Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autem za pomlázkou: čekejte uzavírky a kontroly na alkohol

  9:07aktualizováno  9:07
Při cestách o velikonočních svátcích budou řidiči pod větší kontrolou policie. Na silnicích čekejte také uzavírky, a to i na těch nejexponovanějších tazích.
Dopravní situaci přehledně najdete na Doprava.iDNES.cz.

Dopravní situaci přehledně najdete na Doprava.iDNES.cz. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sto uzavírek

"Od začátku dubna máme na českých silnicích hlášeno sto nových uzavírek," říká Michaela Škardová z ÚAMK. Od těch na méně významných komunikacích až po ty, které výrazně ovlivní dopravní situaci na hlavních tazích.

Pokud vyrážíte na velikonoční svátky na cesty, dávejte pozor třeba na dálnici D1 u Ostravy, kde je na 361. kilometru uzavřený pravý jízdní pruh ve směru na Lipník nad Bečvou, staví tam opěrnou zeď. Mezi Mladými Buky a Trutnovem zase opravují most, uzavírka je naplánovaná až do konce října. Na mladoboleslavské dálnici zase počítejte se zúžením u Benátek nad Jizerou, kde se také rekonstruuje most přes dálnici. Objížďka chybějícího mostu je naštěstí krátká, stačí použít nedaleký podjezd pod R10.

Všechny uzavírky, informace o aktuální dopravní situaci a podrobný přehled hustoty dopravy na hlavních tazích a v Praze, Brně, Ostravě a Plzni najdete v dopravním servisu na iDNES.cz.

Doprava.iDNES.cz zobrazuje aktuální hustotu dopravy, uzavírky, nehody i webkamery sledující exponovaná místa. To vše vidíte přehledně v jedné mapě. Značky vás upozorní na události na komunikaci s přesným určením místa.

Policie v pohotovosti

Stejně jako každý rok touto dobou policie zintenzivnila kontroly. Už předem hlásila, že se při nich zaměří zejména na alkohol za volantem. "V období Velikonoc je zhruba dvakrát větší pravděpodobnost, že ve vozidle, které způsobilo nehodu, sedí podnapilý řidič," říká Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.

Podle statistik Policie České republiky ale prudce roste i riziko střetu s opilým cyklistou či chodcem.

"Řidiči, kteří se chystají vyrazit na letošní prodloužený velikonoční víkend, by měli věnovat řízení zvýšenou pozornost a víc než kdy jindy si pečlivě všímat svého okolí, zvláště v neděli a pondělí," doporučuje Král. 

"Alkohol za volantem je celoroční problém. V uplynulém roce došlo podle statistik Policie ČR pod vlivem alkoholu k 5 242 nehodám, což je o 227 nehod víc než v roce 2010," uvádí Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny. "Z regionálního pohledu se alkohol při kontrole po nehodě objevoval nejčastěji v krvi řidičů z Moravskoslezského kraje, a to celkem v 674 případech."

Na velikonoční provoz už dohlédnou i nové "stíhací" passaty, které policisté přebrali v pondělí. Na silnicích budou od pátku do pondělí posílené policejní hlídky. V pátek, sobotu a v pondělí budou strážci zákona dohlížet na provoz především na hlavních tazích, ve čtvrtek a v neděli pohlídají i méně frekventované silnice.

"Celkem bude ve službě mnohem víc policistů než běžně, řádově stovky mužů navíc. Kromě dopravních policistů nám vypomůžou i kolegové z pořádkové a cizinecké policie," oznámil šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Kde čekat problémy

Vybraná dopravní omezení na hlavních tazích platná v období Velikonoc

  • Na dálnici D1 ve směru z Ostravy na Lipník nad Bečvou probíhá výstavba opěrné zdi na 361. km, uzavřený je pravý jízdní pruh. Omezení trvá do 29. 6. 2012.
  • Uzavřená je dálnice D3 ve směru z Tábora na Prahu, a to v úseku mezi exity Tábor-jih a Tábor-sever, z důvodu rekonstrukce komunikace. Provoz je převeden do protisměru. Omezení trvá do 19. 3. 2013.
  • Na rychlostní komunikaci R4 ve směru z Příbrami na Prahu probíhá na 25. km rekonstrukce mostu – v tomto směru je silnice uzavřena. Doprava je převedena do prostiměru a vedena jedním jízdním pruhem. Omezení trvá do 2. 6. 2012.
  • Na rychlostní komunikaci R10 probíhá oprava mostu v úseku mezi 27,5 a 27. km, kde je uzavřen levý jízdní pruh v obou směrech. Omezení trvá do 20. 4. 2012.
  • Na silnici I/2 probíhá výstavba kruhové křižovatky se silnicí II/113 u Mukařova, provoz je veden v zúžených jízdních pruzích. Omezení trvá do 15. 4. 2012.
  • Na silnici I/14 v úseku mezi obcemi Mladé Buky a Trutnov probíhá rekonstrukce mostu, silnice je v obousměrně uzavřena. Omezení trvá do 31. 10. 2012.
  • Obousměrně je neprůjezdná silnice I/34 v obci Jitkov na trase Havlíčkův Brod – Hlinsko, důvodem je rekonstrukce vozovky. Omezení trvá do 15. 5. 2012.
  • Uzavřena je silnice I/37 v Pardubicích na mimoúrovňové křižovatce na Ohrazenice a Semtín, a to ve směru na Hradec Králové. Provoz je převeden do protisměru a veden v jednom jízdním pruhu. Omezení trvá do 30. 4. 2012.
  • Na silnici I/48 na trase Bělotín - Příbor v úseku mezi obcí Rybí a Příborem probíhá oprava několika mostů v obou směrech. Vždy je uzavřen pravý jízdní pruh. Omezení trvá do 30. 6. 2012.
  • Neprůjezdná je silnice I/55 v úseku mezi Kunovicemi a Uherským Ostrohem, důvodem jsou stavební práce. Obousměrná objízdná trasa je vedena přes města Uherské Hradiště, Nedakonice, Moravský Písek a Veselí nad Moravou. Omezení trvá do 31. 10. 2012.

Zdroj: ÚAMKNejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Škoda Fabia lépe vypadá a má už jen litrové motory

Škoda Fabia s novou tváří

Škoda Fabia přichází do prodeje v modernizovaném provedení. Za ceny od 279 900 Kč nabízí vylepšený vzhled, standardně...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Další z rubriky

Průvodkyně za volantem: policii zajímá, za kolik krav mě táta prodá

Průvodkyně za volantem Nela Přidálková najezdila desetitisíce kilometrů po...

Za poslední čtyři měsíce najela 21 tisíc kilometrů po Africe. Loni odřídila kolem 45 tisíc kilometrů po USA, sedm tisíc...

Triky na hmyz a trus na autě: neloupejte je nasucho, chemii otřete

Zaschlý trus na oknech či kapotě auta se čistí velmí těžce. Nikdy jej...

Řidiči bojují s každoroční letní otravou - hmyzem přilepeným na čelním skle a zaschlým ptačím trusem. Tyto nečistoty...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Najdete na iDNES.cz