Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: jak to vypadá, když se nepřipoutáte

aktualizováno 
Jezdíte v autě nepřipoutaní bezpečnostními pásy? Tak právě takhle můžete dopadnout už při banální nehodě v padesátikilometrové rychlosti.

V rámci programu TÜV SÜD Safety Day 2008 byla provedena tzv. saňová zkouška, která simulovala čelní náraz Škody Octavia. Ve vozidle tentokrát cestovala neukázněná posádka figurín typu Hybrid 3.

Přičemž řidič nebyl připoután, spolujezdec ano. Vzadu jely dvě děti ve věku 1,5 a tří let. Jedno stálo na sedačce a koukalo zadním okénkem ven, tříleté sedělo volně  - nebylo připoutáno ani nesedělo v dětské autosedačce.

Karoserii přivařenou k saním rozjede silný elektromotor o výkonu 130 kilowattů na rychlost 50 km/h. Pomocí hydraulické brzdy se celý skelet na několika centimetrech zastaví.

"Pomocí tohoto zařízení jsme schopni zreprodukovat v podstatě jakýkoli typ nárazu. Limit tohoto zařízení je přetížení až 50G," říká Zdeněk Beránek z TÜV SÜD Auto CZ.

Crashtest - saňový testCrashtest - saňový testCrashtest - saňový testCrashtest - saňový testCrashtest - saňový test


Proč se zkoušce říká "saňová"? Podle jakýchsi sáněk (zvláštní vozík), na kterých je auto uchyceno.

Měří se míra poranění hlavy (HIC  - head injury criteria), deformace hrudníku a další parametry. V následujících tabulkách vidíte srovnání úrovně zatížení těl posádky v případě připoutaných a nepřipoutaných cestujících.

Crashtest - saňový testCrashtest - saňový testCrashtest - saňový test
Výsledky saňové zkoušky jednoznačně prokázaly, že nepřipoutaní pasažéři jsou vystaveni mnohem většímu riziku vážného poranění než připoutaní cestující. Obzvlášť těžkým následkům jsou vystaveny zejména volně se pohybující děti.

Při nárazu byla jejich tělíčka prudce vymrštěna dopředu a narazila hlavou do předních sedadel. Kritické hodnoty naměřené na hlavách a krku dětských figurín by ve skutečnosti mohly znamenat smrt...

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

Mercedes se novým hybridem moc nechlubí. Tankuje totiž naftu

Mercedes se dal na cestu elektromotorů. Dostane je benzinové C i naftové E

Je to jistě záměr, že se tím Mercedes nijak zvlášť nechlubí. Do všech modelů od třídy C výš rychle nasazuje kompaktní...

BlackBerry bude dodávat software pro jaguary a land rovery

Jaguar I-Pace

Příští generace automobilů britského výrobce luxusních automobilů Jaguar Land Rover bude vybavena softwarem kanadské...

Vyčistit, přeměřit, zkontrolovat. Až skončí zima, zamiřte do servisu

Ilustrační snímek

Zima se rozhodla na poslední chvíli připomenout, co umí. Motoristé však už začínají spřádat plány na jaro. Po zimní...

Najdete na iDNES.cz