde o taxikáře, řidiče autobusů, vozidel s právem přednosti v jízdě vybavené sirénou a modrým světlem a nákladních vozidel, speciálních vozidel a jízdních souprav (mimo takové soupravy, jejichž součástí je jako tažné vozidlo použit zemědělský nebo lesnický traktor), pokud nejvyšší hmotnost vozidel nebo jízdní soupravy převyšuje 7500 kg. Na výzvu policisty je řidič motorového vozidla povinen předložit doklady uvedené pod body 1-4 policistovi ke kontrole; stanoví tak § 6 odst. 4 zákona č. 361.

Témata: jízdné, Škoda Auto