Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V ČR nejvíce klesá počet smrtelných nehod způsobených alkoholem

  • 1
Počet smrtelných dopravních nehod způsobených alkoholem v Česku klesá nejvýrazněji z celé EU. Ve Velké Británii, Finsku nebo Maďarsku je trend bohužel opačný.

Ze statistiky Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC) vyplývá, že v Česku klesl mezi lety 1996 a 2005 o více než polovinu počet obětí nehod způsobených opilými řidiči.

Statistika ETSC zahrnuje data poskytnutá 18 z 27 členských zemí EU, ostatní státy dostatečně zevrubné informace o nehodách způsobených pod vlivem alkoholu nesbírají.

ETSC pomocí složité metodiky zkoumala, jak se za poslední dekádu měnil celkový počet obětí automobilových dopravních nehod a počet obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.

Ze srovnání vychází Česká republika jako premiant, protože od roku 1996 klesal počet smrtelných nehod opilých řidičů o více než deset procent rychleji než počet veškerých smrtelných nehod.

Pozitivní trend v posledním desetiletí zaznamenali i v sousedním Německu a Polsku, kde byl pokles počtu obětí alkoholu za volantem zhruba o šest procent rychlejší než pokles počtu obětí všech dopravních nehod.

Do skupiny zemí, kde alkohol naopak způsobuje čím dál více tragických nehod, patří například Velká Británie, Španělsko, Finsko, Litva nebo Maďarsko. Zatímco v ČR do roku 2005 klesal počet těchto nehod o 12 procent ročně, v Maďarsku se naopak o dvě procenta ročně zvyšoval.

Podle odborníků stojí za výrazným poklesem počtu obětí nehod způsobených v ČR opilými řidiči především "nulová tolerance" alkoholu za volantem, ale také posílené policejní kontroly a přísnější postihy.

"Je to docela překvapivý výsledek... ale čísla za rok 2006 ukazují, že tento trend je setrvalý," řekl europoslanec Petr Duchoň, který se jako český zástupce zúčastnil dnešní prezentace nové statistiky na půdě Evropského parlamentu. Podle něj je fakt, že alkohol má v Česku na svědomí jen 4,4 procenta všech obětí dopravních nehod, mimořádný. Pozitivní trend je dán hlavně obecným povědomím, že alkohol za volant nepatří, a "nulovým limitem" jeho konzumace před řízením, uvedl Duchoň.

Celkový počet smrtelných nehod na českých silnicích nicméně stále klesá relativně pomalu: podle údajů se snížil z 1568 v roce 1996 na 1286 v roce 2005. Za stejné období si mnohem lépe vedlo třeba Německo nebo Portugalsko.

,