Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmetek od brodského výrobce součástek pro toyoty zavinil nehodu

  8:46aktualizováno  8:46
Japonská společnost Futaba v Havlíčkově Brodě dělá součástky do automobilů. Podle zaměstnanců nejméně jeden výrobek nejspíš unikl kontrole a v Nizozemsku způsobil nehodu, při níž autu značky Toyota upadlo kolo. Vedení podniku se k tomu nechce vyjadřovat.
Ilustrační snímek automobilu značky Toyota.

Ilustrační snímek automobilu značky Toyota. | foto: Toyota

Jeden z největších podniků na Havlíčkobrodsku, společnost Futaba, má problém, protože z jeho výroby odešel vadný díl, kvůli němuž se stala dopravní nehoda. Futaba Czech se přitom pyšní hned čtyřmi certifikáty kvality.

Futaba Czech

Je jedním z největších podniků na Havlíčkobrodsku. Sídlí kousek za Brodem, kde ve velkém areálu vyrábí díly pro automobilový průmysl. Dodává zejména pro značky Toyota a Peugeot. Zaměstnává přibližně 1 100 lidí.

Osobnímu autu, které mělo najeto jen tři a půl tisíce kilometrů, upadlo v Nizozemsku zavěšení kola. Je to součástka, která se vyrábí právě v havlíčkobrodské Futabě. "Ten díl byl u nás vyroben v prosinci," uvedl pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců závodu.

"Zrovna si nás vedení svolalo na shromaždiště a povídalo o tom. Hledá se, kde se stala chyba," konstatoval další ze zaměstnanců firmy. "Asi něco špatně prošlo kontrolou. A nikdo neví, jestli se ještě nějaké špatné díly dostaly z výroby," dodal.

 "Na ramenu chyběly tři svary ze čtyř," tvrdí zaměstnanec. Podle něho teď firma přemýšlí, jak se k nehodě postaví. "Asi se čeká, co bude dál," říká jeden ze zaměstnanců.

"Záleží, kolik takových vadných dílů může být. To asi nikdo neví," přidává se další zaměstnanec. "Zjistí se to při svolávačce. Nebo se to ututlá a uvidí se do budoucna," krčí rameny další.

Závazek mlčenlivosti

Vedení firmy drobný problém připouští, ale komentovat jej nehodlá. "Je to záležitost, která se týká našich zákazníků. A vztahy s našimi zákazníky podléhají utajení. Nebudeme se k tomu tedy vůbec vyjadřovat," uvedl výrobní ředitel a vedoucí sekce kvality Pavel Hortlík.

Mlčenlivostí jsou v tomto případě vázány podle místopředsedy Vlastimila Novosada i podnikové odbory.

Zaměstnanci tvrdí, že se mělo jednat o automobil Toyota. Ty se vyrábějí třeba v kolínské automobilce TPCA. Její mluvčí Radek Kňava potvrdil, že Futaba automobilce dodává díly. "Ale o nehodě a vadném dílu nejsme od naší servisní sítě informováni," konstatoval.

O nehodě a problému s vadným dílem neví nic ani Tomáš Vaněk ze zastoupení společnosti Toyota Motors Czech.

Zda se chyba nějak projeví v továrně, se zaměstnanci trochu bojí. Odbory je uklidňují. "Nevím, jestli jsou takové obavy na místě. S vedením podniku jsme to vůbec neprobírali," poznamenal Novosad.

"Přisuzuje se tomu větší váha, než by takový případ mohl mít," doplnil pouze Hortlík.Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Další z rubriky

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vyrábět ferrari je zlatý důl, na tesle proděláte

Ferrari SP35

Rozdíly v zisku z prodeje těch nejluxusnějších vozů jsou obrovské. Zatímco Ferrari vydělává, Tesla a Bentley v roce...

Najdete na iDNES.cz