Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veletrh Autotec 2008: co byste si neměli nechat ujít

  0:01aktualizováno  0:01
Za několik dní se otevřou brány výstaviště v Brně, které přivítá 12. ročník Mezinárodního veletrhu užitkových vozidel, dílů a servisní techniky AUTOTEC 2008. Veletrh se uskuteční od 4. do 8. června. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit i na přehlídku nákladních automobilů a autobusů.

Také další významný domácí výrobce autobusů – společnost SOR Libchavy na letošním veletrhu AUTOTEC představí několik novinek

Nákladní automobily

AVIA se vzduchovým odpružením
S rozšířením modelové řady D až do celkové hmotnosti 12 tun (D120) a v soupravě až na 22 tun letňanský výrobce nabízí kromě stávajícího pérování parabolickými pery novinku - vzduchové odpružení zadní nápravy. AVIA se tak zařadila do segmentu vozidel schopných dobře sloužit i pro dálkovou přepravu.

Pro nové modely AVIA řady D s motory Cummins se značně rozšířily možnosti využití. Zásadním požadavkem zejména přepravních firem je možnost vzduchového pérování zadní nápravy v kombinaci se spodním závěsem, který nabízí kromě kvalitnějšího pérování i výhody při manipulaci se zbožím.

CROY nabídne premiéru nového typu nosiče Mercedes- Benz UNIMOG U 20
Rok 2008 se stává okamžikem premiéry nového typu kompaktního nosiče výměnných nástaveb M-B UNIMOG U 20. Nový typ byl poprvé vystaven na podzim v roce 2006 na IAA v Hannoveru. Od té doby dospěl do sériové produkce, která byla započata na jaře tohoto roku.

V tomto okamžiku také startuje výroba výměnných účelových nástaveb řady renomovaných výrobců, které jsou určeny pro tento nový typ vozidla. Nový Unimog U 20 nabízí komfort obsluhy a manévrovací vlastnosti na úrovni osobního vozidla ve spojení s užitnými vlastnostmi koncepce Unimog. Vozidlo disponuje všemi hlavními atributy svých větších sourozenců.

DAF pro životní prostředí
Expozice DAF by v první řadě měla návštěvníkům ukázat, že zájem o problematiku životního prostředí je nedílnou součástí všech aktivit společnosti DAF Trucks. Jedná se například o tiché a úsporné motory PACCAR Euro 4 a Euro 5, motory splňující náročné normy EEV, nebo vývoj alternativních technologií, mezi které patří i technologie diesel-elektrického hybridního pohonu.

V rámci globálního hybridního programu PACCAR vyvinul DAF prototyp nákladního vozu s hybridním pohonem, vycházející z úspěšné řady LF45. V expozici se představí ukázka tohoto vozidla, které využívá pokročilý paralelní naftový/elektrický hybridní pohonný systém.

IVECO v maorském duchu

Autotec 2008

Na veletrhu AUTOTEC 2008 se mohou návštěvníci setkat nejen s novinkami společnosti IVECO, ale také pobavit v duchu novozélandského ragbyového týmu All Blacks, který společnost IVECO od roku 2007 sponzoruje. Do očí tak budou bít návštěvníky především vozy "potetované" maorskými znaky.

Hlavním tématem bude také 30. výročí populární řady lehkých užitkových vozů Iveco Daily. V pavilonu G1 představí Iveco návštěvníkům několik dalších novinek. Najdete zde následovníka jednoho z nejpopulárnějších vozů střední váhy – nové EuroCargo. Novinkami jsou i off-road vozidla Iveco – Massif a Daily 4x4, které kompletují off-road řadu vozidel Iveco. Zkušenosti IVECO v technologiích na zemní plyn pak bude reprezentovat Daily CNG.

MAN s titulem "Truck of the Year 2008"
Automobilka MAN je ověnčena titulem "Truck of the Year", který pro rok 2008 získala vozidla dvou nových řad TGS a TGX, jež se představí naší veřejnosti právě na veletrhu AUTOTEC 2008. Společnost MAN Nutzfahrzeuge se stala prvním výrobcem těžkých nákladních a užitkových vozidel, který získal prestižní ocenění mezinárodní jury celkově již po sedmé.

Vozy obou řad – TGS i TGX - představují druhou generaci Trucknology® a vlastně jakoby rozčleňují segment těžkých vozidel na dvě části - vozidla řady TGS (standard) jsou určena především pro stavebnictví a komunální sféru, vozidla TGX pro dálkovou dopravu.


MERCEDES-BENZ představí Actros třetí generace

Autotec 2008

Mercedes-Benz připravil na letošní AUTOTEC premiéru nového modelu Actros třetí generace. Nové vozy Actros vynikají především dalším zdokonalením v oblasti hospodárnosti, komfortu v kabině, bezpečnosti a designu. Jedinečným prvkem je sériová montáž samočinného řazení (převodovka Mercedes PowerShift 2).

V nových Actrosech jsou nabízeny osvědčené motory BlueTec v šesti výkonových kategoriích - od 235 kW (320 k) do 350 W (476 k) - motory V6, a ve třech výkonových kategoriích - od 375 kW (510 k) do 440 kW (598 k) - motory V8.

Praxe již prokázala, že systémem BlueTec umožňuje řidičům vozidel s těmito motory šetřit palivo – od počátku jejich zavedení motory s tímto systémem umožnily ušetřit okolo 300 miliónů litrů nafty a životní prostředí ušetřit zátěže 700 tisíc tun CO2. Samozřejmě se uvedené motory nabízejí dnes již i v normě Euro 5, která nabude platnosti od podzimu 2009.

RENAULT TRUCKS s novou generací Magnum

Renault

Největší novinkou letošního roku je nová generace vlajkové lodi Renault Trucks - Renault Magnum. Uvedením nového provedení se začíná psát již pátá kapitola historie tohoto dominantního vozidla. Změny oproti dřívější verzi se týkají ještě elegantnějšího vnějšího designu kabiny, ale především zcela novým uspořádáním interiéru kabiny.

Díky zvýšení střechy nové kabiny vozu o 20 cm přesahuje nyní vnitřní výška 2 m. Novinky se týkají i „Stavební řady!, kdy po kompletních inovacích přišel Renault Trucks s další novinkou v podobě nové konfigurace 8 x 4 u řady Premium Lander a nového ještě výkonnějšího motoru DXi13 500 k u řady Renault Kerax.

SCANIA ve znamení technologie EGR

Scania

Revoluční technologie EGR v kombinaci s novou řadou motorů EURO 5 bude na veletrhu AUTOTEC 2008 dominantou prezentace švédské společnosti Scania.

Přední světový výrobce a zároveň jeden z hlavních leaderů českého automobilového trhu představí kromě celé řady svých výrobků včetně hasičského speciálu i ideální řešení pro budoucí vývoj městské hromadné dopravy v České republice, etanolový autobus Scania.

Mechanici, technici i vysokoškoláci získají na stánku Scania informace o zajímavých pracovních příležitostech, které společnost nabízí. Během výstavy se budou návštěvníkům věnovat prodejci nových vozidel, školitelé řidičů programu Scania Jízda, odborníci z oddělení smluvních a poprodejních služeb a také zástupci Scania Finance.

Spolehlivé VOLVO
Již osm desítek let uplynulo od chvíle, kdy v roce 1927 vyjel z výrobní linky ve švédském Gothenburgu první vůz značky Volvo. Skupina Volvo se od té doby značně rozrostla a Volvo Trucks je dnes třetím největším výrobcem těžkých nákladních vozů na světě.

Nabídka nákladních vozidel Volvo začíná u řady FL, které výrobce charakterizuje jako malý nákladní vůz s velkou kapacitou. Řada Volvo FE pak nabízí šest různých doporučených konfigurací. Robustní, ale lehké šasi, výběr a různé kombinace pohonných ústrojí – to vše nabízí řada Volvo FM. Volvo FH je pak zaměřeno na výkon při dálkové přepravě.

V této řadě najdeme i vlajkovou loď značky Volvo mezi nákladními vozidly - řadu FH16. Na AUTOTECU se jako novinka představí také převodovka Volvo I-SYNC, která je speciálně vyvinuta pro spojení s motorem D7E pro Volvo FL.

Autobusy

IRISBUS IVECO se světovou premiérou

Irisbus Iveco

Irisbus Iveco představí reprezentativní a vyvážený výběr ze širokého sortimentu městských, meziměstských a turistických autobusů. Uvnitř pavilonu G1 bude ve světové premiéře poprvé představen nejen třídveřový městský nízkopodlažní autobus Irisbus Crossway LE, další premiéru bude v Brně absolvovat i luxusní autokar Irisbus Magelys.

Nabídku autokarů doplní i turistický Irisbus Evadys H, chybět nebudou ani zavedené a oblíbené modely linkového autobusu Irisbus Crossway a plynového městského nízkopodlažního autobusu Irisbus Citelis CNG.

Pro potřeby velkokapacitní městské dopravy nabídne Irisbus Iveco i kloubový nízkopodlažní autobus Irisbus Citelis v provedení 18m, útok na pozice v segmentu turistických autobusů posílí i prezentace turistického minibusu Daily Tourys a autokaru Irisbus Domino HD. Na venkovní ploše bude kromě jiného k vidění meziměstský autobus Irisbus Crossway LE ve dvoudveřovém provedení.
TEDOM představí novinky mezi autobusy
V letošním roce přichází výrobce autobusů TEDOM s.r.o. s dalšími novinkami, se kterými se mohou poprvé seznámit návštěvníci letošního veletrhu AUTOTEC.

Především se jedná o facelift městského nízkopodlažního autobusu TEDOM C12 G s motorem TEDOM (pohon na stlačený zemní plyn - CNG), dále je to městský
nízkopodlažní autobus TEDOM C12 D s motorem Deutz (zástavba dieselového motoru Deutz místo původního motoru TEDOM), a také příměstský částečně nízkopodlažní (tzv. Low Entry) autobus TEDOM L12 G (pohon na stlačený zemní plyn).

SOR s nabídkou novinek

Autotec

Také další významný domácí výrobce autobusů – společnost SOR Libchavy na letošním veletrhu AUTOTEC představí několik novinek. Jedná se například o kloubový plně nízkopodlažní městský autobus využívající max. dovolené délky 18 750 mm s přepravní kapacitou 175 cestujících SOR NB 18.

Portálová zadní hnací náprava VOITH Graziano je poháněna motorem IVECO CURSOR 8. Dle přání zákazníka mohou být odvozeny varianty pro příměstský i meziměstský provoz. Dále v expozici této společnosti najdete dvanáctimetrový městský low-entry autobus SOR BNG 12 s celkovou obsaditelností 102 osob, poháněný motorem CUMMINS na CNG.

Autobus lze nabídnout v provedení se 2 – 4 dveřmi. Prohlédnout si budete moci i dvanáctimetrový trolejbus TN 12 s asynchronním motorem a dvoustupňovou převodovkou Praga. Trolejbus konstrukčně vychází z karoserie městského low-entry autobusu SOR BN 12.

MARBUS představí nejlepší minibus
Společnost Car-Tour s.r.o., která v České republice zastupuje slovinského výrobce autobusů Marbus, představí návštěvníkům letošního veletrhu AUTOTEC hned několik novinek.

Jedná se například o třicetimístný minibus Viveo charakterizovaný nadčasovým designem i výbavou ve standardu, který byl na výstavě v Hannoveru vyhodnocen jako nejlepší minibus. Poprvé v České republice se představí také turisticko-linkový bus B 3 090 TL a TLL a dále luxusní midibus s maximálním komfortem a variacemi výbav a doplňků B 3 090 TH - Vive TH.

SCANIA nejen s ethanolem
Současní zákazníci kladou stále větší důraz na univerzálnost a rentabilitu autobusů, které se často používají ve všední dny na pravidelných linkách, ale zároveň musí nabízet dostatek pohodlí, aby se uplatnily při charterových víkendových zájezdech. Na stánku Scania bude k vidění autobus Scania Irizar i4 splňující tyto požadavky.

Jedná se o univerzální dvounápravový nebo třínápravový autobus o délce 10,7 až 15 metrů, který se dodává se třemi výškami podlahy. Společnost Scania se na veletrhu neomezí výhradně na prezentaci jednotlivých technologií a motorů. Po areálu výstaviště bude návštěvníky vozit také etanolový autobus Scania OmniEthanol.

Společnost Scania se intenzivně a již bezmála dvě desetiletí zaměřuje na alternativní a pro životní prostředí šetrnější paliva, která jsou pro budoucnost automobilové dopravy klíčovým tématem. Jedním z nejžádanějších a nejvhodnějších alternativních paliv je v současné době etanol, a to především pro svoji jednoduchou výrobu, snadnou manipulaci i tankování.

VOLVO 9700 - Coach of the Year 2008
Volvo 9700 vyhrálo mezinárodní soutěž o nejlepší dálkový autobus roku 2008, ve které porota složená z předních novinářů z oboru hodnotila kvality nejnovějších modelů. Vůz 9700 Prestige je třináctimetrové, trojnápravové luxusní silniční vozidlo ze série 9700, s motorem umístěným vzadu. 9700 je nejnovějším představitelem linie vozů Volvo, která začala už v raných 90. letech. Jde spíše o evoluci, než o revoluci "neustávající zdokonalování úspěšné koncepce".

SOLARIS přiveze Urbino 18
Na výstavní ploše přímo na veletrhu AUTOTEC je prezentován autobus Solaris Urbino 18 III generace, který je připraven pro dlouholetého zákazníka firmy - Plzeňské městské dopravní podniky.

Všechny autobusy řady Solaris Urbino jsou plně nízkopodlažní. Autobus je vybaven funkcí "pokleku", umožňující nazastávce dodatečné snížení nástupní hrany o dalších 7 cm. Autobus je vybaven nájezdovou rampou pro invalidní vozíky a kočárky i speciálními místy určenými pro bezpečné ukotvení vozíku.

Více informací najdete na www.autotec.cz.

Autotec 2008
Nejčtenější

Nohu z plynu! Policie bude ve středu měřit na každém rohu, víme kde

(Ilustrační snímek)

Policisté budou ve středu 18. dubna měřit rychlost na stovkách míst v celé České republice, která vybrali občané....

Všichni dealeři Opelu dostanou výpověď, jsou málo produktivní

Opel Grandland X

Opel chystá v Evropě rozsáhlou úpravu prodejní sítě. Všichni dealeři dostanou výpověď, týkat se to bude i České...Tesla opět nevyrábí. Musk spí v továrně ve spacáku, zradili ho roboti

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Výroba Tesly 3 opět stojí. Elon Musk věnuje všechen čas tomu, aby jeho automobilka na elektromobily konečně rozběhla...

První Demon je v Česku: 852 koní ho staví na zadní, stovka za 2,3 sekundy

Dodge Challenger Demon

Nejšílenější muscle car současnosti dorazil do České republiky. První tuzemský exemplář osmisetkoňové bestie Dodge...

Kamufláž, která nefunguje: nálepky na SPZ proti radarům jsou vyhozené peníze

Facebookové stránky nabízejí polep na SPZ proti radaru, po osvícení bleskem...

Přelepte, posprejujte SPZ a zákon vás nedohoní. Internet je plný tipů, jak bez rizika zakrýt registrační značku, aby ji...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Raketa byla moc futuristická, vyhrála Sněhurčina rakev

Volvo P1800 ES Prototype

Nádherné štíhlé Volvo P1800 bylo ikonou šedesátých let. Vzniklo jich skoro čtyřicet tisíc. A kromě překrásného designu...

KVÍZ: Poznáte legendární auta podle detailu?

Techno Classica Essen 2018

Jak moc máte „nakoukaná“ auta? Otestujte se v našem kvízu. Charakteristické detaily slavných aut nafotil na veteránském...

Václavské náměstí patřilo autodědečkům, vyrazili na třídenní rallye

Rallye Praha Revival 2015

Už poosmé odstartoval z centra Prahy veteránský závod Rallye Praha Revival. Na start třídenní soutěže se postavily...

Najdete na iDNES.cz