VIDEO: Z cesty! Valí se bunkr na kolech za dvacet milionů

  • 127
Tenhle obrněnec umí vyslat takzvanou opticko-akustickou bombu. Aktivuje se tlačítkem u řidiče. To pak začne blikat a houkat vše, co jen je na důstojném dlouhatánském mercedesu možné. Útočníka to na důležitých pár sekund ochromí. Na pár dní se tato pětitunová pevnost na kolech objevila v Praze.

Když se tento obrněný mercedes valí po silnici, víte, že se děje něco mimořádného. Mercedes třídy S patří k tomu nejlepšímu, co může hýčkat pány ředitele, krále, ministry, ropné šejky, ale i diktátory na zadní pravé sedačce. Do víc než šestimetrové verze Pullman se navíc vejde i celá tlupa tajemníků. A v mercedesu z divize Guard se ani nemusí bát o život.

Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard

Pro znalce

Mercedes S 600 Pullman Guard vyhovuje standardům nejvyšší úrovní ochrany podle třídy balistické odolnosti VR6/VR7. Jeho pancéřování odolá nábojům z vojenských ručních zbraní, které létají téměř dvakrát rychleji než náboje z revolveru. Navíc je imunní vůči střepinám ručních granátů a náloží.

Mercedes S 600 Pullman Guard má ve flotile ruský prezident i celebrity po celém světě. Mercedes přestavený divizí Guard zachránil život třeba bývalému gruzínskému prezidentovi Eduardu Ševardnadzemu. Však taky v oboru obrňování aut nejsou ve Stuttgartu zelenáči. První bezpečný mercedes představili už v roce 1928 (model Nürburg 460 W08). Dnes jsou ve výrobním programu Guard modely třídy S, E a G. Ročně jich vyrobí v Sindelfingenu 600 až 700, přesné počty jsou tajné. Stojí za pozornost, že většinu "eskových" obrněnců objednávají zákazníci v základní černé.

Cena je neoficiální

Nejnovější Mercedes S 600 Pullman Guard nabízí automobilka od roku 2009. Krátká verze Mercedesu 600L vyjde s pancéřováním na nějakých 410 tisíc eur bez DPH (necelých třináct milionů korun). Z toho jen opancéřování může stát 230 tisíc a eura navíc je třeba připlatit za další vychytávky, třeba samotěsnicí palivovou nádrž nebo speciální hasicí zařízení.

Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard

Ceník je tajný. Částku vám sdělí jen na vyžádání, když vidí, že máte o neprůstřelnost opravdu zájem. Oficiální vyjádření je takové, že cena je na horní hranici šestimístné částky v eurech, tedy lehce pod milion, což je v korunách nějakých dvacet až pětadvacet milionů.

Na opancéřovaného pullmana se čeká rok. A na obrněné mercedesy je vždycky nával. Nejpopulárnější je Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard v bývalém Sovětském svazu, východní Evropě, na Středním východě a Asii. Pullmanem jezdil i Saddám Husajn. Mercedes ale tvrdí, že své obrněnce neprodá úplně každému, narkobaroni a podobná sebranka se k nim tedy dostává oklikou. V Sindelfingenu prý každý rok několik zájemců odmítnou.

Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard

Po Česku zatím žádný dlouhý pullman nejezdí, pancéřované mercedesy potkáte podle Jana Kuhna, tiskového mluvčího českého zastoupení Mercedesu na českých silnicích asi dva.

Bunkr na kolech

Zevnitř ani zvenčí nedává znát, že je to pevnost, která má i vlastní zásobník kyslíku pro případ útoku otravnými plyny, kabina je totiž vzduchotěsná. Vnitřek nabídne veškerý myslitelný komfort, připlatit  si můžete i za zhýralosti jako je žulové obložení interiéru a pozlacené páčky. Uvnitř vás ale hlavně ohromí naprosté ticho, dokonalé odfiltrování od okolního světa.

Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard
Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard

Na délku má tohle monstrum 6 356 milimetrů; 4 315milimetrový rozvor – tedy vzdálenost mezi nápravami – je o 115 centimetrů vetší než u "eskového" mercedesu ve verzi Long. Radši tedy přenechte řízení svému šoférovi. Už proto, že kvůli pěti tunám pohotovostní hmotnosti musíte mít pro jeho vedení řidičák na náklaďák. Aby celebritě, mafiánovi nebo prezidentovi opancéřované auto k něčemu bylo, prochází šoféři speciálním tréninkem. Osahají si v něm, jak s autem zacházet, jak jednat v krizových situacích a co všechno vlastně umí. Učí se s tou almarou třeba jezdit řízeným smykem.

Státnická limuzína má navíc nad zadními sedadly o šest centimetrů zvýšenou střechu, která usnadňuje nastupování a ponechává víc prostoru pro hlavu. Tenhle zvyk drží u pullmanů od roku 1965. Tehdy zvedli střechu legendárního Mercedes-Benz 600 Pullman, aby vozil královnu Alžbětu II. při její první návštěvě Německa bez toho, aby musela odložit klobouček.

Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard

Tenhle obrněnec odolá třeba výbuchu granátu pod autem i na střeše. Jeden zákazník, který si těchto pojízdných bunkrů kupoval pro jistotu víc, to chtěl vidět na vlastní oči. A tak ho vyvezli na střelnici a na šest centimetrů tlustá skla a karoserii ze speciální oceli, která se strašně špatně ohýbá, takže na výrobu potřebují speciální stroje, pálili. Neuškodí mu ani střelba z kulometů. Nechybí pneumatiky, které umožní pokračovat v jízdě i v případě průstřelu. A spousta dalších specialit od různých blikaček přes opticko-akustické bomby až po reproduktor na přídi, do kterého bodyguard rozhání dav "kliďte se!".

Zajímavostí speciálních skel je to, že zvenčí odolají střelbě z kulometu, zevnitř je ale speciální polykarbonát použitý na ta boční náchylný k poškrábání. Zvenku se dá neprůstřelné brnění poznat snad jen právě podle tlustých oken: na čelním se totiž láme světlo tak, že dělá fialovozelené fleky jako od oleje.

Obrněnou limuzínu pohání dvěma turbodmychadly přeplňovaný benzinový dvanáctiválec o objemu 5,5 litru a výkonu 517 koní. Maximální krouticí moment je 830 newtonmetrů. Spotřeba je v tomto případě nedůležitý údaj, Mercedes ji neudává, každopádně stolitrová nádrž na moc dlouhé vyjížďky stačit nebude.

Masáž i vodka

Také uvnitř nedobytného chrámu na kolech najdete všemožné komfortní vychytávky. Zadní sedadla jsou do všech směrů elektricky nastavitelná, odvětrávaná, vyhřívaná, navíc vám masírují záda, aby při dlouhém sezení neztuhla. Další dvě sedadla se zády proti směru jízdy mají elektricky sklopné sedáky, všechno se ovládá tlačítky na mohutném panelu mezi zadními trůny.

Vedle ramena máte skleničky na panáka, u ruky ledničku. Elektricky ovládané je tu vůbec všechno: záclonky přes okna nebo zástěna, která vás oddělí od kabiny řidiče. Dalším knoflíkem ji zneprůhledníte – jsou v ní tekuté krystaly. Není přes ni nic slyšet; když potřebujete dát povel řidiči, zmáčknete další a povídáte si přes interkom.

Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard

Dveře jsou pořádně těžké, váží kolem 160 kilogramů; z prezidentského místa se tak špatně ovládají. I zvenku vás překvapí, kolik síly musíte vynaložit, abyste je zavřeli, o dovření se postará elektrohydraulický mechanismus. Zavírání a otvírání má ale v těchto případech stejně na starosti bodyguard. Chráněnou osobu usadí na pravé zadní sedadlo, které se považuje za nejbezpečnější i u obyčejných aut. Řidič už v tu chvíli sedí za volantem a má nastartovaný motor. Mise může začít...

Pevnost se staví ručně

Florian Müller, šéf českého zastoupení Mercedesu pět let vedl právě divizi Guard. Tahle dílna na pojízdné bunkry je jeho srdeční záležitostí a právě šestistovkový pullman je tak trochu jeho dítě.

Vývojáři Mercedesu musí už ve velmi rané fázi vývoje myslet na to, že z auta bude obrněnec. Pro vývojáře pancéřovaných modelů tak začíná práce už dva roky před výrobou prvního vozu nulté série konvenčního neobrněného modelu.

Inženýři zjišťují, na která místa skeletu karoserie mohou umístit ochranné prvky. Hlavním oříškem je najít místo pro materiál, který bude chránit posádku.

Za hlavní výhodu tohoto postupu označují tvůrci to, že nemontují ochranné systémy dodatečně do již hotového vozidla, ale integrují je do auta od začátku přímo do základu karoserie.

Modely divize Guard se vyvíjejí stejně jako jiná auta. Ujedou stovky tisíc testovacích kilometrů ve všech končinách světa. Šplhají do stoupáků na Grossglockner, krouží po uzavřených zkušebních polygonech nebo se potí v rozpáleném texaském Laredu.

Kromě toho musí být již při konstrukci zohledněny třeba požadavky na dostupnost při údržbě a servisních pracích. Servisní technici musí mít volný přístup ke všem důležitým partiím vozidla bez ohledu na pancéřování. Servisní práce na modelech Guard mohou totiž provádět všechny servisy Mercedesu po celém světě.

Nových dílů je na 550

Pro Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard vyvinuli nově asi 550 ocelových dílů, k nimž přidali celou řadu komponentů z mimořádně odolných plastů a skla. "Všechny tyto díly tvoří ve skeletu karoserie pullmanu uzavřenou samonosnou schránku," popisují tvůrci. Jiné jsou střešní sloupky, zámky dveří, spáry mezi dveřmi, upevnění vnějších zpětných zrcátek a další součásti.

Základ karoserie pancéřovaného mercedesu vezmou ze sériové výroby na výrobní lince. Specifické pancéřování dostane ve speciální manufaktuře. Zde už dominuje ruční práce.

Mercedes-Benz S 600 Pullman Guard

Je třeba vyrobit stovky ocelových prvků. Technik vyřezává každý díl podle předlohy paprskem vody pod tlakem 3 000 barů z desek speciálních vysoce legovaných ocelí různých velikostí a tlouštěk.

Ohýbání těchto ocelových dílů vyžaduje velký cit a zkušenosti v zacházení s tvrdým a houževnatým speciálním materiálem, který je při tomto procesu mimořádně nepoddajný.

Lisuje se se na speciálních ohýbacích strojích, originálními přípravky. Jde tu o desetiny milimetru. Nejprve opatrně provedou první ohnutí, výsledek přeměří a dokončují ohýbání tak dlouho, dokud nejsou s výsledkem spokojeni.

Některé díly se pak ručně svařují do větších montážních celků a dále kompletně zušlechťují. "Struktura oceli se při tom změní tak, že už ji opakovaně nebude možné tvarovat. Teprve pak splňuje vysoké nároky na balistickou odolnost," vysvětlují odborníci Mercedesu.

Když karoserie dostane vyztuženou podlahu, zesílené body pro upevnění podvozkových komponentů, úchyty pro pancéřování podlahy, kryty pro oblast tunelu a další díly, vrací se zpět na linku sériové výroby, kde se nalakuje.

Po lakování se opět ručně montuje motor, podvozek a interiér.

V Sindelfingenu, kde Mercedes Guard sídlí, přidávají ochranné prvky pro dveře, zadní stěnu, boční díly, strop a dělicí stěnu mezi interiérem a motorovým prostorem.


Britská královská rodina