Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velorex revival od BMW: pevné karoserii odzvonilo

  12:20aktualizováno  12:20
"To je hadrák, pane. Ten neublíží, ten leští." Největší výhodu měkké karoserie odhalil v legendárním Vrchní, prchni! Josef Abrhám před 28 lety. U BMW na to přišli právě nyní a představili koncept GINA. Má sice o kolo víc než velorex, ale stejně měkkou karoserii. Prozatím je to ale jen koncept.

Tým nejnenáviděnějšího a zároveň nejmilovanějšího designéra současnosti Chrise Banglea už má novou generaci hravého roadsteru Z4 dávno namalovanou. Zatímco se dolaďuje v tajných laboratořích a prohání po testovacích drahách, dostali designéři za úkol vytvořit koncept, který natěšené publikum ještě víc navnadí.

Novinka dostala komplikované jméno BMW GINA Light Visionary Concept Model. Pouhá designérsko-sochařská exhibice by ale byla málo, s novou specialitou přispěchali protentokrát odborníci na materiály.

GINA je zkratkou spojení pro "Geometry and Functions in "N" Adaptions", což se dá přeložit jako geometrie a funkce v nekonečném množství podob. Koncept GINA si totiž každý řidič může vytvarovat, jak potřebuje. Na rám karoserie je uchycena speciální konstrukce z oceli a uhlíkových vláken, která je elektricky ovládaná tak, že může měnit svůj tvar. Na ní je napnuta umělá "kůže" z vysoce pružných vláken. "Je třeba něco přes dvě hodiny na oblečení tohoto auta do kůže," vysvětluje Chris Bangle, šéfdesignér BMW.

Design karoserie tak řidič mění na povel knoflíku. Citlivými senzory komandované elektromotory karoserii propínají třeba při otevření dveří, k motoru se dostáváte prostředkem, jako by kapotu rozepínal zip.

K nahlédnutí do útrob vás Gina vyzve mrknutím očima světel, kolem kterých tvoří umělá kůže mhouřící se víčko.

To ale není všechno, posádka si může uzpůsobit k obrazu svému také interiér. Například přístrojovka je potažena neoprenem. Proměnné tvarování karoserie také příznivě působí na aerodynamiku při různých rychlostech.

Další velkou výhodou je podle BMW posílení vazby mezi vozem a jeho majitelem, který si jej přetvořil k obrazu svému. Konečně bude mít auto na míru a nebude lamentovat, že se mu na autě nějaký detail nelíbí. Pružné tělo ocení také všichni ti, kteří by BMW chtěli, ale Chrise Banglea nemohou ani vystát...

Autor:NejčtenějšíDalší z rubriky

Nová Audi A6 startuje. Nejdůležitější jsou nafťáky, dieselgate navzdory

Audi A6

Vypadá jako o kousíček zmenšená vlajková loď ingolstadtské značky. Od A8, která před nedávnem vstoupila do prodeje,...

VIDEO: BMW chystá čtyřdveřový supersport M8

BMW M8

Až do zahájení ženevského autosalonu BMW drželo v tajnosti koncept, který láká na chystanou řadu 8. Studie je...

Pražský fantom konečně odložil masku. Nový Mercedes A v plné parádě

Nový Mercedes třídy A

To je to auto, které při neustálém brouzdání Prahou dráždilo kolemjdoucí. Bez maskování by budilo méně pozornosti, než...

Najdete na iDNES.cz