VIDEO: Pyeonghwa Hwiparam je hit prázdných dálnic KLDR

  • 88
V Severní Koreji na silnicích moc aut nepotkáte. Evropan na dovolené ale může narazit na auta, která zná. Třeba Fiat Palio, nebo má štěstí a potká podivné korejské mercedesy.

V zemi, které se říká jedno velké vězení, je soukromé vlastnictví auta obyčejným lidem zapovězeno, fabriky na auta ale v zemi tuhé totality mají.

Po prázdných ulicích a na dálnicích se prohánějí vlastně jen vojenská auta a kočáry papalášů a diktátorů. Nejoblíbenější je černý mercedes s černými skly, samozřejmě pancéřovaný.

Zabavit!

V roce 2007 nakázal Kim Čong-il zabavit všechna auta japonské provenience, která byla v KLDR. Rozzlobil se prý tehdy, když mu jedno z nich překáželo v cestě.

Ušetřena zůstala jen auta, které Kim Čong-il daroval významným hercům a sportovcům a také ty, které slouží ve vůdcově ochrance.

Oficiální čísla neexistují, ale odhaduje se, že v celé zemi jezdí míň než 30 tisíc aut. Což znamená, že tahle 24milionová země má jednu z nejnižších penetrací auty na světě. "Je pravděpodobnější, že znáte někoho, kdo má letadlo, než abyste v Severní Koreji našli majitele auta," píše ironicky americký automagazín Car and Driver.

"Kolem roku 1987 Severokorejci koupili několik kusů Mercedesu 190 (model W201, vyráběný v letech 1982-1994), které okopírovali," uvádí Erik van Ingen Schenau, který se autoparkem Severokorejců a Číňanů zabývá. "Auta nesla jména Kaengsaeng 88, Paektusan, nebo Pyongyang 410," upřesňuje. Podle van Ingen Schenaua je téměř nemožné sehnat jejich fotky. Jedny z mála pořídila 19. března 1989 v Pchjongjangu skupina německých turistů (foto zde). Kaengsaeng 88 podle Car and Driver pohání čtyřválcový motor, auto nemá topení, natož klimatizaci.

Ještě předtím, v sedmdesátých letech, nakoupila Severní Korea tisíc Volv 144. Traduje se, že za ně nikdy švédskému výrobci nezaplatila. Dodnes jezdí po Pchjongjangu některé jako taxíky.

V osmdesátých letech dostávali funkcionáři a vojenští činitelé volhy a dacie.

Ze skladů Fiatu

Pyeonghwa znamená korejsky mír. Stejnojmennou automobilku založila v roce 1999 severokorejská vláda a politicky aktivní jihokorejská Církev sjednocení. Pyeonghwa Motors má exkluzivní vládní povolení na výrobu a na nákup a prodej ojetých aut. Podle internetové encyklopedie wikipedia v roce 2003 vyrobila ve své fabrice s kapacitou 10 tisíc aut 314 vozů. Erik van Ingen Schenau odhaduje, že v roce 2005 se automobilka nedostala nad 400 vyrobených kusů. Dnes podle jeho odhadů vyrobí několik tisíc aut ročně. Některá auta Pyeonghwa vyváží do Vietnamu.

První auto severokorejské automobilky vyjelo s fabriky ve městě Nampo v roce 2002. Model Hwiparam znají i Češi, je to vlastně upravený Fiat Palio. Italský původ má i další model uvedený ve stejném roce: malá dodávka Fiat Dobló. V podání Severokorejců Ppeokkugi.

V roce 2006 se ve státním tisku poprvé objevila fotografie nového modelu Junma. Velký sedan vychází z první generace Ssangyongu Chairman, který vznikl na základech dvacet let starého Mercedesu třídy E (W124).

Ve stejném roce se Pyeonghwa dohodla s čínskou automobilkou Brilliance na licenční výrobě vanu Jinbei Haise, což je stará hranatá Toyota Hiace. A konečně v roce 2007 se představil Hwiparam II, což je licenční Brilliance Junjie.

V nabídce je třeba i terénní pick-up a SUV, které si severokorejci vypůjčili od čínské automobilky Dandong Shuguang.

Pyeonghwa má v Koreji kromě televizní reklamy také billboardy. Normálním občanům jsou maximálně pro zlost, slouží jen jako demonstrace síly a zdraví korejského průmyslu před několika málo zahraničními hosty, kteří se do KLDR vydají.

Prodej aut obyčejným soukromníkům je totiž v KLDR zakázán. A stejně by na ně neměli. Auta, která jsou k mání, jsou určena cizincům, například obchodníkům a personálu ambasád. Oficiální přístup k autům mají pak už jen úřady a "horních deset tisíc".

Velmi malá skupina Severokorejců, kterou lze považovat za střední třídu, používá japonská auta, která se do země pokoutně dostávají z Číny. Mnoho z nich registruje auta ve spolupráci se státními firmami, které přeprodávají své registrační značky. Když je vůz zaregistrován pro "veřejné použití", nemusí se z nej platit daň a je jednodušší získat povolení k cestování.

Celá reklama na Pyeonghwa Hwiparam:

Světový fiat

Palio je pro Fiat auto pro celý svět, zaměřené hlavně na motorizaci rozvojových zemí. Po třech faceliftech a dalších malých obměnách se vyrábí od roku 1996 dodnes v Argentině, Indii, Turecku, Jižní Africe, Číně a Rusku. Čínské palio ZDE

Fiat Palio

Auto s karoserií z tužky Giorgetta Giugiara se představilo ve verzích sedan (Fiat Siena), tří a pětidveřový hatchback a kombi (Palio Weekend). Existuje také dobrodružně vyhlížejí provedení Palio Adventure SUV Crossover a praktický pickup Strada. Většina modelů byla k mání i na evropských trzích, v Česku hlavně kombík a pick-up. Spekuluje se už ale o nástupci. Snad by se mohl představit ještě letos na základech Fiatu Grande Punto/Punto Evo.