Michal Vičar a Martin Beťko vyrazili na cestu kolem světa z Olomouce 1. září. Plánují za 180 dní ujet 35 tisíc kilometrů.

Michal Vičar a Martin Beťko vyrazili na cestu kolem světa z Olomouce 1. září. Plánují za 180 dní ujet 35 tisíc kilometrů. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

V „embéčku“ za sebou nechali už i Jágrův Omsk

  • 13
V Nižním Novgorodu motor zanesený mizerným benzinem, v pohoří Ural zase prasklá pneumatika a ulomený výfuk. Ale především přes pět tisíc kilometrů zdolaných v historickém "embéčku" - tedy čtyřiačtyřicet let staré Škodě 1000 MB - už za sebou mají cestovatelé Michal Vičar a Martin Beťko, kteří před třemi týdny vyrazili z Olomouce na cestu kolem světa.

Od 1. září dvojice dobrodruhů dojela z Česka přes Slovensko, polský Krakov a Varšavu, lotyšskou Rigu a estonský Tallin do Ruska. Nejdelší etapa jejich výpravy, která vede přes celé Rusko od západu na východ, začala v Petrohradu a pokračovala přes Moskvu, Nižnij Novgorod, Ufu, Čeljabinsk až do sibiřského Omsku, který v posledních týdnech pobláznila jágrmánie, jelikož právě za místní hokejový klub Avangard nastupuje nejslavnější český útočník.

Ještě před příjezdem do Jágrova města ale cestovatelé museli řešit první velké technické problémy se svým veteránem.

Ty nejvážnější přišly ve dvoumilionovém městě Nižnij Novgorod, kde vypověděl službu motor "embéčka". A zde je také příjemně zaskočila ochota místních obyvatel, kteří jim pomohli.

"Jen co jsme vytáhli nářadí a otevřeli kapotu, přišel k nám ruský student Valér. Pomohl nám vyměnit svíčky, zkontrolovat čerpadlo a zakrátko prohlásil, že jsme někde museli nabrat pěkně špatný benzin. To už se k němu přidal i s kamionem Sergej a pár zkušenými tahy odmontoval karburátor auta, které nikdy předtím neviděl," píše ve svých zápiscích z cesty Martin Beťko.

"Kde se vzal, tu se vzal, přišel i milicionář Ilja. Rozebral karburátor, který byl zanesený jako čert, a profouknul ho. Přidal pár jednoduchých kouzel s technickým benzinem a světe, div se, motor zase běžel. A tak jsme pochopili, že každý Rus je tak trochu mechanik," popisuje cestovatel.

Cestou přes pohoří Ural musela posádka embéčka měnit píchnuté kolo, ale především vyřešit problém s ulomeným výfukem. Nakonec opět pomohli místní obyvatelé, konkrétně mechanik Timur, který ve své dílně výfuk svařil. Když později cestovatelé jeho práci kontrolovali, nevěřícně zírali na mohutný ocelový klíč, který svérázný opravář k výfuku přivařil, aby spoj zpevnil.

"A tak jsme pochopili, že každý mechanik je tu stále tak trochu Rus," glosuje příhodu Martin Beťko. Nyní je posádka embéčka zhruba v polovině "ruské" etapy, která skončí ve Vladivostoku. Pak je čeká Jižní Korea a poté už USA, Mexiko, státy Střední a Jižní Ameriky a nakonec ze Surinamu návrat do Evropy a cesta přes Portugalsko, Španělsko, Francii a Německo zpátky do Česka.