Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko bude mít opět jen jedno Auto roku

  16:07aktualizováno  16:07
Od letošního roku bude v Česku opět pouze jedna soutěž o Auto roku. Skončí tak čtyřleté období, kdy vedle sebe fungovala odborná anketa Klubu motoristických novinářů a soutěž pořádaná Svazem dovozců aut a Sdružením automobilového průmyslu. Smlouvu o vyhlášení jediné soutěže podepsali ve čtvrtek zástupci všech stran.

Autem roku 2012 Klubu motoristických novinářů KMN se stal Range Rover Evoque. | foto: Land Rover

Anketa bude probíhat podle mezinárodních pravidel Car of The Year, kterými se dosud řídil Klubu motoristických novinářů (KMN). Jediného držitele prestižního titulu Auto roku v ČR bude dvoukolově volit odborná porota složená ze zhruba 40 odborných žurnalistů. V prvním kole vybere z nominovaných aut pět finalistů a z nich pak určí absolutního vítěze.

Vyhlašovateli ankety budou od tohoto ročníku nově pouze motorističtí novináři, kteří anketu rovněž uspořádají, a to ve spolupráci s předchozími vyhlašovateli SDA a AutoSAP (Svaz dovozců aut a Sdružení automobilového průmyslu). Veřejnost bude i nadále volit z nominovaných vozů vítěze jednotlivých skupin nezávisle na hlasování odborníků.

Vozy bude na základě striktních pravidel do soutěže nominovat výbor složený pouze z novinářů a jejich účast v soutěži bude pro samotné automobilky a dovozce bezplatná. Organizátoři pouze počítají s tím, že se přijetím nominace do ankety zaváží k účasti na srovnávacích jízdách porotců.

Organizační výbor ankety složený ze všech čtyř zúčastněných stran by měl v nejbližší době vybrat agenturu, která uspořádání akce organizačně i finančně zajistí. Odborná porota pak bude zvolena v polovině července výborem složeným z předních představitelů obou klubů.

Ford Focus ST

Druhým autem roku v Česku je pro letošek Ford Focus

"Jednání probíhala od poloviny února a dnešní den je jejich vyvrcholením. Jsme ovšem na začátku pořádání společné ankety za tohoto uspořádání. Stanovili jsme jasné principy a mechanismy a doufáme, že například zveřejňování všech hlasování přispěje ke zvýšení jejího kreditu a prestiže. Všechny strany musely udělat určité ústupky, ale snaha všech o narovnání situace ohledně dvou anket byla opravdu značná," uvedl předseda KMN Petr Jansa.

Auto roku v ČR 2013 začne v září vyhlášením ankety. První kolo hlasování by mělo proběhnout v říjnu a druhé v listopadu. S vyhlášením výsledků organizátoři počítají na přelomu roku.

Dvě soutěže vznikly poté, co organizátoři původní ankety změnili pravidla. Jednak začali dělit automobily do více kategorií a současně o držiteli titulu začala rozhodovat hlasováním i laická veřejnost. Klub motoristických novinářů poté začal organizovat vlastní soutěž podle mezinárodních pravidel.

Autoři: ,


Nejčtenější

Revoluce v kufru auta. Ministerstvo chystá změny v povinné výbavě

Test autolékárniček

Ministerstvo dopravy připravilo návrh na změny, které mají výrazně omezit povinnou výbavu aut. Od 1. října by tak už...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Nejlepší auto na světě: nemá střechu a 170 koní pohání zadní kola

Alfa Romeo Spider 2000 vs. Abarth 124 Spider

Každý, kdo se v něm svezl, věděl, že ho nutně potřebuje. Abarth 124 Spider nás uklidnil, že jsou ještě k mání normální...

S tímto Tankem můžete legálně na silnice. Pod kapotou má pekelnou kočku

Rezvani Tank Military Edition

Malosérioví výrobci hledají každou skulinu na trhu. Americká značka Rezvani připravila SUV, které ty ostatní zahalí...

Další z rubriky

Elektropohon a autonomní řízení změní vzhled aut, říká slovenský designér

Vedoucí designér interiérů škodovek Peter Olah

Jako obor s krátkou historií, ale rozhodně velkou budoucností vnímá automobilový design jeho přední slovenský...

Špinavá Praha má viníky: auta s chybějícími filtry pevných částic

Ilustrační snímek

Praha dlouhodobě bojuje se znečištěním vzduchu ze silniční dopravy. Studie ÚAMK a ČVUT, kterou si magistrát zadal,...

Tajemství automobilek v ohrožení: v Kanadě unikly plány jejich továren

Ilustrační snímek

Bezpečnostní expert objevil na nezabezpečeném serveru 157 GB citlivých dat. Byly mezi nimi i plány výrobních závodů...

Najdete na iDNES.cz