Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chorvatsku přibylo kilometrů dálnic

aktualizováno 
S prvním prázdninovým dnem byly v Chorvatsku otevřeny dva nové úseky dálnice mezi Záhřebem a Splitem v celkové délce 80 kilometrů. Dalších téměř sto kilometrů by mělo přibýt tento týden. Cesta k Jaderskému moři tak bude zase o něco rychlejší.

Motoristům, kteří zamíří k jižnímu pobřeží Jaderského moře, se cesta za odpočinkem zjednoduší. 

Původní předpoklad chorvatské vlády, podle nějž budou tři nové úseky dálnice, neoficiálně nazývané Dalmatina, průjezdné do konce června, se totiž nepodařilo splnit. Řidiči tak doposud využívali pouze dva. Třetí má začít sloužit v těchto dnech.

Cesta se zrychlí

Pokud Chorvaté svůj slib dodrží, bude průjezdných dalších 180 kilometrů nové rychlostní silnice.

K již otevřeným dvěma úsekům "Dalmatiny", a to Zadar - Pirovac o délce 36 kilometrů a v nejjižnější části Vrpolje - Dugopolje o délce 45 kilometrů, přibude ještě 100 kilometrů na severním úseku dálnice od jižního vstupu do tunelu Mala Kapela až k dopravnímu uzlu Gornje Ploče, kde se nový úsek spojí s již dříve existující dokončenou částí dálnice.

Ani poté nebude spojnice mezi Záhřebem a Splitem kompletní. Dopravu navíc bude mnohdy komplikovat fakt, že budou otevřeny pouze dva pruhy vozovky.

Objížďky zapříčiní zdržení

Po otevření poslední části na celé spojnici mezi Záhřebem a Splitem zůstanou pouze dva nedokončené úseky o délce přibližně 50 kilometrů, které bude nutné překonat po ne vždy kvalitních objízdných trasách. Právě na nich na řidiče určitě čekají obtíže.

"Třináctikilometrová objížďka stavby tunelu Mala Kapela vede po úzkých horských silničkách nad strmými srázy, na nichž je třeba jezdit se zvýšenou opatrností. Jistě se tam budou tvořit kolony, které mohou znamenat dvou- až dvouapůlhodinové zdržení," říká Miroslav Preclík z autoklubu ÚAMK.

Na kolik vyjdou dálniční poplatky

Za dálnici se platí

Turisté, kteří dálnici k cestě za vytouženou dovolenou využijí, musí počítat s poplatky. Jejich výše však překvapivě nebyla chorvatskou vládou ještě přesně stanovena. Podle vedoucího oddělení turistických informací Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Miroslava Preclíka se dá očekávat, že se cena za užití nových úseků dálnice nebude příliš lišit od již průjezdných částí. "Přibližně to vychází na korunu a čtyřicet haléřů za jeden kilometr. Cesta ze Záhřebu do Splitu tak vyjde asi na pět set padesát korun," kalkuluje Miroslav Preclík.

Rychleji i do Rijeky

Na konci června byla kompletně zprovozněna také dálnice mezi Záhřebem a Rijekou. Poslední stavební úsek komunikace Bosiljevo - Vrbovsko je dlouhý 14 kilometrů a asi z poloviny ho tvoří dálnice pouze se dvěma jízdními pruhy.

"Celková délka je téměř sto padesát kilometrů a cesta autem bude trvat přibližně osmdesát minut," uvedla ředitelka českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení Mirjana Žiličová. Podle ní budou práce na spojnici Rijeky a Záhřebu probíhat ještě nejméně další čtyři roky.

"Asi na pětadevadesáti kilometrech této dálnice mohou řidiči využívat pouze dva pruhy. To by se mělo změnit do roku 2008, dokdy se počítá s dokončením jejího rozšíření," dodává Mirjana Žiličová. Za průjezd celé dálnice řidiči zaplatí přibližně 240 korun.

Nové dálniční úseky

Mala Kapela - Gornje Ploče 95,5 km
Zadar - Pirovac 36 km
Vropolje - Dugopolje 44,7 km

Dálniční poplatky
(všechny nové úseky)

Vybírají se na 11 mýtech trasy
Záhřeb - Split přibližně 550 Kč

***

AUTEM K MOŘI V POHODĚ: itineráře, mapy a praktické rady na cestu

***

Autoři:Nejčtenější

Designérská hvězda Jozef Kabaň: první rozhovor u BMW

Jozef Kabaň

Je to rok, co designérská hvězda Jozef Kabaň skončil ve Škodovce. Má za sebou první měsíce v roli šéfdesignéra u BMW....

Mazda s 2,5litrovým benzinem je prodejní trhák, teď bude dostupnější

Mazda 6

Velký čtyřválec Mazda dosud nabízela jen v nejdražším provedení, přesto má na českých prodejích podíl více než 50 %. S...Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Motofotka týdne: Na dvou kolech se na pokryteckou korektnost nehraje

Krásky Motosalonu 2018

Na jarním motocyklovém veletrhu v Brně se zatím vliv současné opatrnické nálady neprojevil a mezi naleštěnými motorkami...

Další z rubriky

Řidičák si stačilo vyměnit 30 tisíc řidičů. Půl milionu to ještě čeká

Řidičský průkaz, řidičák

Během roku 2018 vyprší desetiletá platnost řidičských průkazů téměř 626 tisícům řidičů. Za první dva měsíce tohoto roku...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

OBRAZEM: První Lamborghini Urus je v Česku. Prozkoumali jsme ho

Česká premiéra sportovního SUV Lamborghini Urus

Rambo-lambo dorazilo do Česka hned po evropské výstavní premiéře na autosalonu v Ženevě, který dnes končí. Prohlédněte...

Najdete na iDNES.cz