Rolls-Roycey Silver Spur musí ve Spojených arabských emirátech příští rok do šrotu, nejmladší jsou z roku 1989

Rolls-Roycey Silver Spur musí ve Spojených arabských emirátech příští rok do šrotu, nejmladší jsou z roku 1989 | foto: Rolls-Royce

V Emirátech na silnice nesmějí auta starší dvaceti let

  • 109
Čeští řidiči lamentují nad novými ekologickými poplatky, ve Spojených arabských emirátech (SAE) ale zvolili ještě radikálnější řešení. Od ledna musí kupující v Česku platit při převodu starého auta zvláštní ekologickou daň. Na Arabském poloostrově prodej aut starších deseti let raději zakázali úplně a víc než dvacetiletá auta nemohou na silnici vůbec.

Tři, pět, nebo až deset tisíc - podle stáří ojetiny, kterou jste si koupili, a emisní třídy, kterou plní, vás při jejím nákupu po Novém roce ještě čeká povinnost zaplatit ekologický poplatek. VÍCE SE O NOVÝCH EKOPOPLATCÍCH DOČTETE ZDE

Ve spojených arabských emirátech byl podle informací renomovaného italského automagazínu Quattroruote v půlce listopadu vydán dekret zakazující prodávat auta starší deseti let.

Podle serveru Islamonline.com se do roku 2010 bude týkat víc než 423 tisíc aut. "Toto číslo zahrnuje auta ze všech emirátů kromě Dubaje, půjde tedy o víc aut," říká Gaith Al Za'abi z výboru pro dopravu ministerstva vnitra.

Vyhláška, která vstoupila v platnost vzápětí po uvedení - 1. prosince - zároveň zakazuje jezdit autům starším dvaceti let.

Auto, které už nemůže na silnici, nezbude než sešrotovat, předpis ještě umožňuje jeho prodej do zahraničí. Zůstat zaparkováno tak bude muset kolem 144 tisíc aut, udává Al Za'abi.

Od roku 2010 čeká řidiče ještě další zpřísnění. Na silnicích budou moci zůstat pouze auta mladší patnácti let, udává Islamonline.com. Což postihne dalších 322 tisíc aut.

Gaith Al Za'abi slibuje, že policie připraví intenzivní kontroly, které auta ze silnic vyženou. Jejich řízení bude nelegální. "Řidič dostane pokutu a auto mu bude zabaveno," upozorňuje.

Opatření má přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Podle národního zmocněnce pro dopravu Nasser Al Mansouriho má opatření také podpořit využívání hromadné dopravy a zlepšit estetiku měst. Zároveň má mít pozitivní vliv na životní prostředí.

Policie odhaduje, že až 30 procent nehod je zapříčiněno starými auty, která se také často porouchají a zapříčiňují zácpy.

Nasser Saif Al Mansouri dodává: "Je opravdu špatné, že koupit auto je stejně snadné jako koupit televizi. V některých zemích, jako třeba v Singapuru, je mnohem těžší a dražší získat možnost vlastnit vůz."

Nové předpisy také zakazují provozování taxíků starších pěti let a dovoz osobních aut starších pěti let. Dovážená nákladní auta nesmějí být starší sedmi let.

Podle statistik registru vozidel bude během dvou let třetina aut na silnicích Spojených arabských emirátů starší deseti let. V sedmi státech, které Spojené arabské emiráty tvoří, jezdí 1,85 milionu vozidel.

Jedna z nejbohatších zemí světa se chlubí jedním z nejvyšších poměrů aut na počet obyvatel (541 aut na tisíc obyvatel) a zároveň velmi vysokým počtem drahých sportovních a luxusních vozů, ze kterých je tamní vozový park složený. Možná nás tedy čeká výprodej, ve kterém budou bohatí šejkové rozprodávat své sbírky ferrari a rolls-royceů...