Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku se objevily vozy Mitsubishi, které nejde přihlásit

aktualizováno 
Na českém trhu se objevily nové vozy značky Mitsubishi, které neplní evropské ani české homologační požadavky a nejde je proto v tuzemsku přihlásit do provozu.

Mitsubishi Pajero | foto: Michal ŠafránekiDNES.cz

Jde převážně o terénní pajero a pick-upy L200, které byly původně určené zřejmě do Spojených arabských emirátů a do Česka byly dovezeny individuálně, sdělila mluvčí oficiálního dovozce vozů Mitsubishi Motors pro Českou republiku Ivana Zimová.
 
Dovozce Mitsubishi oznámil výskyt nehomologovaných aut ministerstvu dopravy. Ministerstvo by mělo informovat všechny městské úřady s rozšířenou působností, zodpovědné za registrace nových vozů, a STK.

Prozatím se od konce roku 2007 v Česku objevilo 60 aut, která nevyhovují platným evropským normám. Všechny tyto vozy se dostaly do České republiky jako individuální dovozy přes specializované obchodní firmy, které se dovozu aut věnují a vozy nabízejí na internetu. "Vypadá to ale, že do Evropy a tedy i do České republiky bylo těchto vozů přivezeno mnohonásobně více," upozornila Zimová.

Podle ní se na tyto vozy od "šedých dovozců" nevztahuje celoevropská záruka Mitsubishi Motors, auta neplní emisní normu Euro 4, při opravách nelze použít evropské dílenské příručky a při kontrole vozů nefunguje diagnostika, neboť není k dispozici potřebný software.

Homologační štítek nesplňuje požadavky směrnic EU, auta nejsou schválena dle příslušné směrnice pro elektromagnetickou kompatibilitu, nemusí být vybavena imobilizérem, často nemají airbagy a nejsou vybaveny systémem naklápění světel z místa řidiče.

Terénní pick-upy L200 pak neplní směrnice pro zadní ochranná zařízení proti podjetí (nárazníky).

"Všechny tyto uvedené skutečnosti ve svém důsledku způsobí, že přivezený vůz nemůže být v České republice registrován. Některé tyto vozy mohou být vybaveny i německými registračními doklady, ale to v žádném případě není důkazem plnění evropských směrnic a není možné tyto vozy ztotožnit s dosud schválenými modely na českém trhu," dodala Zimová.

Vozy jsou na první pohled velice podobné těm evropským, ale jejich původ je rozpoznatelný podle identifikačního štítku, který má část údajů uvedenou v arabštině, v některých případech i podle identifikačního čísla vozu tzv. VIN.

Mitsubishi loni na českém trhu prodalo 1 500 osobních a lehkých užitkových aut, z toho pajero a L200 tvořily téměř jednu čtvrtinu.

Mitsubishi L200

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....

Najdete na iDNES.cz