Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Itálii chystají drsné pokuty za kouření za volantem

  13:00aktualizováno  13:00
Itálie se chystá z bezpečnostních důvodů zakázat kouření za volantem. Nový předpis má být jako dodatek reformy silničního zákona schválen v nejbližších dnech. Zapálená cigareta za volantem přijde hříšníka na 250 eur, tedy asi 6 300 korun a bude ho stát pět bodů z dvanácti v řidičském průkazu.
Ilustrační foto - kouření za volantem

Ilustrační foto - kouření za volantem

Schválení tohoto předpisu je téměř jisté, píše list Corriere della Sera, protože se na jeho nezbytnosti shodují všechny italské politické strany. Předpis ještě čeká schvalovací kolečko v obou komorách parlamentu.

Nebezpečnější než telefonování

Podle studie Italské společnosti pro zjišťování negativních vlivů tabáku je k zapálení cigarety třeba v průměru pět vteřin, zatímco k přijetí hovoru na mobilním telefonu stačí vteřiny dvě. Z toho vyplývá, že kouření za volantem ohrožuje bezpečnost jízdy víc než telefonování, které je už Itálii ve vozech zakázáno.

"Cigareta snižuje pozornost. To může za volantem zabíjet," prohlásil senátor za stranu Liga severu Piergiorgio Stiffoni, který předpis navrhl.

Podle údajů italského statistického úřadu bylo nevěnování pozornosti při řízení příčinou 40 tisíc nehod, což znamená 15,5 procenta všech havárií na italských silnicích.

Pokud bude mít člověk kouřící za volantem v automobilu děti, zaplatí dvojnásobnou částku, tedy v přepočtu asi 12 600 Kč, a k tomu přijde o deset bodů z řidičského průkazu. "Jsou-li zavřená okénka, stává se automobil plynovou komorou. Je třeba chránit ty nejmenší," uvedl Stiffoni.

Kromě toho má nový italský silniční zákon dát také příležitost řídit sedmnáctiletým v případě, že mají dospělý doprovod. Na semaforech mají přibýt ukazatele odpočítávající zbývající čas zelené. Zpřísní se také sankce za jízdu pod vlivem alkoholu. Jedna ze stran dokonce navrhuje, aby smrtelná nehoda pod vlivem alkoholu byla posuzována jako vražda.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Objednali si teslu a špehují továrnu drony, aby zjistili, kdy ji dostanou

Tesla 3

Náběh výroby „lidového“ Modelu 3 je tak pomalý, že zákazníci a fanoušci vymýšlejí ty nejobskurnější způsoby, jak...

Smeťte si sníh z auta. Za čepici na kapotě hrozí dva tisíce korun

(ilustrační snímek)

Zasněžená a zamrzlá auta komplikují každé ráno výjezd všem řidičům, kteří parkují venku. Prokřehlé ruce a škrábání...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Najdete na iDNES.cz