Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku se objevily vozy Mitsubishi, které nejde přihlásit

aktualizováno 
Na českém trhu se objevily nové vozy značky Mitsubishi, které neplní evropské ani české homologační požadavky a nejde je proto v tuzemsku přihlásit do provozu.

Mitsubishi Pajero | foto: Michal ŠafránekiDNES.cz

Jde převážně o terénní pajero a pick-upy L200, které byly původně určené zřejmě do Spojených arabských emirátů a do Česka byly dovezeny individuálně, sdělila mluvčí oficiálního dovozce vozů Mitsubishi Motors pro Českou republiku Ivana Zimová.
 
Dovozce Mitsubishi oznámil výskyt nehomologovaných aut ministerstvu dopravy. Ministerstvo by mělo informovat všechny městské úřady s rozšířenou působností, zodpovědné za registrace nových vozů, a STK.

Prozatím se od konce roku 2007 v Česku objevilo 60 aut, která nevyhovují platným evropským normám. Všechny tyto vozy se dostaly do České republiky jako individuální dovozy přes specializované obchodní firmy, které se dovozu aut věnují a vozy nabízejí na internetu. "Vypadá to ale, že do Evropy a tedy i do České republiky bylo těchto vozů přivezeno mnohonásobně více," upozornila Zimová.

Podle ní se na tyto vozy od "šedých dovozců" nevztahuje celoevropská záruka Mitsubishi Motors, auta neplní emisní normu Euro 4, při opravách nelze použít evropské dílenské příručky a při kontrole vozů nefunguje diagnostika, neboť není k dispozici potřebný software.

Homologační štítek nesplňuje požadavky směrnic EU, auta nejsou schválena dle příslušné směrnice pro elektromagnetickou kompatibilitu, nemusí být vybavena imobilizérem, často nemají airbagy a nejsou vybaveny systémem naklápění světel z místa řidiče.

Terénní pick-upy L200 pak neplní směrnice pro zadní ochranná zařízení proti podjetí (nárazníky).

"Všechny tyto uvedené skutečnosti ve svém důsledku způsobí, že přivezený vůz nemůže být v České republice registrován. Některé tyto vozy mohou být vybaveny i německými registračními doklady, ale to v žádném případě není důkazem plnění evropských směrnic a není možné tyto vozy ztotožnit s dosud schválenými modely na českém trhu," dodala Zimová.

Vozy jsou na první pohled velice podobné těm evropským, ale jejich původ je rozpoznatelný podle identifikačního štítku, který má část údajů uvedenou v arabštině, v některých případech i podle identifikačního čísla vozu tzv. VIN.

Mitsubishi loni na českém trhu prodalo 1 500 osobních a lehkých užitkových aut, z toho pajero a L200 tvořily téměř jednu čtvrtinu.

Mitsubishi L200

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Najdete na iDNES.cz