Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Francii by měly do roku 2020 jezdit dva miliony elektromobilů

  11:37aktualizováno  11:37
Francouzská vláda doufá, že do roku 2020 budou v zemi jezdit alespoň dva miliony automobilů vybavených elektrickými bateriemi. Ministři pro ekologii Jean-Louis Borloo a průmyslu Christian Estrosi zveřejnili vládní plán, který má tohoto cíle dosáhnout mimo jiné pomocí firem s velkými flotilami vozidel.

Renault Fluence Z.E. | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Směřování k ekologičtější dopravě má podpořit prodloužení poskytování bonusů až do 5 000 eur (125 000 Kč) pro vozidla, jejichž emise jsou nižší než 60 gramů kysličníku uhličitého na ujetý kilometr, a to minimálně do roku 2012. Dotknout by se to mělo prvních 100 000 aut.

Dalších 50 000 vozidel si má v průběhu pěti let pořídit nejrůznější koncerny, od státní pošty (10 000 kusů), po elektrárenský gigant EdF, státní dráhy SNCF, vodárenskou společnost Veolia až státní úřady a městské radnice. Do roku 2015 by různé společnosti mohly nakoupit dalších 50 000 těchto aut.

Zátěž pořizovacích nákladů by měla u firem pominout mnohem nižšími náklady na provoz a údajně dlouhá životnost aut.

Očekává se, že první ryze elektrická vozidla se začnou v zemi prodávat masově od konce příštího roku. Tento trh se má ale rozvinout naplno, až bude automobily možné pohodlně dobíjet doma a v zaměstnání. Síť asi 4,4 milionu dobíjecích stanovišť by měla být k dispozici do roku 2020. Od roku 2012 mají parkovací stání disponovat povinně zásuvkami na dobíjení.

Vláda doufá, že je na svá parkoviště umístí také nákupní centra, kina nebo hotelové řetězce.

Už za rok by se mělo začít experimentovat také s vyměňováním baterií, které pro automobilku Renault vyvinula společnost Better Place. Baterie, jejichž výrobu se stát zavázal finančně podporovat 125 miliony eur, by měly používat zpočátku taxíky v pařížské oblasti.

Předpokládané investice přesahují čtyři miliardy eur. Ministři připomněli, že je to méně než 30 miliard eur zaplacených Francií za spotřebu nafty dopravními prostředky v roce 2008.

Francie také usiluje o dosažení společné politiky v této otázce s ostatními státy Evropské unie. Spolupráci má již slíbenou od Německa.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu autolékárniček

Test autolékárniček

MF DNES otestovala třináct autolékárniček. Žádná není dokonalá a mnohé mají zásadní vady. Vítěznou lékárničku však...

Lexus UX má nepřehlédnutelný design, nezvyklé motory a nepije naftu

Lexus UX

Automobilka Lexus představila na autosalonu v Ženevě své sériové kompaktní SUV, které jí má pomoci získat doslova davy...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Najdete na iDNES.cz