VIDEO: Nová Škoda Rapid poprvé v pohybu

  • 45
Indické provedení nové škodovky se vyrábí od začátku října ve fabrice Chakan u města Pune. Rapid se poprvé představil v plné parádě v televizním pořadu indické televize.

Nová škodovka nese jméno Rapid. Evropská verze by se od té indické měla lišit, název zůstane podle neoficiálních zpráv stejný. 

Laciný sedan pro Indii vyjíždí z indické fabriky automobilky od pátku 7. října. Je to první vůz Škody, který byl vyvíjen přesně podle požadavků indického trhu.

Šéf Škody Winfried Vahland při vyrobení prvního rapidu prohlásil, že značka podstatně posílí mimoevropské aktivity. "Indický trh přitom hraje centrální roli, neboť Indie patří vedle Číny a Ruska mezi trhy s největším potenciálem."

Podle odhadu odborníků má Indie do konce desetiletí postoupit mezi pět
největších automobilových trhů světa.

S délkou 4,39 metrů, šířkou 1,70 metru a výškou 1,47 metru se rapid řadí mezi malou fabii a větší octavii (v Indii Lauru). Pět cestujících může cestovat se skoro pěti sty litry bagáže.

"Rapid lze objednat se zážehovým a vznětovým motorem, s oběma motory s manuální a automatickou převodovkou," říká Evžen Krauskopf, mluvčí automobilky. "Jako benzinový motor je v nabídce agregát o objemu 1,6
litru a výkonu 77 kW. Turbodiesel s technologií Common Rail má taktéž zdvihový objem 1,6 litru a výkon 77 kW," vypočítává.

Rozdíl bude v čumáku a kufru

Takzvaný entry-level (rozuměj laciný) model Škodovka nabídne i na dalších trzích včetně domácího. Český rapid by sice měl mít stejné jméno, ale od indického příbuzného se má lišit.

Indický rapid je sedan s kulatým čumákem ve stylu fabie. České provedení má být s karoserií typu liftback, tedy s výklopnou zadní stěnou, jakou má octavia. Čumák má vycházet z konceptu MissionL představeného v září na autosalonu ve Frankfurtu.

Nová Škoda Rapid startuje výrobu v indické továrně.

O dalších shodnostech lze zatím jen spekulovat. Technika indického rapidu je odvozená od Volkswagenu Polo sedan, má tedy přední nápravu typu McPherson a zadní řešenou torzní příčkou. Stejné schéma má mít podle neoficiálních informací i evropská verze. I kvůli úspoře nákladů by bylo logické, aby Škoda zvolila stejnou techniku.

Evropská verze by ale měla určitě dostat jiné motory menších objemů než indické jedna-šestky.

Evropský rapid, jehož výroba by měla probíhat v Mladé Boleslavi, se představí v březnu 2012 na autosalonu v Ženevě.