Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Praze přibudou radary, víme kam

  16:42aktualizováno  16:42
Řidičům otrnulo. Nový silniční zákon platí jen čtvrt roku a řidiči už začínají opět šlapat na plyn. Dodržování rychlosti přitom vedlo magistrát k tomu, že v srpnu povolil jezdit v některých ulicích rychleji. Zpomalovat se však nebude, řidiče mají ukáznit nové radary.
Uvnitř: PŘEHLED STANOVIŠŤ RADARŮ
Policejní radar

Policejní radar | foto: MF DNES

Rychlost se už zvyšovat nebude
Magistrát v polovině srpna zhruba na třiceti místech zvýšil nejvyšší povolenou rychlost až o dvacet kilometrů v hodině. Řidiči se odvděčili tím, že v těchto úsecích zpravidla rychlostní limity dodržují častěji než v ulicích, které se žádných změn nedočkaly.

popisek ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA
VŠE O SILNIČNÍM ZÁKONU ...ZDE

"V místech, kde se od srpna jezdí rychleji, jsme nezaznamenali nárůst nehod,“ potvrzuje šéf pražských dopravních policistů Pavel Švrčula. Čísla z ostatních částí Prahy přesto ukazují, že řidiči přestávají mít strach z tvrdého silničního zákona.

"Předpisy v září respektovalo už jen o 15 procent víc řidičů než loni, ale například toto pondělí jsme vyšetřovali 167 dopravních nehod, což je zhruba stejně jako před rokem,“ sdělil Švrčula.

O prázdninách se dopravními předpisy řídilo o padesát procent víc motoristů než v roce 2005. "Na začátku července řidiči čekali, že všude budou policisté, ale nás je stále stejně. Také si mysleli, že vyřizování agendy bude rychlejší. Nyní jim otrnulo, když vidí, že to tak není,“ míní Švrčula.

Zpomalovat se nebude
Zrychlené úseky dva měsíce sledovali nejen policisté, ale i úředníci odboru dopravy magistrátu. A jsou spokojeni. "Není důvod opět rychlost snižovat,“ ujišťuje ředitel odboru dopravy Jan Heroudek.

Ale není ani důvod rychlost zvyšovat na dalších místech. "Všechny vhodné úseky už jsme zrychlili v srpnu buď na podnět policie, nebo i samotných řidičů. Zatím o žádných dalších ulicích, kde je rychlostní omezení zbytečné, v tuto chvíli nevíme,“ dodal.

Souhlasí s ním i ředitel městské policie Vladimír Kotrouš. "Mnoho úseků, kde by se mohlo jezdit rychleji, v Praze už není. I tam, kde si řidiči myslí, že se jezdí zbytečně pomalu, to má svůj důvod.“

Nelze prý například zvyšovat rychlost před semafory, protože by to bylo kontraproduktivní. „Auta musí stejně zastavit na červenou.“

Pavel Švrčula by navrhoval zvýšit rychlost na některých místech na periferii města. "Na okraji Prahy jsou ještě přehledné úseky ulic, kde by se přidat dalo. Například na Českobrodské ulici,“ navrhuje.

O zvyšování rychlosti si mnohdy řekli sami řidiči, kteří mohli své návrhy posílat na magistrátní portál. Za dva měsíce se zde shromáždilo přes pět set příspěvků.

"Ze začátku lidé psali v euforii, nyní dostáváme návrhy jen výjimečně. Ale většina tipů se opakovala,“ řekl Heroudek.

Někdy úředníci museli návrhy Pražanů důrazně odmítnout. Podle Heroudka se například často skloňovala Strakonická ulice, kde je povolena osmdesátka, což řidičům přišlo málo.

"Jenže to je jen místní komunikace, nikoli silnice pro motorová vozidla, takže tam se ze zákona může jezdit maximálně osmdesátkou,“ vysvětlil.

Úředníci museli odmítnout i časté návrhy na zrychlení Českomoravské ulice, kde by podle nich mohlo dojít ke kolizi s chodci.

Jižní spojka se už nezrychlí
A řidiči nepřidají plyn ani na Jižní spojce, jak navrhuje ve svém volebním programu strana Volba pro město. Dnes tu platí osmdesátka, v noci mezi 23. a 5. hodinou smějí auta jezdit o dvacet kilometrů rychleji. Vedení strany navrhuje, aby se zde mohlo jezdit stokilometrovou rychlostí celý den.

"To odmítám. Musíme brát v potaz velkou hustotu provozu, která tu je od brzkého rána až do pozdního večera. Nemůžete jet stovkou v levém pruhu, když vám v pravém stojí souvislá kolona kamionů,“ nesouhlasí Kotrouš.

Podle něj by zvýšení rychlosti bylo nebezpečné pro řidiče přijíždějící na frekventovanou silnici z nájezdů. Dalšího zrychlení se tak pražští řidiči v blízké době nedočkají.

Kde jsou radary
Současná stanoviště

1) Čimická
2) Vysočanská
3) V Holešovičkách
4) Čs. armády
5) Evropská
6) Patočkova
7) Jeremiášova
8) Radlická
9) K Barrandovu
10) Jeremenkova
11) Novodvorská
12) Opatovská
13) Průmyslová
14) tunel Mrázovka
15) Strahovský tunel
16) Zlíchovský tunel

V Praze měří rychlost řidičů celkem třináct pevných radarů, další tři sledují celé úseky v tunelech.

Kde budou radary
Od listopadu navíc 20 radarů
17) 5. května (Jižní spojka-Vyskočilova)
18) Jižní spojka (Barrandovský most-Sulická)
19) Jižní spojka (5.května-Chodovská)
20) Jižní spojka (Průmyslová-lanový most)
21) Podolské nábřeží (Jeremenkova -Podolská)
22) Strakonická (Na Báních-Ke Krnovu)
23) Evropská (Drnovská-směrem do centra)
24) Bělohorská (čerpací stanice Benzina-Falcká)
25) Ústecká (Spořická-K Ládví)
26) Poděbradská (Kolbenova-Kbelská)
27) Slezská (Chodská-Šumavská)
28) Korunní (Chodská-Kladská)
29) Vinohradská (Votická ul. - U Vinohradské nemocnice)
30) Koněvova (Na Hlídce-Na Vápence)
31) Vídeňská (K Zeleným domkům-Dobronická)
32) Plzeňská (u zastávky MHD Motol)
33) Kamýcká (Výhledské náměstí-Dvorská)
34) Podbabská (u ulice Pod Paťankou)
35) Mírového hnutí (K Horkám-Květnového vítězství)
36) Starokolínská (u ulice Staroklánovické)


Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz