Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina řidičů zimní gumy na D1 používá

  12:00aktualizováno  12:00
Většina řidičů jedoucích po dálnici D1 na Vysočině má zimní výbavu. Od začátku listopadu, kdy na krajském úseku dálnice D1 platí dopravní značka Zimní výbava vyžadující vybavení zimními pneumatikami, udělili policisté řidičům několik desítek pokut.

Na dálnici je denně několik hlídek, které auta kontrolují na parkovištích a na sjezdech z dálnice. Naprostá většina řidičů však zimní gumy používá. Podle vedoucího dálničního oddělení ve Velkém Beranově Martina Zadražila si řidiči zřejmě i díky mediální kampani uvědomili, že zimní výbava zvýší jejich bezpečnost. "Prohřešků se v mnoha případech dopouštějí zahraniční řidiči, kteří často ani nevědí, co dopravní značka Zimní výbava znamená," řekl Zadražil.

Jet bez zimních pneumatik, to je přitěžující okolnost

Počet udělených pokut se podle něj statisticky nesleduje. Nejvíc jich však policisté udělili začátkem listopadu, kdy značka začala platit. Za dva měsíce se na dálnici na Vysočině stalo kolem 50 dopravních nehod, z toho při třech nehodách řidič neměl zimní výbavu. "Pokud se stane dopravní nehoda a řidič nemá zimní pneumatiky, je to pro něj přitěžující okolnost," podotkl Zadražil.

Policisté kontrolují vybavení vozidel při běžné službě. "Většinou při zjištění jiného přestupku se dodatečně zkontrolují i pneumatiky," vysvětlil vedoucí Zadražil. "Ale není technicky možné zkontrolovat auta bez zásadního omezení provozu, tím bychom udělali víc škody než užitku," podotkl Zadražil.

Zimní gumy jsou od 1. listopadu na D1 povinné od 66. kilometru u Lokte po 162. kilometr u Velké Bíteše. Kromě dálnice rozmístilo ředitelství silnic a dálnic značky Zimní výbava také na silnicích I/38, I/37 a I/23 vedoucí Vysočinou. Kraj následně umístil značky i na silnicích II. a III. tříd u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, u Křelovic na Pelhřimovsku, ve Velké Bíteši na Žďársku a u Jinošova poblíž Náměště nad Oslavou na Třebíčsku.

Dálniční úsek mezi 66. a 162. kilometrem patří k nejnebezpečnějším místům v Česku. "V zimě se tam stává velký počet nehod. Jakmile udeří mrazy, 66. kilometr je první místo na dálnici, kde to přimrzá," podotkl dopravní expert Stanislav Huml.

Dopravní značka se sněhovou vločkou nemusí nutně znamenat, že řidiči na letních pneumatikách nemohou jet dál. Značka je umístěna před křižovatkou, aby řidiči mohli sjet z dálnice na silnice I. třídy, kde zimní výbava ještě není povinná.

Řidiči, kteří ještě nestačili přezout, by tak správně už včera v takovém místě měli odbočit. Šoféři kamionů, kteří jako součást zimní výbavy mají vozit i sněhové řetězy, si s tím starosti příliš nedělali. "Řetězy nemám, stejně jsem je za loňskou zimu nasadil jen jednou. A jezdím na tom, co mi nazuje majitel. Správně bych s tím jako řidič jet neměl, ale přece nebudu za něj kupovat gumy, když jedna stojí minimálně šest tisíc korun a na zadní nápravě jsou hned čtyři," řekl začátkem  listopadu na dálnici D1 řidič jednoho z kamionů.

"Zimáky" asi budou povinné pro všechny

Úseků, kde je od listopadu povinná zimní výbava, je letos více než loni. V příštích letech by to mělo být jinak. Ministerstvo dopravy pracuje na návrhu novely, která by stanovila pro další roky povinnost používat zimní pneumatiky v zimním období po celé České republice.

Autoři: ,NejčtenějšíDalší z rubriky

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Čínský Borgward chce dobýt svět. Automobilka cílí na zákazníky Mercedesu

Čínská značka se známým jménem automobilové historie - Borgward

Spojení tří zemí pod jednou střechou. Švýcar Tom Anliker pomáhá čínským investorům prosadit německou automobilku...

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Najdete na iDNES.cz