Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Model z krabice předjel Porsche 911 i dvě motorky

  11:00aktualizováno  11:00
Vypadá jako hračka pro děti, v nepovolaných rukou se ale může změnit ve smrtící zbraň. Pětikilový elektrický model auta na cílové rovince brněnského Masarykova okruhu porazil v rychlostním testu dva motocykly a Porsche 911. Dosáhl neuvěřitelné rychlosti 168,2 kilometru v hodině.

"Cílem nebylo závodit, ale fyzicky porovnat rychlost modelu s rychlostí skutečného auta a ukázat laikům, co všechno dokáže," vysvětlil čtyřicetiletý Brňan Igor Vlahovič, který celou akci zorganizoval a model automobilu v měřítku jedna ku sedmi ovládal z tribuny.

"Nikdy jsem nevěřil, že porazí motorku i auto, které na silnicích běžně ukazují ostatním záda," svěřil se bezprostředně po testu Vlahovič. Podotkl, že model auta je nastaven na rychlost kolem sto šedesáti kilometrů v hodině.

Před samotnou jízdou byl podle svých slov velmi nervózní. "Na tribuně, ze které jsem model řídil, mi už ale bylo všechno jedno a jen jsem se modlil, aby auto přežilo. Měl jsem v krvi šílený adrenalin, nic jsem neviděl ani neslyšel," líčil Vlahovič.

Fotogalerie

Na dráze se navíc vyskytly technické problémy. "Ležely tam žmolky od pneumatik, které normálním autům či motorkám nevadí, ale malému modelu ano. Měl jsem co dělat, aby jel rovně a neohrožoval motorky, které jely vedle něj," popsal vzrušeně. Jinak byl ale s průběhem akce spokojený.

Model auta si může na internetu koupit v podstatě každý, kdo je ochotný obětovat 30 tisíc korun. "Je ale od výrobce kvůli bezpečnosti nastavený na poloviční rychlost, což je zhruba devadesát kilometrů v hodině, a musíte jej přes internet odblokovat," přiblížil Vlahovič.

I v nižší rychlosti ale může "autíčko" leccos poškodit. "Testy nejde dělat na parkovišti nebo na silnici, to by bylo dost nebezpečné. Je sice i na rekreační ježdění, ale dětem bych model do rukou rozhodně nedával, není to hračka," upozornil.

Kvůli deseti minutám zábavy se připravoval půl roku

Od prvotního nápadu do ostrého testu uběhlo necelého půl roku. Nejprve bylo třeba s plánem oslovit sponzory, zajistit okruh a s modelem se důkladně seznámit. "Nemůžu přijít s autem, vytáhnout ho z krabice a začít jezdit. Tak to dělají stovky lidí po celém světě a většinou model roztřískají," objasnil Vlahovič.

S autem se sehrával dva měsíce. "Musíte k němu mít respekt a dlouho trénovat. Učil jsem se mimo jiné rozjíždět a jezdit pomalu. Půl roku jsem jsem se připravoval kvůli deseti minutám zábavy," smál se.

Modely má jako koníček i zaměstnání. Věnuje se jim devět let, od roku 2009 je navíc šéfredaktorem portálu Masters.cz, kam o nich také píše. Navíc pracuje jako celní deklarant ve firmě.

"V práci bývám osm a půl hodiny denně, po příchodu se věnuji svým dvěma dětem a učím se s nimi. Od devíti do půlnoci pak spravuji web, píšu články, komunikuji se sponzory. O víkendu jezdím na závody, ze kterých dělám reportáže. Na žádné další koníčky nemám čas," popsal svůj nabitý program Vlahovič.

Extrémní testy modelů podobné tomu z Masarykova okruhu v Brně dělá dvakrát až třikrát do roka. "Malých elektrických autíček jsem ale otestoval desítky až stovky," přiznal.

Autoři:NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Modelky autosalonu Ženeva. Letos možná naposledy

Hostesky Ženeva

Zářící úsměvy, svůdné pohledy, ladné křivky. Kořením autosalonů bývaly krásné dívky. S tím je konec. Firmy reagují na...

Autofotka týdne: Největší hvězda ohromovala Ženevu už před 55 lety

Chevrolet Testudo

To nadpozemsky krásné, subtilní, elegantní auto všichni okukují na autosalonu v Ženevě s nábožnou úctou. Chevrolet...

Autosalony už netáhnou. Velké značky si nechaly novinky na jindy

Volkswagen Touareg

Ženevský autosalon je každoročně plný novinek. Vzhledem k tomu, že patří k nejprestižnějším událostem svého druhu, není...

Najdete na iDNES.cz