Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chorvatsku přibylo kilometrů dálnic

aktualizováno 
S prvním prázdninovým dnem byly v Chorvatsku otevřeny dva nové úseky dálnice mezi Záhřebem a Splitem v celkové délce 80 kilometrů. Dalších téměř sto kilometrů by mělo přibýt tento týden. Cesta k Jaderskému moři tak bude zase o něco rychlejší.

Motoristům, kteří zamíří k jižnímu pobřeží Jaderského moře, se cesta za odpočinkem zjednoduší. 

Původní předpoklad chorvatské vlády, podle nějž budou tři nové úseky dálnice, neoficiálně nazývané Dalmatina, průjezdné do konce června, se totiž nepodařilo splnit. Řidiči tak doposud využívali pouze dva. Třetí má začít sloužit v těchto dnech.

Cesta se zrychlí

Pokud Chorvaté svůj slib dodrží, bude průjezdných dalších 180 kilometrů nové rychlostní silnice.

K již otevřeným dvěma úsekům "Dalmatiny", a to Zadar - Pirovac o délce 36 kilometrů a v nejjižnější části Vrpolje - Dugopolje o délce 45 kilometrů, přibude ještě 100 kilometrů na severním úseku dálnice od jižního vstupu do tunelu Mala Kapela až k dopravnímu uzlu Gornje Ploče, kde se nový úsek spojí s již dříve existující dokončenou částí dálnice.

Ani poté nebude spojnice mezi Záhřebem a Splitem kompletní. Dopravu navíc bude mnohdy komplikovat fakt, že budou otevřeny pouze dva pruhy vozovky.

Objížďky zapříčiní zdržení

Po otevření poslední části na celé spojnici mezi Záhřebem a Splitem zůstanou pouze dva nedokončené úseky o délce přibližně 50 kilometrů, které bude nutné překonat po ne vždy kvalitních objízdných trasách. Právě na nich na řidiče určitě čekají obtíže.

"Třináctikilometrová objížďka stavby tunelu Mala Kapela vede po úzkých horských silničkách nad strmými srázy, na nichž je třeba jezdit se zvýšenou opatrností. Jistě se tam budou tvořit kolony, které mohou znamenat dvou- až dvouapůlhodinové zdržení," říká Miroslav Preclík z autoklubu ÚAMK.

Na kolik vyjdou dálniční poplatky

Za dálnici se platí

Turisté, kteří dálnici k cestě za vytouženou dovolenou využijí, musí počítat s poplatky. Jejich výše však překvapivě nebyla chorvatskou vládou ještě přesně stanovena. Podle vedoucího oddělení turistických informací Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Miroslava Preclíka se dá očekávat, že se cena za užití nových úseků dálnice nebude příliš lišit od již průjezdných částí. "Přibližně to vychází na korunu a čtyřicet haléřů za jeden kilometr. Cesta ze Záhřebu do Splitu tak vyjde asi na pět set padesát korun," kalkuluje Miroslav Preclík.

Rychleji i do Rijeky

Na konci června byla kompletně zprovozněna také dálnice mezi Záhřebem a Rijekou. Poslední stavební úsek komunikace Bosiljevo - Vrbovsko je dlouhý 14 kilometrů a asi z poloviny ho tvoří dálnice pouze se dvěma jízdními pruhy.

"Celková délka je téměř sto padesát kilometrů a cesta autem bude trvat přibližně osmdesát minut," uvedla ředitelka českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení Mirjana Žiličová. Podle ní budou práce na spojnici Rijeky a Záhřebu probíhat ještě nejméně další čtyři roky.

"Asi na pětadevadesáti kilometrech této dálnice mohou řidiči využívat pouze dva pruhy. To by se mělo změnit do roku 2008, dokdy se počítá s dokončením jejího rozšíření," dodává Mirjana Žiličová. Za průjezd celé dálnice řidiči zaplatí přibližně 240 korun.

Nové dálniční úseky

Mala Kapela - Gornje Ploče 95,5 km
Zadar - Pirovac 36 km
Vropolje - Dugopolje 44,7 km

Dálniční poplatky
(všechny nové úseky)

Vybírají se na 11 mýtech trasy
Záhřeb - Split přibližně 550 Kč

***

AUTEM K MOŘI V POHODĚ: itineráře, mapy a praktické rady na cestu

***

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Autofotka týdne: První auťák má ve třech letech, jezdí s ním Newcastlem

Brit Keith Mitchell vyrobil pro svého tříletého syna funkční elektrickou...

Keith Mitchell z britského Newcastlu je otec roku: svému tříletému synovi Oscarovi postavil k narozeninám dokonalou...

Autovychytávky: Dominik bojuje s horkem, lednici nakonec ocenili chodci

Otestovali jsme autochladničku. Posloužila i jako krámek se zmrzlinou

Lednice původně určená do kufru auta se dá využít i jinak, redaktor iDNES.cz Dominik Vršanský to vyzkoušel. Největší...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz