Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Itálii bude možné řídit od 16 let

  • 44
Česko žije novelou silničního zákona, ve stejné době se do úprav pravidel pro řidiče pustili i v Itálii. Naši zákonodárci se zaměřili hlavně na odstraňování nesmyslů a zmírňování postihů. Italští chtějí za volanty pustit 16leté řidiče a zdražit pokuty za rychlost až na sedm tisíc eur.

Italský ministr dopravy Alessandro Bianchi už protlačil novelu silničního zákona dolní komorou parlamentu. Teď norma čeká na hlasování v senátu.

Řidičem od šestnácti
Pokud novela projde, budou moci mladí Italové řídit už od 16 let. Šestnáctiletý řidič ale bude muset být pod dohledem plnoletého držitele řidičského oprávnění, bude muset absolvovat kondiční jízdy se školitelem (včetně řízení na dálnici a v noci) a kurz dopravních předpisů.

Podle statistik italského autoklubu má 30 procent nehod na svědomí řidič s "mokrým řidičákem". Z čísel českého ministerstva dopravy též vyplývá, že největšími piráty na silnicích jsou čerství řidiči. - čtěte zde

Dodržování rychlosti bude podle nového italského zákona možné hlídat i poměrovým měřením rychlosti. Stejný způsob lovu neposlušných řidičů zakázal minulý týden Ústavní soud v Rakousku, protože nemá oporu v tamních zákonech. - více

Superpokuty za rychlost
V Itálii se také zvýší už tak dost vysoké pokuty. Za překročení rychlosti o 40 km/h bude pokuta až 1500 euro, kdo pojede rychleji o 60 km/h, zaplatí až sedm tisíc euro, v přepočtu tedy kolem 200 tisíc korun. V prvním případě je pokuta spojena s odebráním řidičáku na tři až šest měsíců, ve druhém až na rok. Při překročení rychlosti nad šedesátku by měl řidič přijít o "papíry" nadobro. Pro řidiče kamionů a autobusů budou podle deníku Corriere della Sera pokuty dvojnásobné.

Průměrný plat Itala je přibližně 1500 euro měsíčně. Na projetí se stodevadesátkou tedy bude vydělávat přibližně čtyři a půl měsíce.

V Česku se přemýšlí o snížení pokut
Ve stejné době, kdy Italové přitvrzují, konstatuje analýza českého ministerstva dopravy: "Finanční postihy za dopravní přestupky jsou přísné, ale mnohdy neodpovídají příjmovým možnostem obyvatelstva."

Některé české pokuty se tak možná dočkají snížení. Poslanci už jednu věc zmírnili - za parkování na místě vyhrazeném invalidům už nebude hrozit odebrání řidičáku, ale pouze finanční sankce 10 až 15 tisíc korun.

Jen pro srovnání s italským hříšníkem - řidič s průměrným českým platem (přibližně 15 800 korun čistého) bude na maximální desetitisícovou pokutu na rychlost podle českého sazebníku (překročení rychlosti o 40 km/h a více v obci a o 50 km/h a více mimo obec) vydělávat necelý měsíc.