Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Vyrazili jsme na D1 s autem, které samo brzdí za jiným

  17:31aktualizováno  17:31
Neochrání vás před myškujícími piráty ani před vlastní nepozorností, ale naučí vás dodržovat bezpečnou vzdálenost. A když jde do tuhého, samo zabrzdí. I taková auta dnes koupíte.

Nedostatečné rozestupy mezi vozidly představují vážné nebezpečí nehody. V Německu hrozí za nedodržení bezpečné vzdálenosti až čtyřseteurová pokuta, v nejhorších případech i pozastavení platnosti řidičského oprávnění na jeden až tři měsíce.

Patnáctimetrový odstup je ve stovce málo

Na dálnicích tedy postihují malé odstupy velmi tvrdě. A dělají dobře. Ani automobilový závodník s vytrénovaným postřehem nestačil v simulovaném crashtestu, který provedlo sdružení německých pojišťoven UDV, zareagovat na prudké brzdění auta jedoucího před ním.

Při patnáctimetrovém rozestupu – což je na německých dálnicích podle UDV běžná hodnota – do sebe vozy prudce narazí. Pohled do statistik pojišťoven také ukazuje, že těžká nebo smrtelná zranění jsou pravděpodobnější, pokud jsou obě auta v pohybu, než když jedno z aut už stojí. Kromě toho riziko vážné nehody stoupá, pokud dojde ke srážce více než dvou aut. V takovém případě lze očekávat vážné nebo smrtelné zranění při každé třetí nehodě.

"Z psychologického hlediska jde o přecenění vlastních schopností," uvádí sdružení německých pojišťoven. Řidiči špatně odhadují rychlost vozu a tím i potřebnou vzdálenost. "K tomu se přidává profil typického viníka těchto nehod: muž středního věku, v dobrém postavení, s dlouhou řidičskou praxí, vlastnící silné auto, který hodně cestuje a věří, že svou zkušeností může kompenzovat zvýšené riziko nehody."

Auto, které je ostražitější než řidič

Dnešní auta by byla lepšími řidiči než my, kdyby jim to legislativa dovolovala. Sama vykrouží oblouk, sama odhalí nebezpečí a sama bleskově zabrzdí, když objeví překážku na cestě.

Jedno z "nejchytřejších" aut, které dělá vše pro bezpečí účastníků silničního provozu (chodce nevyjímaje) je Volvo S60 a jeho kombíkové dvojče V60. Řidiče ale nenahradí, zdůrazňuje automobilka.

Volva mají vychytávky, které umí nehodu odvrátit, nebo aspoň zmírnit její následky. Statistiky prý ukazují, že polovina řidičů, kteří narazí do vozidla před sebou, před kolizí vůbec nebrzdí.

Volvo tedy vyvinulo systém, který sám zabrzdí, když se moc rychle přiblížíte k autu před vámi. Nejprve řidiče vizuálně a zvukově upozorní, aby dokázal včas zastavit nebo se hrozícímu nebezpečí vyhnout. Teprve pokud řidič nereaguje, systém začne automaticky s maximální intenzitou brzdit tak, aby zabránil bezprostředně hrozící srážce. Robert Daehne, technický školitel českého zastoupení Volva dodává, že systém v tu chvíli využívá sto procent brzdného účinku brzd. "To ani mnoho řidičů využít neumí," dodává Daehne.

Volvo V60Volvo V60

Pokud je rozdíl rychlostí aut do nějakých 35 kilometrů v hodině, je velká pravděpodobnost, že se podaří srážce zabránit. "Systém ale nepočítá s počasím a změnami adheze. Na ledě tedy bude brzdit stejně intenzivně jako na rozpálené dálnici, brzdná dráha ale bude diametrálně odlišná," varuje Robert Daehne.

Adaptivní tempomaty jsou pro řidiče výhodnější

Vyjíždíme na nejrušnější českou dálnici D1 a odborník na bezpečnostní systémy Volva zapíná adaptivní tempomat. Dnes ho dostanete do mnoha aut napříč značkami.

Lexus LS má adaptivní tempomat v balíčku bezpečnostní výbavy za 155 tisíc, pro BMW řady 7 je za 55tisícový příplatek a u Audi A7 Sportback připlatíte 41 tisíc. Škoda Superb si musí vystačit s obyčejným tempomatem,

Klasický tempomat udržuje nastavenou rychlost: nemusíte tedy šlapat na plyn, stačí jen točit volantem a brzdit nebo přidat, když vám někdo naruší plynulou jízdu.

Adaptivní tempomat jde ještě o krok dál. Vývojáři totiž přidali radar, který sleduje dráhu před vozem (u volv 150 metrů dopředu). Když dojedete pomalejší auto, nebo před vás někdo najede, auto samo zpomalí v bezpečné vzdálenosti a udržuje rychlost auta, které vás předjelo. Když auto uhne, tempomat opět zrychlí na původně nastavenou rychlost. Bez toho, abyste šlapali na pedály, teď opravdu stačí jen točit volantem.

Na adaptivním tempomatu navíc nastavujete časový odstup, který má vůz držet od auta před vámi. U volva je to rozmezí 1 až 2,5 sekundy.

U Volva a většiny ostatních značek funguje adaptivní tempomat v rychlostech do nějakých 200 kilometrů v hodině. První "chytré" tempomaty neuměly zpomalovat do úplného zastavení (v kombinaci s automatickými převodovkami), dnes už je to vývojáři úspěšně učí.

Pokud je adaptivní tempomat vypnutý a vozidlo vpředu je moc blízko, aktivuje Volvo S60 systém upozornění na odstup – rozsvítí se výstražná kontrolka na head-up displeji, promítajícím důležité provozní informace do zorného pole očí řidiče na čelní sklo. Stejnou funkcí je doplněn adaptivní tempomat, který je ve výbavě Saabu 9-5.

I ve městě pojedete bezpečněji

V pomalu jedoucích kolonách využívá S60 funkci tempomatu, kterému říkají asistent pro kolonu. Ten automaticky přizpůsobí rychlost jízdy vpředu jedoucímu vozidlu. Stačí stisknout tlačítko nebo sešlápnout plynový pedál, aby vůz plynule následoval vozidlo jedoucí vpředu. V hustém městském provozu i při popojíždění v kolonách jsou nárazy do vpředu jedoucího vozidla velmi časté. Přibližně k 75 procentům všech nehod dochází v rychlostech nižších než 30 kilometrů v hodině. Robert Daehne nám systém ukazuje: jedeme za kamionem ve městě, zapne tlačítko a skrčí nohy pod sedačku. Pedály jsou volné, ploužíme se za kamionem, zastavujeme na semaforech a řidič jen točí volantem.

Systémy využívají radar umístěný za mřížkou chladiče a kameru před vnitřním zpětným zrcátkem. Radar a kamera nepřetržitě sledují silnici před vozidlem. Úkolem radaru je rozpoznávat objekty a určovat jejich vzdálenost. Úkolem kamery je poznat, o jaký typ objektu se jedná. Radaru umí identifikovat i chodce chystající se vstoupit do vozovky. Kamera umožňuje monitorovat vzory pohybu chodců.

Volvo V60 - pod plastovým krytem je radar adaptivního tempomatu

Volvo V60 - pod plastovým krytem je radar adaptivního tempomatu

Ve městě se uplatní ještě jedna specialita: systém City Safety, který auto automaticky zastaví, jestliže řidič na zpomalení nebo zastavení vozidla vpředu včas nezareaguje. "Pokud je relativní rozdíl mezi rychlostmi obou vozidel menší než 15 kilometrů v hodině, lze kolizi zcela předejít," udává Volvo. Zachrání vám nárazník třeba v situacích, kdy se rozjíždíte, díváte se na stranu do ulice, zda z ní nepřijíždí auto a vůz před vámi náhle zastaví.

Podobný systém využívá třeba novinka v nabídce japonského Infiniti, velkého sedanu M. Auto samo zabrzdí do přibližně čtyřicetikilometrové rychlosti, když se v při jízdě v koloně nebo ve městě řidič nevěnuje řízení. Auto nejprve vydá zvukový signál, plynový pedál ztuhne a v případě, že řidič stále nereaguje, zabrzdí samo.

Funkci nouzového automatického brzdění má i adaptivní tempomat nového Volkswagenu Passat, ta je aktivní při pomalé jízdě s rychlostí do 30 km/h.

Co dělat, když nemáte vychytávky

Bezpečná vzdálenost se v Německu vypočítává z rychlosti, kterou jedete. Od auta před sebou máte být vzdáleni alespoň poloviční hodnotu tachometrové rychlosti v metrech. Když tedy jedete osmdesátkou, měl by být rozestup mezi vámi nejméně 40 metrů.

Odstup musíte odhadnout. Pomoci mohou třeba ostatní auta. Kamion má kolem 16 metrů délky, obyčejný autobus (karosa) 11 až 12 metrů. Lepší je počítat čas. Dopravní expert Stanislav Huml doporučuje dvou až třísekundový odstup: "Najdu si patník nebo jiný pevný bod u vozovky, počítám ´jednadvacet-dvaadvacet-třiadvacet´ a teprve tehdy můžu stejným místem projet já."

Autor:
Nejčtenější

SsangYong Rexton
Rexton je po 16 letech nový. Offroadové techniky se nevzdal

V době, kdy nová generace u teréňáku znamená hlavně nárůst luxusu nebo rovnou odklon od jízdy v terénu, se SsangYong rozhodl postavit zcela nový model, který...  celý článek

Některé motory vypouštějí zplodiny skoro jako celá továrna
VIDEO: Měřili jsme jedy ve vzduchu. V tunelu zapněte vnitřní cirkulaci

Dražší auta to dělají automaticky, u těch obyčejnějších se vyplatí na to myslet: když vjíždíte do tunelu, přepněte ventilaci v autě na vnitřní cirkulaci. Jinak...  celý článek

BMW Group představila ve Frankfurtu BMW i Vision Dynamics - slibuje nový...
Nové BMW na baterky půjde proti tesle, má ujet 600 kilometrů

Podznačka elektromobilů „i“ u mnichovské značky se už nějakou dobu nedočkala nového příspěvku. BMW na něm ale teď usilovně pracuje, příští model, který bude...  celý článek

BMW X3
BMW X3 má v nové generaci hranaté mlhovky a šestiválec s turbem

Po obvyklých sedmi letech BMW mění model X3 za novou generaci. V řadě mnichovských SUV, která brzy pokryje kompletní spektrum od X1 do X7, má důležitou pozici...  celý článek

Jaguar E-Pace
E-Pace je nejmenší jaguar pro masy. Zas to zkouší s pohonem předních kol

Tradiční britská značka se mění. Většinu její nabídky sice stále tvoří sportovní sedany, ale v počtu prodaných aut brzy získají převahu SUV. Stačit bude, když...  celý článek

Další z rubriky

Vedoucí rubriky Auto.iDNES.cz František Dvořák (vlevo) v diskusním pořadu...
Autosalony to mají nahnuté, jsou drahé, říká expert

Evropské autosalony to mají nahnuté. Výrobci znají mnohem efektivnější a levnější způsoby, jak auta představit. Soumrak autosalonů, jak je známe, potvrzuje ten...  celý článek

Některé motory vypouštějí zplodiny skoro jako celá továrna
VIDEO: Měřili jsme jedy ve vzduchu. V tunelu zapněte vnitřní cirkulaci

Dražší auta to dělají automaticky, u těch obyčejnějších se vyplatí na to myslet: když vjíždíte do tunelu, přepněte ventilaci v autě na vnitřní cirkulaci. Jinak...  celý článek

Renault Symbioz
OBRAZEM: Symbioz je auto, které s vámi bude bydlet

Frankfurt nad Mohanem (od zpravodaje iDNES.cz) Na předpovídání budoucnosti mají automobilky celá oddělení a u Renaultu to vidí takto: auto se stane součástí našeho domova, řídit se bude umět samo a bude...  celý článek

Buerstner Ixeo time it 700 150k...
Buerstner Ixeo time it 700 150k...

r.v. 2016, naj. 52 714 km, diesel
1 359 800 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.