Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V jakém rozsahu měří radar? Konec diskuzím!

  23:59aktualizováno  23:59
Kroměřížská policie dostala v těchto dnech novou zbraň proti příliš rychlým řidičům. Ve Škodě Fabii zkouší vylepšený radar pro měření rychlosti AD9C. Nově schválený přístroj z Kunovic dokáže měřit a zaznamenat překročení rychlosti v rozmezí od 20 do 250 km/hod.

Jednou z novinek měřícího zařízení je i skutečnost, že lze pomocí speciální výpočetní techniky ze snímku vozidla přestupce vybrat jen některé části např. registrační značku a tuto doplnit výřezem obličeje osoby, která v době přestupku vozidlo řídila. Všechny informace je možné digitálně zpracovávat pro další řízení nebo pro uchování zaznamenaných hodnot. V praxi to pro řidiče a policisty znamená, že ve většině případů, které byly doposud sporné, skončí doba výmluv.

Ve výrobním závodě bylo doposud zhotoveno 10 kusů tohoto měřícího zařízení, kdy 9 kusů bylo dodáno do Egypta a zbývající kus byl předán policistům v Kroměříži.

Podle webu www.antiradary.cz silniční radary měří rychlost pomocí Dopplerova jevu s využitím odražených radiových vln v mikrovlnném pásmu. Paprsek vysílaný parabolickou anténou se odráží od karoserie projíždějících vozidel zpět k radaru, je zachycen anténou a zesílen. Zpracováním odraženého signálu složitými elektronickými obvody je vypočtena rychlost projíždějícího vozidla.

Mikrovlnné záření vysílané radarem se šíří přímo a chová se podobně jako světlo. Prochází sklem a plastickými hmotami. Radarové vlny se odrážejí od kovových částí karosérie a některých terénních překážek, jako jsou například svodidla, sloupy veřejného osvětlení a železobetonové konstrukce.

Autoklubu České republiky se nelíbí, že některé rozhlasové stanice ve svých dopravních relacích upozorňují řidiče na místa, kde policisté měří rychlost vozidel. "I když na tyto informace většina řidičů pohlíží jako na pomoc jejich peněženkám, objektivně vzato o pomoc v pravém slova smyslu nejde," sdělil mluvčí Autoklubu Václav Špička.  Připomněl, že příčinou mnoha dopravních nehod je právě nepřiměřená rychlost.

Podle statistických údajů policejního prezidia se za prvních sedm měsíců letošního roku stalo 109.354 nehod, při kterých 762 lidí zahynulo, 2981 bylo zraněno těžce a 16.887 lehce. Škodu policie odhadla na 5,209 miliardy korun. Proti stejnému období loňského roku jde o zhoršení ve čtyřech z pěti základních ukazatelů.

Počet nehod vzrostl o 5,9 procenta, počet usmrcených o 11,7 procenta, tedy o 80 lidí, a počet lehce zraněných o 5,7 procenta, to znamená o 907 lidí. Materiální škody narostly proti stejnému období roku 2002 o 440 milionů korun, tedy o 9,2 procenta. Naproti tomu těžce zraněných ubylo o jedno procento, které představuje 29 lidí.

Pokud policie řidiči naměří překročení maximální povolené rychlosti v období po sobě následujících kalendářních měsíců více než dvakrát, hrozí mu pokuta i odnětí řidičského průkazu.

Autor:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Najdete na iDNES.cz