Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Švédsku budou zimní pneumatiky povinné i pro náklaďáky

aktualizováno 
Nejen osobní automobily, ale i těžké kamiony a autobusy budou ve Švédsku muset mít povinné zimní "obutí".

Ilustrační foto | foto: Petr LemberkMF DNES

Zásadní změnu ve stávajícím silničním zákoně vypracoval švédský Státní úřad pro silniční dopravu. Dosud byly autobusy a nákladní automobily od povinnosti zimních pneumatik, která v zimním období automaticky platí pro všechna osobní vozidla, osvobozeny.

"Situace je však taková, že zavírat oči už déle není možné," řekl generální ředitel dotyčné instituce Ingemar Skogö. Povinnost bude zahrnovat zimní pneumatiky s nejméně pět milimetrů hlubokým vzorkem nebo vybavení sněžnými řetězy a podobnou technikou.

"Změna by měla začít platit již před příští zimou, protože jde o otázky se zásadním významem pro silniční bezpečnost. Nelze připustit - jako minulou zimu - aby těžká vozidla uvízla na silnicích kvůli kluzkému zimnímu povrchu a blokovala v postižených oblastech veškerou dopravu," dodal Skogö.

Změna postihne i všechny zahraniční kamiony a autobusy, které do Švédska přijedou. Výjimky nebudou povoleny ani pro vozidla cestující ze Švédska do zahraničí, například do teplejších jižních zemí. I ta budou muset povinně přestoupit na zimní výbavu.

"Z bezpečnostního hlediska je nový zákon pochopitelně důležitý, jeho plošné rozšíření i na zahraniční vozidla je ale nutné jak z bezpečnostních, tak z konkurenčních důvodů," komentoval plán ředitel Švédské asociace nákladních přepravců Johan Lindström. Přepravci při rovných podmínkách pro všechny podle něj se změnou souhlasí.

Podle nynějšího zákona musí mít zimní pneumatiky jen vozidla do 3,5 tuny.

Zákon platí automaticky mezi 1. prosincem a 31. březnem a minimální hloubka vzorku na pneumatikách musí činit tři milimetry. Nedodržení zákona může pro řidiče znamenat jak přímý postih v případě silniční kontroly, tak i například sníženou úhradu ze strany pojišťoven při dopravní nehodě.

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

TEST DNES: Rukavice a obvazy z autolékárničky jsou nefunkční, nůžky hned tupé

Test autolékárniček

Podle expertů má lidský život hodnotu 10 až 20 milionů korun. Kvalitní lékárničky, které mohou při nehodě zachránit...

První elektrické audi dorazí už letos, na silnice míří 250 prototypů

Maskovaný prototyp elektromobilu Audi e-tron

Německá automobilka Audi uvede na konci letošního roku na trh svůj první elektromobil e-tron. Prototyp sportovního...

Najdete na iDNES.cz