Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V tatře jezdím padesátkou, abych se mohl kochat

aktualizováno 
Nejstarší účastník klání veteránských automobilů o Velkou cenu Eskymo Welzla v Zábřehu byl starší než převážná většina aut. Osmaosmdesátiletého Oldřicha Hlocha ze Šumperka předčilo jen několik raritních kousků. Sám se v sobotu vydal na spanilou jízdu po okolí Zábřehu na motorce ČZ 150 z roku 1954.

V Zábřehu se v sobotu lidem představilo osm desítek historických vozů. | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Na veteránských setkáních je ojedinělé, když je jejich řidič starší než vůz či motorka," řekla Jolana Šilarová z pořadatelského Prvního dámského klubu.

Vůbec nejstarším "účastníkem" byl nádherný Chenard & Walcker z roku 1912. Francouzský veteránský vůz přivezl do Zábřehu Pavel Beran z Lanškrouna. "Dovezl jsem ho jako šrot z Dánska a některé díly jsem musel znovu vyrobit. Je to jediný kousek u nás a jeden z mála pojízdných v celé Evropě," pohladil Beran láskyplně karoserii.

Sraz veteránů

Měl dobrou konkurenci ve svém synovi. Pavel Beran junior se v Zábřehu pochlubil naleštěným Aerem 500 z roku 1930. "Už odmala se s tátou hrabu v autech," prozradil junior. "Mám radost, že se toho syn chytil. Je do veteránství stejný fanatik jako já," doplnil hrdý otec.

Lidem se na zábřežském Masarykově náměstí představilo osm desítek vozů. Nejmladší z osmdesátých let vlastně ještě nejsou klasické veterány, protože jezdí běžně po našich silnicích.

Na trať soutěžní jízdy proložené kontrolami vyrazil také Ivo Fichtner z Petrova nad Desnou na Šumpersku v Tatře 11 vyrobené v roce 1923. Jako pasažéra vezl svou jezevčici Katy a přibral také redaktora MF DNES.

Sraz veteránů

"Místo ještě máme, viď Katy," zeptal se fenky. Ta jen zvedla oči a zase se rozložila na zadním sedadle nádherného kabrioletu. "Mlčení je souhlas, takže vás bereme," zasmál se Fichtner.

Pochlubil se, že na veteránská setkání jezdí se stařičkým vozem po vlastní ose a nikdy svou tatrovku nenakládá na přívěsný vozík. "Nedávno jsme byli až v německém Solingenu. Docela na mě koukali, když jsem tam přijel. Dlouhé jízdy pro nás nejsou problém," řekl Fichtner.

Jezevčice je v autě očividně jako doma. "Je to stará cestovatelka. Když jsem ji jednou nevzal s sebou, tak mi to ještě dlouho vyčítala," vysvětlil Fichtner.

Motor si bublá padesátikilometrovou rychlostí. "Rychleji nejedeme, protože jinak se nedá pořádně vnímat okolí a cestu si neužijete. A taky to ani nejde," upozorňuje řidič.

Po průjezdu jednou z křižovatek řidič zapochybuje, jestli jede správně. Jenže u nejbližších domů stojí lidé a mávají. Jako na řadě dalších míst po trase. "Jedeme správně. Na veteránských závodech se zkrátka nedá zabloudit," dodal.

Autoři:


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

OBRAZEM: Závody traktorů jsou nečekaný adrenalin

16. ročník závodu traktorů do vrchu v Žebnici na Plzeňsku

Závody zemědělské techniky jsou vždy parádní podívaná. Na tradiční traktoriádě v Žebnici, vsi na západ od Křivoklátu a...

První řidičský průkaz získal před 130 lety vynálezce auta Benz

Benz Patent Motorwagen

Německý konstruktér Carl Friedrich Benz se do dějin asi nejvíce zapsal jako vynálezce prvního skutečného automobilu....

Stará auta zhodnotí peníze lépe než banka. Nejlepší je uleželé porsche

Pod stromem u cesty se roky skrývalo odložené Porsche

Bankéři ze Stuttgartu mají skvělý tip pro všechny investory, kteří se v důsledku neustálého snižování úroků poohlížejí...

Najdete na iDNES.cz