Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Rakousku se zpřísní pokuty za rychlou jízdu a alkohol v krvi

  10:07aktualizováno  10:07
Rakousko zavádí od září přísnější tresty za porušování dopravních předpisů. Vyšší pokuty hrozí za překračování povolené rychlosti i za alkohol za volantem. Opatření jsou součástí dopravního zákonného balíčku rakouské ministryně Doris Buresové.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Překročení rychlosti o 30 a více kilometrů v hodině mimo dálnici může vyjít přinejmenším na 70 eur (zhruba 1 800 Kč). Spodní hranice pokuty dosud neexistovala. Maximálně pak mohou hříšníci platit 726 eur (asi 18 500 korun). Na dálnicích by za porušování předpisů navíc měly být od září stejné sankce ve všech rakouských spolkových zemích.

Při překročení rychlosti o 40 kilometrů v hodině v obci a o 50 mimo ni hrozí dopadeným řidičům pokuta nejméně 150 eur (3 825 korun) a odebrání řidičského průkazu na dva týdny.

Zvýší se také tresty za řízení pod vlivem alkoholu. Pokud bude mít řidič v krvi mezi 0,5 až 0,79 promile, pokuta bude činit 300 až 3 700 eur (7 650 až 94 350 korun). Dosud to je 218 až 3 633 eur (asi 5 560 až 92 640 korun).

Člověk s 0,8 až 1,19 promile alkoholu v krvi musí počítat s případnou pokutou minimálně 800 eur (20 400 korun), nyní je to 581 eur (asi 14 800 korun). Horní hranice je stejná jako u "méně opilých řidičů", tedy 3 700 eur (94 350 korun).

Pokud policie kontrolovanému naměří přes 1,6 promile alkoholu v krvi, bude se muset tento řidič vzdát řidičského průkazu na půl roku. Nyní to jsou čtyři měsíce.

Nová pravidla se týkají i bezpečnosti dětských pasažérů. Pokud nebudou děti řádně připoutány v dětské sedačce, budou muset řidiči navštěvovat kurzy.

Peníze z pokut by měly z větší části plynout do dopravního bezpečnostního fondu. Do něho kvůli úsporným opatřením v krizi rakouská vláda nyní přispívá méně.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Nový designér Škody: Chtěl bych přidat více emocí

Hliněný model konceptu Škoda Vision X popisuje nový šéfdesignér značky Oliver...

Chtěl bych namalovat škodovku, jejíž plakát si budou kluci lepit nad postel, uzavřel první rozhovor v barvách Škody...

Ceed kombi má velký zadek, Kia totiž chystá další zajímavý model

Kia Ceed SW

Charismatický, stále dobře naladěný, s obrovskou kariérou za sebou a mladistvou dravou automobilkou, která dává elán....

Najdete na iDNES.cz