Se zvýšením povolené rychlosti na vybraných úsecích slibují policisté častější měření

Se zvýšením povolené rychlosti na vybraných úsecích slibují policisté častější měření | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Velká mapa pro pražské řidiče: Kde jsou radary?

  • 67
Kde můžete jet rychleji a kde vám změří rychlost? Praha plánuje zrychlit provoz v některých ulicích města. Odpůrci se bojí, že řidiči začnou ohrožovat chodce. Policisté vítají, že se zvýší průjezdnost; upozorňují ale, že budou rychlost více měřit.

Přidat plyn a kde? 
Spory mezi Pražany vyvolal návrh magistrátu zvýšit na některých místech v metropoli rychlost, aby byl provoz plynulejší.

Spory mezi Pražany
Zbytečná třicítka v ulici, kde není důvod jet tak pomalu. Tak hodnotí omezení rychlosti v ulici Na Radosti řidička Božena Salamonová. "Třicetikilometrovou rychlostí se touto ulicí projíždí přes celý Zličín. A to jsou domy z velké části jen na jedné straně ulice a není kam přecházet," zlobí se Salomonová.

Ulice Na Radosti se už objevila na seznamu míst, kde magistrát navrhuje zvýšit povolenou rychlost na 50 km/h. A hned se objevily negativní reakce od lidí, kteří tady bydlí.
"To nepřichází v úvahu," je nekompromisní obyvatelka Lucie Dvořáková. "Dřív tu byla padesátka a nedalo se vůbec spát. Jezdilo tu ohromné množství aut, protože si to tu lidi zkracovali, když jezdili na nákupy do hypermarketů,“ vysvětluje.

Podobné spory se objevují i na dalších místech Prahy. Radnice, které vesměs proti zvyšování rychlosti bojují, si stěžují, že magistrát se s nimi o plánovaných změnách nebavil. "Čekáme, že nás kontaktují,“ shodují se starostové.

Magistrát jako vlastník silnic prvních tříd se však na názor místních úřadů ptát nemusí. Obslužné komunikace jsou však plně v kompetenci městských částí. "Jen jsme jim doporučili, aby prověřili stávající omezení rychlosti, nic jim nenařizujeme,“ brání se magistrát.

Počet radarů se zdvojnásobí
I když se doprava v metropoli zrychlí, neznamená to, že řidiči budou moci jezdit jako blázni. Policisté i strážníci jsou připraveni jim šlapat na paty.

"Zrychlujeme, ale zároveň si to pohlídáme. Když řidičům umožníme jezdit v některých úsecích rychleji, schválně tady budeme ve střehu s radary, aby nám tu nejezdili víc, než jim značky povolují," říká náměstek primátora Rudolf Blažek.

Na dodržování rychlosti dnes dohlíží sedmnáct policejních hlídkových vozů a dva vozy městské policie, jež jsou vybaveny radary. Rychlost se měří v tunelech městského okruhu - Zlíchovském, Mrázovce a Strahovském - a na třinácti místech vybavených boxem, v nichž kolují dva radary.

K nim by do konce roku měly přibýt další dvě desítky úseků, kde si na dodržování rychlosti posvítí strážníci. Město totiž počítá, že instaluje deset radarů pro měření průměrné rychlosti na delších úsecích, a dalších deset radarů má sloužit pro bodové měření. "Navíc bych chtěl pro strážníky pořídit asi patnáct mobilních radarů,“ plánuje Blažek.

Dopravní policisté se podle jejich šéfa Pavla Švrčuly se svými radary zaměřují zejména na úseky, kde hrozí střet s chodcem nebo kde jsou nebezpečné křižovatky. "Všechna auta v terénu ale vždycky nemáme. Střídáme i místa měření,“ upozorňuje. Policisté jsou pravidelně vidět například na Podolském nábřeží, kde se zvýšil provoz kvůli Žlutým lázním.

Řidiči se ale nemusí bát, že zaplatí pokutu, pokud rychlost překročí jen mírně. Strážníci i policisté totiž zohledňují možnou odchylku radaru, která činí tři kilometry v hodině. Většinou ale řidiče nepokutují ani při překročení rychlosti do 55 kilometrů v hodině. Při vyšší povolené rychlosti tolerují překročení o deset procent. ČTĚTE ZDE...