Stockholm zkušebně zavedl mýtné za vjezd do centra města. Ilustrační foto.

Stockholm zkušebně zavedl mýtné za vjezd do centra města. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ve Stockholmu se za vjezd do města platí

  • 1
Platit za vjezd do centra Stockholmu musí od úterka švédští řidiči. Opatření zavedly stockholmské úřady zatím na sedm měsíců. Obyvatelé města ho pak mohou odmítnout v referendu, které proběhne spolu s parlamentními volbami v polovině září.

Úřady vybírají mýtné mezi půl sedmou hodinou ranní a večerní - v noci a o víkendech je vjezd do centra bezplatný.

Poplatky se pohybují mezi 10 a 20 švédskými korunami (asi 31 a 62 korunami českými), a to podle denní doby, kdy auto do centra vjíždí či jej opouští.

Městské úřady zdůvodňují mýtné snahou o zlepšení ekologických i dopravních podmínek ve středu města: mýtné je proto nejvyšší mezi půl osmou a devátou hodinou ranní, respektive čtvrtou a půl šestou odpoledne. Zdarma smějí do centra vozy cizinců, diplomatů a zdravotně postižených, stejně jako autobusy, motocykly, taxislužba i auta, která jezdí na ekologicky šetrné palivo.

Některá skandinávská města dokazují, že ne vždy po zavedení mýtného klesne počet aut ve středu města ...VÍCE
Dvě třetiny lidí jsou proti
Úřady instalovaly po obvodu zpoplatněného území elektronická zařízení, která registrují auta vybavená respondéry: vjezdy i výjezdy tak registruje počítač, jenž vystaví řidičům účet. Ti Švédové, kteří nemají ve voze zvláštní zařízení, si mají sumu za pobyt v centru Stockholmu spočítat a zaplatit do pěti dnů.

„Je to historický den,“ prohlásila Ana Romsonová ze Zelených, kteří nyní Stockholmu spolu se sociálními demokraty a Levicovou stranou vládnou. Sociální demokraté nebyli zavedením mýtného nadšeni, s jeho zkouškou však souhlasili.

„Všechny strany v městské radě souhlasily s tím, že pro ně budou výsledky referenda o mýtném závazné,“ prohlásila Annika Billstromová, sociálnědemokratická starostka města.

Průzkumy ukázaly, že dvě třetiny obyvatel Stockholmu s mýtným nesouhlasí. Bouří se organizace motoristů i starostové těch částí švédské metropole, odkud řada lidí denně dojíždí za prací právě do středu města.

Opatření podobná těm stockholmským zavedly již norské Oslo, Singapur a naposledy i Londýn, který tak učinil v roce 2003. Praha rovněž chystá zavedení mýtného: podle jejího nynějšího primátora Pavla Béma by ke spuštění takového systému mohlo dojít v roce 2010.

***

Čtěte také: Praha zavede mýtné, platit se bude mobilem