Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Většina řidičů zimní gumy na D1 používá

  12:00aktualizováno  12:00
Většina řidičů jedoucích po dálnici D1 na Vysočině má zimní výbavu. Od začátku listopadu, kdy na krajském úseku dálnice D1 platí dopravní značka Zimní výbava vyžadující vybavení zimními pneumatikami, udělili policisté řidičům několik desítek pokut.

Na dálnici je denně několik hlídek, které auta kontrolují na parkovištích a na sjezdech z dálnice. Naprostá většina řidičů však zimní gumy používá. Podle vedoucího dálničního oddělení ve Velkém Beranově Martina Zadražila si řidiči zřejmě i díky mediální kampani uvědomili, že zimní výbava zvýší jejich bezpečnost. "Prohřešků se v mnoha případech dopouštějí zahraniční řidiči, kteří často ani nevědí, co dopravní značka Zimní výbava znamená," řekl Zadražil.

Jet bez zimních pneumatik, to je přitěžující okolnost

Počet udělených pokut se podle něj statisticky nesleduje. Nejvíc jich však policisté udělili začátkem listopadu, kdy značka začala platit. Za dva měsíce se na dálnici na Vysočině stalo kolem 50 dopravních nehod, z toho při třech nehodách řidič neměl zimní výbavu. "Pokud se stane dopravní nehoda a řidič nemá zimní pneumatiky, je to pro něj přitěžující okolnost," podotkl Zadražil.

Policisté kontrolují vybavení vozidel při běžné službě. "Většinou při zjištění jiného přestupku se dodatečně zkontrolují i pneumatiky," vysvětlil vedoucí Zadražil. "Ale není technicky možné zkontrolovat auta bez zásadního omezení provozu, tím bychom udělali víc škody než užitku," podotkl Zadražil.

Zimní gumy jsou od 1. listopadu na D1 povinné od 66. kilometru u Lokte po 162. kilometr u Velké Bíteše. Kromě dálnice rozmístilo ředitelství silnic a dálnic značky Zimní výbava také na silnicích I/38, I/37 a I/23 vedoucí Vysočinou. Kraj následně umístil značky i na silnicích II. a III. tříd u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, u Křelovic na Pelhřimovsku, ve Velké Bíteši na Žďársku a u Jinošova poblíž Náměště nad Oslavou na Třebíčsku.

Dálniční úsek mezi 66. a 162. kilometrem patří k nejnebezpečnějším místům v Česku. "V zimě se tam stává velký počet nehod. Jakmile udeří mrazy, 66. kilometr je první místo na dálnici, kde to přimrzá," podotkl dopravní expert Stanislav Huml.

Dopravní značka se sněhovou vločkou nemusí nutně znamenat, že řidiči na letních pneumatikách nemohou jet dál. Značka je umístěna před křižovatkou, aby řidiči mohli sjet z dálnice na silnice I. třídy, kde zimní výbava ještě není povinná.

Řidiči, kteří ještě nestačili přezout, by tak správně už včera v takovém místě měli odbočit. Šoféři kamionů, kteří jako součást zimní výbavy mají vozit i sněhové řetězy, si s tím starosti příliš nedělali. "Řetězy nemám, stejně jsem je za loňskou zimu nasadil jen jednou. A jezdím na tom, co mi nazuje majitel. Správně bych s tím jako řidič jet neměl, ale přece nebudu za něj kupovat gumy, když jedna stojí minimálně šest tisíc korun a na zadní nápravě jsou hned čtyři," řekl začátkem  listopadu na dálnici D1 řidič jednoho z kamionů.

"Zimáky" asi budou povinné pro všechny

Úseků, kde je od listopadu povinná zimní výbava, je letos více než loni. V příštích letech by to mělo být jinak. Ministerstvo dopravy pracuje na návrhu novely, která by stanovila pro další roky povinnost používat zimní pneumatiky v zimním období po celé České republice.

Autoři: ,


Nejčtenější

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Vstupní bránu do Itálie čekají po pádu mostu kolony a dopravní katastrofa

Ponte Morandi v Janově na archivním snímku

Zborcení mostu v Janově je nejen tragédií pro všechny, které pád přímo zasáhl a poškodil, ale i katastrofou pro město....Milovník betonu. Morandiho mosty jsou krásné, ale moc nevydrží

04

Vzděláním inženýr, duchem architekt. Riccardo Morandi patřil k nejvýznamnějším italským tvůrcům 20. století, díky své...

Kečupgate: nová aféra Volkswagenu startuje v kantýně

Kečup, který se podává k párkům v kantýnách Volkswagenu v německém Wolfsburgu.

Volkswagen stála aféra dieselgate, od které zanedlouho uplynou tři roky, miliardy eur. Někteří bývalí členové...

Kombík lady vypadá k světu. Atmosferická 1,8 zaujme, ale odradí cenou

Lada Vesta SW Cross

Ruská automobilka Avtovaz pod křídly aliance Renault-Nissan-Mitsubishi vzkvétá a chrlí jeden model za druhým....

Další z rubriky

VIDEO: Betonové bloky umí zastavit tank, rallyspeciály se jich moc bojí

Hinkelstein – hrozivý nepřítel rally speciálů

Slovo „hinkelstein“ patří do slovníku všech jezdců, kteří někdy zavítali na německou rallye. Betonové bloky...

Dávejte pozor, kde parkujete. Suchá tráva se může snadno vznítit

A Volkswagen Beetle scorched by a wildfire called the Carr Fire rests at a...

Louky a pole, které se v horkých suchých letních dnech využívají jako parkoviště při velkých akcích, se mohou za...

Superb jen s dieselem, Octavia bez 4x4. Škoda zúžila nabídku kvůli emisím

Škoda Superb SportLine

Tak chudý jako v dobách stopětky a favoritu ceník nových škodovek není. Nabídka motorů, které lze objednávat, je však...

Najdete na iDNES.cz