Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zimním nečase je provoz auta dražší

  9:17aktualizováno  9:17
Zimní provoz auta je dražší než letní. Pomineme-li nutnost nákupu zimních pneumatik, řetězů, škrabky na led a dalších potřeb, je nesporné, že automobil má obvykle vyšší spotřebu, neboť se delší dobu jezdí se studeným motorem. Dražší je také třeba směs do ostřikovačů.

Prodraží provoz i rozsvícená světla, s nimiž musí nyní každý od posledního říjnového víkendu jezdit? Josef Vosátka, vedoucí technického servisu firmy na prodej kancelářských strojů, jejíž zaměstnanci jezdí dennodenně s desítkami osobních vozů, má například spočítáno, že kvůli permanentnímu svícení daleko častěji praskají žárovky v reflektorech. Svícení má dokonce vliv i na spotřebu, byť odborníci soudí, že spíše zanedbatelný. Zkoušky za provozu, které by předpoklady potvrdily či vyvrátily, se bohužel nedají provádět.

"Zvýšení zátěže motoru po zapnutí světel je velmi malé, až zanedbatelné, a naměřený rozdíl by se s největší pravděpodobností pohyboval hluboko pod obvyklou statistickou chybou měření při praktické jízdě," tvrdí děkan Vojenskotechnické fakulty Vojenské akademie v Brně Jiří Stodola, který se ve své vědecké práci mnoho let specializuje na provoz silničních a speciálních vozidel. Děkan Stodola matematické výpočty aplikoval na osobní auto s motorem o výkonu padesáti kilowattů a průměrnou spotřebu osmi litrů na sto kilometrů, což zhruba odpovídá běžné felicii.

Došel k tomuto závěru: "Vzhledem k tomu, že auto při běžné jízdě využívá jen zhruba polovinu až tři čtvrtiny výkonu motoru, pak jde o zvýšení zátěže motoru vinou alternátoru přibližně o půl až necelé jedno procento oproti zátěži motoru u nesvítícího automobilu. Přepočteno na spotřebu proto jízda se zapnutými světly způsobí zvýšení spotřeby na sto kilometrů o čtyři až šest setin litru, což je množství, které se při ceně benzinu dvacet pět korun za litr dá pořídit za korunu a padesát haléřů," uzavírá Stodola. I ti nejšetrnější přesto nesmějí v zájmu bezpečnosti provozu a také kvůli policejním kontrolám na rozsvícení světel po nastartování vozu zapomenout.

"Sice jsme žádnou speciální akci na to dosud nedělali, ale při běžných silničních kontrolách samozřejmě řidiče za nerozsvícená světla postihujeme," informoval uprostřed minulého týdne, tedy pár dní po změně letního času na zimní, zástupce vedoucího středočeské dopravní policie Karel Holý. Podle něho i podle našeho malého redakčního průzkumu na výpadovkách z hlavního města letos drtivá většina řidičů svítí. "Zřejmě k tomu přispívá i to ponuré počasí," myslí si Holý. Nerozsvícená světla mohou znamenat potíže s policií, opomenutí jejich vypnutí po zastavení zase případné potíže s nastartováním po opětovném nasednutí do auta. Tato eventualita platí hlavně pro řidiče těch typů aut, které nejsou vybaveny zvukovou signalizací, jež po otevření dveří dává najevo, že světlomety nadále svítí. V takovém případě je vhodné přemýšlet o nějakém typu elektronické signalizace, kterých je dnes na trhu velké množství.

Jak nezapomínat a jak nevybít baterii

* indikace rozsvícených světel po zaparkování: (po otevření dveří bzučí a připomíná nutnost vypnout světla)- 70 korun

* signalizace osvětlení auta v zimě: (po nastoupení do vozu akusticky upozorňuje řidiče na povinnost rozsvítit světla po otevření dveří zase signalizuje nezhasnutá světla) - 600 korun


* automatické zapínání a vypínání světel v zimě (po nastartování automaticky rozsvítí světla, po vypnutí zapalování zhasne)1250 korun.

Autor:Nejčtenější

Tesla Model S je méně ekologická než diesely, ukázala analýza ADACu

auto, spaliny, diesel (ilustrační snímek)

Německý autoklub se ve svém aktuálním testu nesoustředil jen na emise, které vznikají při provozu, ale i na výrobu...

Škoda nestíhá vyrábět, část produkce stěhuje do Německa

Montáž zadních dveří na vůz Škoda Superb.

Česká značka patřící do koncernu Volkswagen dlouhodobě bojuje s vytížeností svých továren. Šéf automobilky Bernhard...Test padělaných kapot na škodovku: jsou měkčí, nepasují a reznou

Senior ve škodovce nepřežil náraz do autobusu ve Vratimově. (21. července 2012)

S více či méně zdařilou napodobeninou se setkal každý. Ať už šlo o padělek značkového trička, bot, hodinek či šperků....

Na co si dát pozor při koupi ojetiny? Varováním je vycíděný motor i exekuce

Ilustrační snímek

Při koupi staršího auta si musíte dávat pozor nejen na jeho technický stav. Stále častějším problémem jsou vozy,...

Vyznáte se v typech karoserií? S naším přehledem se z vás stane profík

Opel Astra Sports Tourer

Kombík od kabrioletu pozná snad každý. Víte však, co je třeba landaulet, nebo jak se liší roadster od targy? Přinášíme...

Další z rubriky

Nová čínská škoda v plné parádě: Kamiq představili ambasádě v Pekingu

Škoda představila na českém velvyslanectví v Pekingu nové městské SUV pro...

Potvrzeno. Nové městské SUV ze škodovky určené pouze pro čínský trh ponese název Kamiq. Automobilka Škoda Auto jej v...

VIDEO: Levá na brzdě, pravá na plynu. Česká kráska se chystá na první závod

Octavia Cup

O nadcházejícím víkendu startuje nový ročník Octavia Cupu. Seriál, v němž se po okruzích prohání smečka stejných...

Trumpův boj proti globalizaci ohrožuje americký autoprůmysl

Toyota Tundra

Toyota Tundra vypadá každým coulem jako každý jiný ryze americký pick-up, i tak ale riskuje, že nebude vyhovovat...

Najdete na iDNES.cz