Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V autech nás čekají hrátky se světlem

aktualizováno 
Designéři automobilek už se nějakou dobu těší, až dostanou od svých šéfů volnější ruce a budou si moci hrát s osvětlením interiérů vozů. Zatím tak světýlka navozující v autech atmosféru jednou luxusní, jindy sportovní míří jen do dražších výrobků.

Škoda Joyster | foto: Škoda

Ani u nového superbu se tak zákazníci nějakých závratných novinek v osvětlení jeho vnitřku nedočkají. Přístroje alespoň v noci nově prosvítí elegantní bílá barva.

"Bílá je nejen luxusní, ale také více čitelná," říká Miroslav Jaskmanicki ze Škody Auto, který měl návrh designu vnitřku nové škodovky na starost.

Do aut se ale dostávají mnohem odvážnější světelné kreace. Například nejluxusnější značka na světě Rolls-Royce nasvítila strop takovým způsobem, že vypadá jako noční obloha posetá hvězdami.

Rolls-Royce Phantom Coupé

Nenápadné světelné paprsky přicházejí stále více od LED diod. Nejde ani tak o praktické nasvícení vnitřku auta, které zvládají obvyklé lampy na stropě, ale o vytvoření určité atmosféry.

Když řidič nebo spolujezdec otevře dveře studie Land Rover LRX, rozsvítí se jeho koberečky – někdy modře, jindy červeně. Designéři chtějí jednou barvou podpořit atmosféru luxusu, jinou posílit sportovního ducha vozu.

Land Rover LRX

Stále obvyklejší u sériových aut je nasvícení vnitřních kliček nebo podlahy auta. Patří hlavně k dražším vozům.
Už i u sériových aut, jako jsou Mini nebo Ford Mustang, je možné měnit podsvícení přístrojů nebo barvu světel okolo sloupků karoserie či na dveřích podle rozpoložení řidiče či dalších cestujících. Nabízí se široké spektrum barev sahající od chladných až po hřejivé.

Škodovka se do měnících se barev pouští zatím jen u svých studií. "V joysteru jsme předvedli interiér, jehož barva se mění podle nálady," uvádí Miroslav Jaskmanicki.

"Tímto směrem by se Škodovka mohla dát," dodává. Kdy se hra se světly objeví v sériové výrobě tuzemských vozů, však zatím neupřesňuje.

Citroën C-Airdream

Malé pozdvižení v barvách nasvícení palubních přístrojů způsobil Volkswagen, když před 11 lety představil nového golfa. Modrá barva byla tehdy naprosto jedinečná.

V budoucnu si patrně každý vybere do auta své zabarvení. Bude uloženo v paměti počítače třeba spolu s elektrickým nastavením sedadel. Když za volant usedne manželka, auto se zahalí do její oblíbené barvy, jakmile ji vystřídá manžel nebo jiný uživatel auta s odlišným vkusem, atmosféra v autě se změní.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Najdete na iDNES.cz